facebook RSS # #

24.06.2018 20:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-20 15:21       aktualizacja: 2017-04-20 15:40       WIADOMOŚCI
  A A A

Kadencje legalne. Prawnik ocenia ograniczenie liczby kadencji włodarzy

Kadencje legalne. Prawnik ocenia ograniczenie liczby kadencji włodarzy
Fot. Fotolia
Z punktu widzenia Konstytucji RP limitowanie kadencji wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta jest dopuszczalne, rzecz jasna przy zachowaniu zasad poprawnej legislacji – twierdzi prof. dr hab. Mirosław Karpiuk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W wydanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego „Opinii prawnej dotyczącej koncepcji ograniczenia liczby kadencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w ujęciu prawno-ustrojowym” Karpiuk wyjaśnił, że wprowadzenie kadencyjności wymaga zapewnienia odpowiedniego vacatio legis oraz wyraźnego określenia na czym ma polegać ograniczenie liczby kadencji i od kiedy ma ono wchodzić w życie.

Dodał również, że „w trakcie kadencji ustawodawca nie powinien zmieniać obowiązujących zasad, zatem m.in. nie powinien jej skracać, nie powinien wprowadzać przepisów działających wstecz, powinien zabezpieczać prawa nabyte”. Przekonywał, że adresaci ustawy muszą mieć odpowiedni czas, by przygotować się do aktu wyborczego.

Ekspert tłumaczy jednocześnie, że zmiana na stanowisku wójta jest istotna ze względu na potrzebę nowych rozwiązań w samorządzie oraz potrzebę poszukiwania nowych kierunków realizacji lokalnej polityki.

„Ograniczenie liczby kadencji organu wykonawczego gminy pozwoli skuteczniej usuwać występujące w niektórych gminach dysfunkcje. Pozwoli też na wprowadzenie do życia nowej wizji samorządności lokalnej mającej za podmiot całą wspólnotę, a nie wybraną jej część” – zaznaczył.

Karpiuk podkreślił, że ograniczenie kadencyjności jest ważne z punktu widzenia „higieny władzy lokalnej”, ponieważ pozwoli na zminimalizowanie zjawisk niepożądanych.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że szefowie JST posiadają liczne instrumenty publiczne, które mogą wykorzystywać we własnym zakresie. Podkreślił, że lokalizacja inwestycji gminnych pełni bardzo dużą rolę w kampanii wyborczej, będąc jej istotnym narzędziem.

Prawnik zaznaczył również, że możliwość zatrudniania pracowników w urzędach i stymulowanie działalności gospodarczej na lokalnym rynku może być wykorzystywane jako narzędzie w wyścigu o stanowisko.

Ponadto Karpiuk zaproponował, aby minimalna przerwa w sprawowaniu funkcji włodarza po dwóch kadencjach urzędowania wynosiła również dwie kadencje. „Jednokadencyjna przerwa w zajmowaniu stanowiska organu wykonawczego gminy po piastowaniu go przez dwie kadencje przez tę samą osobę jest jedynie półśrodkiem, który nie przeciwdziała skutecznie lokalnym układom, również o podłożu patologicznym” – ocenił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w styczniu propozycje zmian w ordynacji - chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

mm/ woj/

TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-24 12:21:52
jst: Już w tech chwili lokalne władze przypominają monarchie. U nas wszyscy popierający wójta otrzymali pracę na stanowiskach w strukturach samorządowych. Ograniczenie kadencji już od najbliższych wyborów i uwzględnienie kadencji już minionych to jedyne słuszne wyjście. Inaczej będziemy mieli jaśnie nam panujących dożywotnich monarchów prawie jak w Korei Północnej.
 
2017-04-24 09:22:11
W.B.: Normalna wyważona opinia o dwukadncyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów , bardzo rzeczowa, bezstronna politycznie jakby tak dyskutowano ze wszystkich stron to pewnie bylibyśmy normalnym państwem a tak różnie z tym bywa.
 
2017-04-21 12:09:08
Jan: W myśl zasady "ryba psuje się od głowy", dlaczego nie zaczniemy od kadencji parlamentarzystów?
Wszak to na ich (sejmu i senatu) poziomie tworzy się prawo, które wykonuje się na poziomie lokalnym i to właśnie to prawo w zdecydowanej mierze wpływa na decyzje w samorządach lokalnych.
 
2017-04-21 11:02:39
Jan: No jasne, jasne, w katolickim kraju lokalne mafie i lokalne kacyki powinny mieć zagwarantowaną władzunię do końca swoich dni, a nawet dla synów i wnuków. A tak mają wszystko poustawiane, że normalne wybory w gminie nie ruszą tego betonu.
Tylko 2- dwukadencyjność, i to od zaraz! Mam nadzieję, że PIS się nie ugnie!
 
2017-04-21 09:54:25
007: Pan dr. ( nie wiem czy świadomie) pięknie zdiagnozował sytuację w kraju (należy tylko w wypowiedzi usunąć słowo samorząd i jego pochodne) i mamy :
- Ograniczenie liczby kadencji pozwoli skuteczniej usuwać występujące dysfunkcje,
- higiena władzy pozwoli na zminimalizowanie zjawisk niepożądanych,
- zatrudnianie pracowników w urzędach i stymulowanie działalności gospodarczej na lokalnym rynku może być wykorzystywane jako narzędzie w wyścigu o stanowisko,
- lokalizacja inwestycji pełni bardzo dużą rolę w kampanii wyborczej, będąc jej istotnym narzędziem.
Czy nie dotyczy to każdej władzy ?
 
2017-04-21 07:12:59
dziwny...: Chciałoby się skomentować jednym przypomnieniem, w państwie ponoć katolickim: "Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe".
Ale i tak będzie to głos "wołającego na pustyni"

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25