facebook RSS # #

22.10.2019 09:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-01 15:39       aktualizacja: 2017-06-02 14:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Kiedy wybory?. Wybory samorządowe albo razem z referendum, albo w innym terminie

Kiedy wybory?. Wybory samorządowe albo razem z referendum, albo w innym terminie
Fot.PAP/T.Gzell
Pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha poinformował, że po konsultacjach, które odbędzie Andrzej Duda, zostanie wypracowany model w sprawie przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych; jest możliwe rozdzielenie ich terminów, jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny.

Mucha spotkał się w czwartek z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

Pełnomocnik potwierdził, że zamiarem prezydenta jest, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. "Data jest już w pewnym sensie, z perspektywy prezydenta, pewna" - powiedział.

Ten dzień to również wynikający z przepisów Kodeksu wyborczego termin kolejnych wyborów samorządowych. To, czy oba głosowania odbędą się tego samego dnia, zależy od przebiegu konsultacji, które prezydent będzie prowadził z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu oraz siłami politycznymi. Mają się one rozpocząć w najbliższych dniach.

Jak mówił Mucha, albo w dniu proponowanym przez prezydenta, czyli 11 listopada, będą referendum i wybory samorządowe, albo jest możliwe rozdzielenie tych głosowań - jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny i tego rodzaju porozumienie. "Brane są pod uwagę zarówno uwarunkowania prawne, jak i organizacyjne" - podkreślił.

Przewodniczący PKW zapewnił, że organy wyborcze będą przygotowane. "My oczywiście ten termin akceptujemy, tym bardziej, że nie jest naszą rolą w jakikolwiek sposób odnosić się do tego terminu. Jesteśmy Państwową Komisją Wyborczą i tę decyzję szanujemy; referendum zgodnie z decyzją prezydenta odbędzie się 11 listopada - przeprowadzimy je, nie ma ku temu żadnych powodów do obaw" - zapewnił Hermeliński. Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany".

Referendum ogólnokrajowe zarządza Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. Prezydent Duda poinformował, że zwróci się do Senatu, aby odbyło się ono 11 listopada 2018 r. Prezydent uważa, że święto stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, to najlepszy dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie. Zdaniem prezydenta, Polska potrzebuje nowej ustawy zasadniczej.  

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-06-05 08:32:49
URZĘDNIK: Żeby połączyć referendum z wyborami samorządowymi to może powiedzieć tylko laik, który kompletnie się nie zna na procedurach, aby prawidłowo przeprowadzić te głosowania.Mówicie,że będą konsultacje, pytam z kim? Z politykami, którzy się nie znają na przepisach. Pytajcie powtarzam urzędników wyborczych, bo to oni najlepiej wiedzą na temat wyborów, a przede wszystkim powiedzą o komplikacjach jak również trudnościach. Już tego po prostu nie da się słuchać i czytać.
 
2017-06-02 13:49:30
urzędnik 3: Do "też urzednik" - poczytaj sobie Kodeks wyborczy i ustawę o rferendum ogólnokrajowym, to zrozumiesz (?) wątpliwości innych co do terminu referendum i jednego lokalu. Pierwszy przykład: głosowanie w jednym lokalu wyborczym:
- w mysl kodeksu wyborczego - od 7.00 do 21.00,
- w ustawy o referendum ogólnokrajowym - od 6.00 do 22.00.
Kumasz problem? Nie, to wyjaśnię - w lokalu od 6 będą nie członkowie komisji - głosujący w referendum ale nie mogący jeszcze głosować w wyborach samorządowych. Ta sama komisja lub nawet dwie w lokalu - referendala już pracuje a samorządowa przygotowuje sie do głosowania. Co o godz. 21.00 - koniec głosowania samorzadowego - zamknąć lokal zgodnie z kodeksem? A jak głosować w referendum - przypomnę do 22.00. A o 21 juz liczyc karty z wyborów samorządowych czy czekać na zakończenie głosowania w referendum - jedna komisja wg ciebie. I tak mozna wymieniać i wymieniać. A później setki skarg na nieprawidłowości wyborcze. Wiem że można a reczej należy zmienić przepisy. Ale to trzeba zrobić i wówczas podjąc odpowiednie decyzje. Więc wątpie byś był urzednikiem wyborczym bo nie masz pojęcia o zasadniczych rzeczach z procesu wyborczego.
 
2017-06-02 12:31:06
też urzędnik: urzędniku-a niby po co powoływać 2 komisje, jak jedna może obsłużyć i wybory i referendum?
 
2017-06-02 12:12:09
urzędnik 2: Niech wreszcie ktoś uczciwie wytłumaczy(w co nie wierzę) po co to w tej chwili referendum na temat konstytucji ? A łączenie go z wyborami samorządowymi to już zupełna katastrofa, każdy kto troszkę się na tym zna to zdaje sobie sprawę, że jest to zupełnie niemożliwe w naszych warunkach.
 
2017-06-02 08:00:34
urzednik: Panie Mucha musiałby Pan chociaż raz wraz z Panem Prezydentem jak również osoby z którymi chcecie prowadzić konsultacje popracować w obwodowej komisji wyborczej i w tedy zdacie sobie sprawę z ogromu prac przy wyborach samorządowych. Świetlice wiejskie nie są tak duże aby pomieściły po dwie komisje i dwie urny. Wola polityczna - to wykorzystanie frekwencji przy wyborach samorządowych jedyny ważny dla Prezydenta i PIS atut zastanówcie się nad tym. Konsultacje winny odbywać się na dole z urzędnikami wyborczymi, którzy doskonale znają prace i nie działają politycznie a jedynie dbają o zgodny z prawem przebieg głosowania i ustalenie wyników

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25