facebook RSS # #

25.06.2018 09:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-20 16:55       aktualizacja: 2017-04-20 17:39       WIADOMOŚCI
  A A A

Bronią samorządów. Parlamentarny Zespół: nie ma wolności bez samorządności

Bronią samorządów. Parlamentarny Zespół: nie ma wolności bez samorządności
Fot.PAP/L.Szymański
Trzeba zahamować niszczenie polski samorządowej; nie ma wolności bez samorządności - podkreślali uczestnicy czwartkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że partie opozycyjne wspólnie sprzeciwiają się "rozbiorowi polski samorządowej". "Wspólnie chcemy zatrzymać recydywę PRL-u, wspólnie będziemy blokować wszystkie inicjatywy PiS zamierzające do centralizacji państwa polskiego" - oświadczył.

Szef ludowców podkreślił, że suweren ma prawo decydować, o tym, kto jest jego gospodarzem. "Suweren oczekuje, że będziemy wspierać proces decentralizacji - przekazywania jak największych kompetencji samorządom, żeby instytucje publiczne były najbliżej obywateli" - zaznaczył.

Zdaniem przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, PiS jako "partia centralizacji" i "decyzji jednoosobowych" chce narzucać swoją wolę samorządom. Jak oświadczył, wszystkie partie opozycyjne wsparły samorządowców "w ich walce o podmiotowe prawa, o niezależność instytucjonalną, o możliwość realizacji mandatu społecznego".

Według Schetyny ustawa ws. metropolii warszawskiej jest przykładem "narzucania systemu, który ma ograniczyć wolność samorządów". "To pierwsza próba pokazania, jaka jest twarz PiS-u i czego oczekuje od samorządów - chce zabrać im niezależność, podmiotowość, tożsamość. Z tym będziemy walczyć" - zapowiedział polityk.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer samorządy są jedną z "najlepszych części ustroju Polski". "Najważniejsze jest to, co będzie z ordynacją wyborczą. Nikt z nas nie wie, na jakim boisku i w jaką grę będzie grał w najbliższych wyborach samorządowych, nikt z nas nie wie, jakie przepisy i jakie rozwiązania zastosują rządzący" - mówiła Lubnauer.

Zasiadający w radzie Unii Metropolii Polskich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że Unia ma zamiar przeprowadzić akcję informacyjną, która ma przybliżyć Polakom samorząd. Jak mówił, akcja ma być odpowiedzią na zarzuty formułowane przez niektórych polityków PiS, że samorząd jest "kliką", czy "układem". "Chcemy pokazać sprawność samorządu" - powiedział Jaśkowiak. Apelował też o koordynację działań organizacji samorządowych i partii politycznych.

Podczas posiedzenia Zespołu przyjęto dezyderat skierowany do premier Beaty Szydło, w którym sprzeciwiono się praktykom centralizacji państwa.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: USTRÓJ
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-21 11:12:18
Tomasz Wojtania: Aby coś wreszcie w Polsce się zmieniło należy zmienić system zarządzania Państwem. Jest nam potrzebna reorganizacja państwa i WZMOCNIENIE SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE.

Chodzi o to, że Państwo powinno wzmocnić samorząd gminny i miejski konsolidując zadania JST w gminach. Gminy powinny przejąć zadania powiatu z zakresu oświaty i pomocy społecznej oraz z zakresu bezrobocia (urzędy pracy powinny trafić pod Krajowe biuro pracy a świadczenia bezrobotnym powinien wypłacać OPS). Gmina powinna przejąć drogi od powiatów tak aby na swoim terenie nimi zarządzać. Reszta dróg powinna być krajowa w gestii GDDKIA. Geodezja powinna wrócić pod GIGIK gdyż zasób jest i tak państwowy. Itp.itd..

Powiaty powinny zatem zostać zlikwidowane.

Województwa powinny zostać przekształcone w tworzone z mocy prawa związki komunalne gmin z terenu danego województwa.

Rada gminy wybierałaby jednego swojego delegata/przedstawiciela do rady takiego związku. Lub byłby nim z mocy prawa wójt, burmistrz, prezydent.

Na czele takiego województwa powinien stać przedstawiciel rządu czyli wojewoda, a nie marszałek. Rząd musi przecież koordynować swą politykę z samorządem tak aby realizować zadania rządu i samorządu....czyli PAŃSTWA.

Nastąpiłoby wówczas połączenie wojewódzkiej administracji rządowej z samorządową na poziomie regionów a gminy poprzez delegata/przedstawiciela miałyby bezpośredni wpływ na to co się dzieje w regionie i w Państwie.

Środkami unijnymi decydowałby region pod kontrolą wojewody czyli państwa. Skończono by bzdury z budowaniem lotnisk aquaparków itp. gdzie popadnie.

Powinno się połączyć gminy "obwarzankowe" tak aby na danym terenie był jeden ośrodek decyzyjny ... a nie gmina wiejska i gmina miejska i jeszcze starostwo. To absurd i patologia. I marnotrawstwo środków publicznych, które blokuje rozwój Polski.

Niewątpliwie wzmocniono by samorząd gminny gdyż dziś struktura organizacyjna samorządu jest nieefektywna i zbyt kosztowna. A najlepsze efekty ma samorząd gminny. I ten trzeba wzmocnić.

Powinno się też opracować również plan RESTRUKTURYZACJI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ poprzez reorganizację Rady Ministrów. Minister powinien być odpowiedzialny za swą część budżetu i podległe mu jednostki wykonujące zadania. Tak jak teraz zrobiono ze spółkami Skarbu Państwa. Pieniądze powinny iść przez ministra odpowiedzialnego za swój budżet, a nie przez wojewodę w ślad za zadaniem do danej jednostki działającej w terenie. Powinno się zlikwidować jednostki wojewódzkie działające w zespoleniu pod wojewodą, gdyż inna rola powinna być przypisana wojewodą - zarządzanie regionem. Wojewodowie zarządzającymi regionami powinni przynajmniej częściowo uczestniczyć w pracach Rady Ministrów i współpracować z samorządami tworzącymi region.

Nadal mamy przecież państwo o socjalistycznej organizacji i zarządzaniu. Procedury planowania, wykonywania, sprawozdawczości i zarządzania są przecież te same jak za socjalizmu. Czas z tym coś zrobić...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25