facebook RSS # #

23.06.2018 02:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-04 16:38       aktualizacja: 2017-07-05 18:03       WIADOMOŚCI
  A A A

Przyszłość PUP. MRPiPS: podporządkowanie PUP administracji rządowej nie jest przesądzone

Przyszłość PUP. MRPiPS: podporządkowanie PUP administracji rządowej nie jest przesądzone
Fot. PAP/M. Bielecki
Koncepcja podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej nie jest przesądzona. Można wykluczyć, że zmiany nastąpią w 2018 r. – podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed w odpowiedzi na poselską interpelację.

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja poselska, w której Marzena Okła-Drewnowicz (PO) uznała za niepokojący plan przeniesienia powiatowych urzędów pracy do administracji rządowej od 2018 r. W jej ocenie obecny wzrost dynamiki na rynku pracy jest wynikiem działań urzędów pracy. Parlamentarzystka zapytała, w jakich terminach zostanie przeprowadzona reforma i czy zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu urzędów nie spowodują niewywiązywania się z udziału w projektach unijnych.

W odpowiedzi na wystąpienie posłanki sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed podkreślił, że koncepcja podporządkowania urzędów pracy administracji rządowej nie jest przesądzona i wykluczył, że zmiany takie nastąpią już w 2018 r.

„Aktualnie w resorcie trwają prace analityczne dotyczące ewentualnego wprowadzenia zmian w zakresie organizacji urzędów pracy, w tym zmian dotyczących ich umiejscowienia w strukturze administracji publicznej. Jak można się domyślić, zmiany w tym zakresie nie są decyzją łatwą, wiążą się bowiem z daleko idącymi konsekwencjami, w tym przede wszystkim osobowymi i finansowymi” – zaznaczył.

Wiceminister przyznał, że docenia wkład samorządów w kreowanie polityki rynku pracy na poziomie lokalnym i rozumie ich niepokój w związku z rozważanymi zmianami. „Analizowane zmiany wynikają właśnie z troski o lokalne rynki pracy i mają na celu tylko i wyłącznie optymalizację zarządzania obsługą rynku pracy oraz zwiększenie stopnia dostosowania pomocy świadczonej przez urzędy pracy do potrzeb ich klientów” – dodał.

Szwed zapewnił, że celem resortu nie jest dokonywanie zmian w obsadzie stanowisk w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy lub zmniejszenie zatrudnienia w systemie urzędów pracy. „Ewentualne zmiany, które nie są przesądzone, odbyłyby się przy maksymalnym zapewnieniu dalszego zatrudnienia osobom aktualnie wykonującym pracę w systemie urzędów pracy” – zaznaczył.

Według niego, w przypadku podjęcia decyzji o realizacji analizowanych zmian zadania dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy oraz umowy dotyczące realizacji projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego zostałyby dostosowane do nowej struktury organizacyjnej i podziału kompetencji.

„Analizowana reforma urzędów pracy nie powinna zatem wpłynąć negatywnie na realizację projektów współfinansowanych z EFS” – ocenił.

dap/
TAGI: PRACA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25