facebook RSS # #

18.06.2018 11:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-03 13:18       aktualizacja: 2017-07-03 13:21       WIADOMOŚCI
  A A A

Fundusz - OK. Eksperci o pomyśle podwyżki opłaty paliwowej na drogi lokalne

Fundusz - OK. Eksperci o pomyśle podwyżki opłaty paliwowej na drogi lokalne
Fot.Fotolia
Eksperci jako potrzebne oceniają utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych - nawet za cenę podwyższenia opłaty paliwowej. Drogi lokalne są wyjątkowo niedoinwestowane - argumentują.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Barbara Dzieciuchowicz zwróciła uwagę, że drogi krajowe, finansowane z innych źródeł, to jedynie ok. 5 proc. sieci dróg. Dodała, że kierowana przez nią izba nie raz zgłaszała więc pomysł, by utworzyć taki fundusz, z którego by finansowano remonty dróg lokalnych.

Jej zdaniem koszt, w postaci ewentualnego podwyższenia opłaty paliwowej, należy w tym przypadku ponieść. "Podniesienie opłaty paliwowej ma dwie zalety - po pierwsze jest o tyle sprawiedliwe, że więcej płacą ci, którzy więcej korzystają z dróg, poza tym jest to stały mechanizm i nie trzeba przy okazji układania corocznie budżetu walczyć o te pieniądze" - zaznacza.

Także dyrektor biura Polskiego Kongresu Drogowego Tomasz Orłowski popiera ten pomysł. W jego opinii przy tworzeniu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych należałoby pomyśleć o kryteriach, według jakich pieniądze z funduszu trafiałyby na drogi lokalne. Te ostatnie bowiem też mają różne znaczenie - są drogi o większym natężeniu ruchu i mniejszym.

Przedstawiciel PKD dodaje, że ustawa o FDS mogłaby być też okazją do weryfikacji kategoryzacji poszczególnych dróg - niektóre drogi krajowe są bowiem nimi dlatego, że kiedyś służyły jako szlaki komunikacyjne dla wojsk Układu Warszawskiego. Z kolei niektóre drogi lokalne są czasem częściej użytkowane niż krajowe.

Ekspert paliwowy Andrzej Szczęśniak przyznał, że podniesienie opłaty paliwowej, np. o 20-25 groszy - bo tyle zaspokajałoby potrzeby Funduszu Dróg Samorządowych - na pewno wpłynęłoby na wysokość cen paliw i odbiłoby się tym samym na kieszeniach użytkowników dróg. Oznaczałoby to, wraz z VAT, dodatkowo ok. 6 mld zł rocznie uzyskane od kierowców. Tym niemniej, dodał, teraz byłby dobry moment na przeprowadzenie takiej podwyżki, bo ceny paliw, mimo sezonu letniego, spadają i podniesienie opłaty paliwowej w pierwszej chwili nie musiałoby doprowadzić do podniesienia cen, najwyżej zahamowałoby spadki.

Jak informował szef sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca, posłowie PiS pracują nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, z którego by finansowano remonty dróg lokalnych.
Rozważane jest albo znalezienie środków w budżecie na 2018 rok, albo podniesienie opłaty paliwowej.  

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-04 10:43:26
Andrzej: Ja również uważam, że skoro już mają zwiększyć opłatę paliwową to niech te pieniądze trafiają bezpośrednio do samorządów. Niech gmina/powiat decyduje, które drogi należy wyremontować w danym roku.
Według mnie, pieniądze na drogi gminne powinny trafiać bezpośrednio ze stacji benzynowych zlokalizowanych w danej gminie/powiecie do odpowiednich samorządów.

Tworzenie kolejnej instytucji, której utrzymanie będzie kosztowało miliony złotych, to pomyłka.
 
2017-07-04 10:31:40
urzędnik: Przy każdej podwyżce paliwa słyszymy że pieniądze pójdą na drogi to ja się pytam gdzie te drogi? Będzie jak zwykle, pieniądze przejedzą a dróg jak nie było tak nie będzie
 
2017-07-03 16:24:35
Rysiek N: Po co kolejne fundusze, kolejne struktury, etaty, koszty i oczywiście z góry narzucone kryteria? Trzeba określić skąd mają pochodzić i w jakich ilościach pieniądze na drogi gminne i przekazać je wprost do gmin, chociażby według podziału na 1-go mieszkańca. Gminy zgodzą się na taki podział środków. Określanie kryteriów znowu spowoduje, że niektóre gminy dostaną dużo, a inne wcale. Samorząd jak sama nazwa wskazuje sam wie najlepiej na którą drogę potrzebne są pieniądze najbardziej. Nie jest potrzebne, żeby w Warszawie ustalano na którą drogę w gminie dać pieniądze i ile. Jeżeli pieniądze miały by pochodzić z podniesienia opłaty paliwowej, to tym bardziej należy je wprost przekazywać do gmin.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25