facebook RSS # #

23.04.2018 21:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-15 15:55       aktualizacja: 2017-05-15 15:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Przed wyborami. J.Kaczyński: dwukadencyjność w samorządzie nie od przyszłorocznych wyborów

Przed wyborami. J.Kaczyński: dwukadencyjność w samorządzie nie od przyszłorocznych wyborów
Fot.PAP/M.Obara
Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

"Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje" - powiedział Kaczyński.

"Nie rezygnujemy z tej wielkiej zmiany w trakcie tych wyborów samorządowych i to będzie nasze hasło, ale nie czynimy z tego czegoś, co jest przepisem prawnym, co powoduje pewnego rodzaju automatyzmy. Ale reguła, że mają być dwie kadencje zostanie z całą pewnością zachowana. Tyle tylko, że wejdzie w życie dopiero po jakimś czasie" - zapowiedział Kaczyński

W poniedziałek odbyło się spotkanie władz PiS z szefami regionów oraz pełnomocnikami wojewódzkimi, okręgowymi i obwodowymi z całego kraju poświęcone przygotowaniom partii do wyborów samorządowych. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że mechanizm przygotowań partii do wyborów samorządowych ruszył; w skali całego kraju powołani zostali pełnomocnicy i zespoły merytoryczne.

Na deklarację prezesa PiS reagowali politycy opozycji.

Rzecznik PO Jan Grabiec zapowiedział, że Platforma nie poprze zaproponowanych przez Kaczyńskiego zmian. "Obawiamy się, że propozycje przedstawiane przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym mają charakter manipulacji; chodzi o to, żeby zwiększyć szanse kandydatów PiS w najbliższych wyborach. Jeśli nie dwukadencyjność wsteczna, zapewne pojawią się inne pomysły, np. likwidacja II tury wyborów w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tych mechanizmów, które pozwalają wpływać na wynik wyborów, jest bardzo wiele i żadnego z takich rozwiązań nie poprzemy" - powiedział.

Poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej pozytywnie ocenił zapowiedź Kaczyńskiego. "To był pomysł niekonstytucyjny, bardzo zły dla samorządów" - podkreślił. Dodał, że Nowoczesna jest za tym, żeby wydłużyć kadencję prezydentów miast do 5 lat. "Wtedy dwukadencyjność miałaby sens, bo mielibyśmy dwie kadencje, ale 10 lat, a to już jest wystarczająco dużo, żeby w samorządzie można było zrobić wiele" - zauważył.

Wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz'15 Stanisław Tyszka zaapelował o poważną dyskusję ws. zmian w ordynacji. "Takie wrzutki medialne PiS nie są do końca poważne" - ocenił. Jak dodał, jako alternatywę dla dwukadencyjności włodarzy Kukiz'15 proponuje zniesienie progu frekwencyjnego przy referendach odwoławczych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obecnie, aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach. "To byłby bardziej efektywny mechanizm kontroli obywateli nad lokalnymi włodarzami" - podkreślił.

Jako bardzo ważny dzień dla polskiego samorządu, który pokazuje, że samorząd potrafi obronić swoją podmiotowość, określił deklarację Kaczyńskiego Piotr Zgorzelski (PSL). "Dobrze, że o tym ile kadencji będą zajmowali swoje stanowiska gospodarze naszych małych ojczyzn, będzie decydował zawsze suweren, a nie ograniczenia partyjne" - oświadczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-22 08:27:59
ola: W takiej sytuacji naród żąda zmiany ordynacji poprzez wprowadzenie tylko jednej kadencji dla posłów i senatorów. Jak się nie sprawdzą w ciągu 4 lat - to za burtę. A ci, którzy już sprawują te zaszczytne funkcje z woli narodu, a - jak widać - się nie sprawdzają, nie będą mogli więcej kandydować! I - jestem pewna - nikt by już z dotychczasowych posłów i senatorów startować nie mógł! Taka jest wola suwerena!
 
2017-05-16 08:00:13
samorządowiec: No to teraz czas na wypowiedzi Pan Premier, Ministrów, Wiceministrów, itp.Decyzja zapadła.Panie marszałku Tyszka tj. poważna dyskusja na temat ordynacji wyborczej ,dlaczego Pan wątpi ?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25