facebook RSS # #

18.06.2018 02:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-16 13:57       aktualizacja: 2017-05-16 14:07       WIADOMOŚCI
  A A A

PKW o wyborach. Referendum z wyborami to dodatkowe koszty

PKW o wyborach. Referendum z wyborami to dodatkowe koszty
Fot. PKW
Państwowa Komisja Wyborcza w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się z prośbą o informację, czy istnieje koncepcja przeprowadzenia referendum konstytucyjnego w dniu, na który zostaną zarządzone wybory samorządowe. Komisja zasygnalizowała, że „przepisy ustawy o referendum ogólnokrajowym nie przewidują możliwości połączenia takiego referendum z wyborami samorządowymi”.
 
Według PKW przeprowadzenie wyborów samorządowych łącznie z referendum ogólnokrajowym będzie wiązało się z komplikacjami merytorycznymi i organizacyjnymi.

Komisja zaznaczyła m.in., że głosowanie w referendum przeprowadzane jest w innych obwodach głosowania niż wybory samorządowe, inny jest krąg osób uprawnionych do głosowania w referendum oraz inne są godziny otwarcia lokali wyborczych.

Ponadto PKW podkreśliła, że wszelkie czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów oraz referendum będą musiały być wykonywane niezależnie od siebie. „Oznacza to w szczególności, że głosowanie w referendum nie mogłoby odbywać się w tych samych lokalach wyborczych, co głosowanie w wyborach, obie czynności przeprowadzać by także musiały inne komisje obwodowe” – wyjaśniono.

W ocenie komisji, gdyby wybory samorządowe miały odbyć się razem z referendum konstytucyjnym, samorządy będą musiały przygotować podwójną liczbę lokali wyborczych.

„Na władzach gminy (miasta) spoczywałby zatem obowiązek przygotowania i wyposażenia podwójnej liczby lokali do głosowania, co mogłoby sprowadzać zagrożenie niezapewnienia należytych warunków działania wszystkim obwodowym komisjom, a w wielu przypadkach skutkowałoby brakiem możliwości zapewnienia lokalu” – przekonywała komisja.

PKW zaznaczyła także, że jednoczesne przeprowadzenie wyborów i referendum będzie wymagało wyposażenia lokali w podwójną liczbę przezroczystych urn wyborczych, co obciąży budżet państwa o ok. 30 mln zł. Podkreślono, że gminy są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniego przechowywania urn wyborczych, co może sprawiać problem przy ich podwójnej liczbie.

PKW poinformowała też, że połączenie obu działań wyborczych może wiązać się z koniecznością zapewnienia dodatkowych środków w budżecie państwa, a co za tym idzie, komisja jest zobowiązana przedłożyć Ministrowi Rozwoju i Finansów projekt budżetu Krajowego Biura Wyborczego na 2018 r. z ewentualnym uwzględnieniem dodatkowych kosztów na organizację referendum.

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-17 09:42:49
URZĘDNIK: Mam nadzieję, że Kancelaria Prezydenta podzieli pogląd PKW. Argumenty są jasne. Dodatkowe urny jak będą przekazane środki do urzędów to zostaną zakupione, ale pojawi się problem gdzie je przechowywać. W tej chwili jest problem z lokalami wyborczymi ( trzeba pamiętać o osobach niepełnosprawnych, dla tych osób też musi się zapewnić odpowiednią ilość lokali) nie wspomnę o lokalach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Oddzielne komisje- skąd wziąć tyle osób, w tym samym czasie. I proszę pamiętać o urzędnikach. Wybory samorządowe są najbardziej pracochłonne, gdzie nie trudno o pomyłki i jeszcze referendum nie wyobrażam sobie. Sporządzenie spisów wyborczych (skreśleń), wydanie decyzji administracyjnych o wpisanie do rejestru wyborców w tak krótkim czasie to jest wręcz niemożliwe. Taką decyzję może podjąć ktoś kto nie zna się na procedurach wyborczych. Nie wspomnę, że w komisjach są urzędnicy. Skąd wziąć taką ilość?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25