facebook RSS # #

21.07.2018 11:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-13 15:22       aktualizacja: 2017-06-13 15:46       WIADOMOŚCI
  A A A

100 Mega dla szkół. Rząd zaakceptował projekt budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

100 Mega dla szkół. Rząd zaakceptował projekt budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Fot. Fotolia
Szybki internet i cyfrowe zasoby edukacyjne w każdej szkole zapewni Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie jej budowy.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - „100 Mega na 100-lecie”. Dzięki niej wszystkie szkoły w Polsce mają być połączone siecią szybkich łączy internetowych.

Za program odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Jak informuje resort cyfryzacji w komunikacie, obecnie tylko 10 procent szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Edukacja w wielu placówkach nadal odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii, a jedna czwarta uczniów nawet na lekcjach informatyki nie korzysta z internetu. Ma się to zmienić dzięki Ogólnopolskiej Sieć Edukacyjnej.

Od roku podległa Ministerstwu Cyfryzacji NASK (Naukowa i akademicka sieć komputerowa) prowadzi już pilotaż programu. Skorzystało z niego 36 szkół, które otrzymały dostęp do internetu o szybkości minimum 100/100 Mb/s, wsparcie techniczne i ochronę antywirusową. Celem pilotażu jest dokładne zbadanie, w jaki sposób szkoły korzystają z internetu, na jakie trudności napotykają i jakie mają oczekiwania względem OSE, co pozwoli zaprojektować optymalną formułę całej sieci.

Resort cyfryzacji podkreśla, że dotąd nie było w Polsce żadnego kompleksowego planu podłączenia szkół do szerokopasmowej sieci. Na 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Dodatkowo szkoły uzyskiwały dostęp do sieci w sposób nieskoordynowany i nierównomierny. To, jaką sieć miała szkoła, zależało w dużej mierze od stanu finansów gminy oraz faktu, czy jest ona w zasięgu szybkiej sieci.

OSE ma więc na celu przede wszystkim wyrównywanie edukacyjnych szans dzieci poprzez udostępnienie im nie tylko szerokopasmowego internetu, ale także cyfrowych zasobów edukacyjnych.

W ramach OSE do szybkiego internetu mają zostać przyłączone wszystkie szkoły w Polsce. Temu służy m.in. zakończony 19 maja br. nabór na dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach konkursu, spośród 144 wniosków o dofinansowanie złożonych na 67 obszarów konkursowych, wyłoniono projekty na 57 obszarach konkursowych (ponad 73 proc. wszystkich udostępnionych obszarów). Koszty utrzymania sieci, w tym zakup usługi dostępu do internetu, mają być pokrywane ze środków budżetu państwa.

Ministerstwo Cyfryzacji jest w projekcie budowy OSE odpowiedzialne za przygotowanie i realizację projektu w zakresie przygotowania infrastruktury oraz dostarczenie narzędzi ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni i wspierających procesy edukacyjne. Za zapewnienie dostępu do cyfrowych zasobów edukacyjnych odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz opis projektu

Źródło: MC, MEN

kkż/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-06-14 08:20:05
jotka: Federacja Bibliotek Cyfrowych to tylko - z ogromnymi możliwościami - wycinek zasobów cyfrowych, jakie mogłyby przydać się już dzisiaj nauczycielom w procesie edukacji. Prócz tego szkoły i nauczyciele mają od lat dostęp do portali wiedzy z wzorami lekcji z różnych przedmiotów, uporządkowanymi i dostępnymi bez ograniczeń. Mogliby z tego korzystać, ale z jakichś powodów nie korzystają lub korzystają od wielkiego dzwonu. Może nie są za to nagradzani lub nauczycielami powinien być ktoś inny?
Pani Streżyńska chciałaby, aby "wszystkie szkoły w Polsce [były] połączone siecią szybkich łączy internetowych". A może tylko, żeby "W ramach OSE do szybkiego internetu [zostały] przyłączone wszystkie szkoły w Polsce". To różnica. Miliardowa. Przyłączone mogłyby być już teraz, bez budowy specjalnej sieci edukacyjnej na całą Polskę. Na zbudowaniu takiej sieci wydatki się nie skończą. Jak wiemy, wielkopolska INEA, którą p. Streżyńska pozostawiła w rozkwicie, nie jest przedsięwzięciem zbyt udanym, a na nim buduje swoje pomysły na cyfryzację oświaty w całym kraju.
Od paru lat wiadomo, że np. usługi wideo w wysokiej rozdzielczości będą wymagały przepływności danych dużo powyżej tych 100 Mega. Zapewne i dla szkół będą tworzone filmy edukacyjne ultra-HD (4096x3072 pix). Wyobraźmy więc sobie potrzeby szkoły, w której jednocześnie w 10 klasach prowadzi się lekcje z wykorzystaniem on line materiałów o jakości Ultra HD. Do takich potrzeb dopasują się dystrybutorzy komercyjni, a sieć szkolna nigdy ich nie dogoni. Kto zapłaci, ten będzie mógł skorzystać z najnowszych technologii w domu, w szkole, w urzędzie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25