facebook RSS # #

19.06.2018 04:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-12 16:50       aktualizacja: 2017-05-12 15:46       WIADOMOŚCI
  A A A

Zmiany w SIO. Większość przepisów nowelizacji ustawy SIO ma wejść w życie 24 lipca

Zmiany w SIO. Większość przepisów nowelizacji ustawy SIO ma wejść w życie 24 lipca
Fot. Fotolia
System Informacji Oświatowej zostanie skonsolidowany. Dzięki temu dane wprowadzane przez aplikację internetową, a nie jak do tej pory przez bazy lokalne, będą tylko w centralnej bazie systemu -  Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany w SIO

System Informacji Oświatowej (SIO) to elektroniczny system baz danych. Gromadzi on statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach i uczniach, które są niezbędne do prowadzenia polityki edukacyjnej państwa, podnoszenia jakości i upowszechniania edukacji oraz do usprawniania finansowania zadań oświatowych. Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać do SIO dane dotyczące m.in. liczby uczniów, nauczycieli, majątku szkoły i jej wydatków.

Zmiany w ustawie związane są z kwestiami technologicznymi funkcjonowania SIO i dotyczą nowych rozwiązań architektury systemu, usprawnienia komunikacji użytkowników oraz modyfikacji schematu przekazywania danych. Nowelizacja przewiduje również uproszczenie sposobu zbierania danych gromadzonych w systemie.

Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, System Informacji Oświatowej będzie stanowić jedna baza danych (centralna baza), której administratorem będzie resort.

Nowe rozwiązania mają uprościć procedurę wprowadzania informacji. System zostanie skonsolidowany, a dane znajdą się tylko w centralnej bazie SIO i będą do niej wprowadzane przez aplikację internetową, a nie przez bazy lokalne.

Zgodnie z nowelą odejdzie się od gromadzenia w SIO m.in. danych indywidualnych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy socjalnej na rzecz danych zbiorczych.

W noweli są także przepisy przyjęte w grudniu ub.r. ustawy: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe. Chodzi o zmiany doprecyzowujące i porządkujące m.in. funkcjonowanie klas łączonych, eksperymentu edukacyjnego, postępowania rekrutacyjnego do klas wyższych szkół sportowych, szkół branżowych II stopnia oraz przyjmowania do szkół uczniów przybywających z zagranicy w obecnym roku szkolnym 2016/17.

Większość przepisów nowelizacji dotyczących SIO ma wejść w życie 24 lipca 2017 r. Zaproponowany termin umożliwia wpisanie ważnych danych dotyczących szkół i placówek oświatowych do systemu przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Źródło: MEN
jma/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-12 16:13:06
Wojtek: Streszczenie zmiany ustawy o SIO (na podstawie informacji zaczerpniętych z serwisu sio.ucoz.pl):
...Nie wiemy, "JakBędzie". Ale "JakośToBędzie". I aby było dobrze, to po 14 dniach od dnia ogłoszenia zmian, minister od MEN uzyska szczególne kompetencje (...jakie? - no jakieś szczególne, adekwatne do tego "JakBędzie"... - dziś nie jest wiadome jakie!) - nazwijmy to elegancko - komptenecje do podejmowania cztnności organizacyjno-technicznych związanych z wdrożeniem "NajnowszegoWebowegoSIO" (najważniejszym w ustawie zmieniającej jest jej art. 7), który od 24 lipca być może stopniowo (a może z dnia na dzień...?; a może przed 24 lipca...?; a może jakoś tak po 24 lipca...? - no, dziś tego jescze nie wiadomo) zastąpi obecny "NowySIO", a od 1 kwietnia 2018 roku ("1 kwietnia") - zakłada się, choć nie jest to wcale ani takie jasne, ani takie pewne - zastąpi całkowicie "StarySIO"(?!), który ma istnieć i funkcjonować gdzieś tak do 31 grudnia 20117 roku(?) - choć to już wynika z innej ustawy...; "przy okazji", zmianą ustawy o SIO zmienia się tu i ówdzie blankietowe (czyli podporządkowane zasadzie "JakośToBędzie") przepisy nowego prawa oświatowego, bynajmniej wcale nie dlatego, że zmienia się ustawa o SIO...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25