facebook RSS # #

19.04.2018 21:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-02 11:01       aktualizacja: 2017-07-02 12:50       WIADOMOŚCI
  A A A

Konwent na rowerze. Marszałkowie m.in. o zdrowiu, turystyce; zmiana przewodnictwa na łódzkie

Konwent na rowerze. Marszałkowie m.in. o zdrowiu, turystyce; zmiana przewodnictwa na łódzkie
Fot. Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego
Obradami w Krynicy-Zdroju zakończyło się przewodnictwo Małopolski w Konwencie Marszałków. Przez ostatnie pół roku marszałkowie spotkali się na obradach trzykrotnie. Rozmawiano o najważniejszych i najbardziej aktualnych sprawach samorządu województw.

Teraz przez najbliższe pół roku przewodnictwo w Konwencie Marszałków objęło województwo łódzkie. Marszałkowską laskę z rąk Jacka Krupy odebrał Witold Stępień.

„To było sześć miesięcy wypełnionych inspirującą pracą. Mieliśmy okazję wymieniać się doświadczeniami, poznawać różne perspektywy danego zagadnienia, wypracowywać wspólne stanowiska. Mam nadzieję, że czas spędzony na obradach w Małopolsce będzie dla Państwa inspiracją do jeszcze szerszej współpracy” – mówił na zakończenie marszałek Jacek Krupa.

W trakcie małopolskich obrad Konwentu Marszałków szefowie regionów mieli okazję rozmawiać m.in. o polityce senioralnej, finansowaniu jednostek samorządowych czy zmianach dotyczących realizacji programów w zakresie polityki spójności.

Tematem były też wyzwania stojące przed samorządami w walce o czyste powietrze. Według wicemarszałka Wojciecha Kozaka, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. "niska emisja”. „Jak pokazują dane, w Polsce ciągle aktywnych jest nawet 3 mln „kopciuchów”, czyli pieców, które nie spełniają żadnych norm. Co więcej, sytuację pogarsza jeszcze spalanie złej jakości węgla. Dlatego w Małopolsce postawiliśmy na uchwały antysmogowe, które dokładnie regulują dopuszczalne urządzenia grzewcze i jakoś paliwa, które są dopuszczalne do stosowania przez naszych mieszkańców” – wyliczał.

„Widzimy wyraźnie, że pyły PM 10 i PM 2,5 w blisko 50 proc. powstają w niedostosowanych do obecnych norm kotłach. Jeszcze gorzej wygląda kwestia benzo(a)pirenu – za 86 proc. ilości w atmosferze odpowiadają gospodarstwa indywidualne. Wszystko dlatego, że mieszkańcy ciągle nie rozumieją, jak dramatyczne konsekwencje ma spalanie plastikowych śmieci” – mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Zachęcał również obecnych marszałków do zaangażowania się w projekt klastrów energii.

W ocenie ministerstwa energii inicjatywa ta pozwoli na poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego czy jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału miejscowych zasobów.

Marszałkowie województw podpisali również deklarację dotyczącą krajowej sieci ścieżek rowerowych. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie turystyką rowerową w całym kraju, poprawia się także infrastruktura, z której mogą korzystać miłośnicy dwóch kółek. Małopolska jest liderem w budowaniu ścieżek rowerowych, których do 2020 r. powstanie tam prawie 1000 km.

„Turystyka rowerowa staje się coraz ważniejszym elementem wizerunku turystycznego i oferty turystycznej nie tylko poszczególnych regionów, ale i całego kraju. Jednocześnie rosną oczekiwania klientów - mieszkańców i turystów. Rowerzyści poszukują komfortu, bezpieczeństwa, dostępności oraz odpowiedniego standardu oferowanych im usług, profesjonalnej obsługi i kompleksowej informacji turystycznej” – podkreślał marszałek Jacek Krupa, zachęcając do poznania szerzej tegorocznej kampanii rowerowej "Małopolska na rowery".

Marszałkowie rozmawiali także o wyzwaniach stojących przed regionami w zakresie współpracy terytorialnej czy też o problemach niedofinansowania służby zdrowia i zwiększającego się niedoboru kadry medycznej. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, za 10 lat liczba lekarzy obniży się o 3 proc., a za 20 lat o 9 proc. Może stać się to realnym zagrożeniem dla właściwego funkcjonowania służby zdrowia oraz życia mieszkańców.

„Dane statystyczne dotyczące liczby lekarzy i pielęgniarek w Polsce budzą coraz większe zaniepokojenie. Wg OECD w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, 0,33 lekarza dentysty oraz niewiele ponad 5 pielęgniarek… a w przeciągu kilku lat ta sytuacja ma wyglądać jeszcze gorzej” - alarmował Wojciech Kozak.

Małopolska została gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków RP już trzykrotnie - w 2000, 2008 i 2017 roku. Marszałkowie obradowali w Zakopanem, Krakowie i Krynicy-Zdroju.

Źródło: www.malopolska.pl
Kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25