facebook RSS # #

22.06.2018 16:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-10 15:04       aktualizacja: 2017-07-10 15:05       WIADOMOŚCI
  A A A

Paliwa zdrożeją?. Kontrowersje wokół projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych

Paliwa zdrożeją?. Kontrowersje wokół projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych
Fot.Fotolia
Opozycja domaga się, by PiS wycofał się z projektu, który podwyższa opłaty za paliwo. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński natomiast broni projektu, argumentując, że podwyżka opłaty paliwowej nie musi wpłynąć na podwyżkę cen na stacjach.

Według posłów PO jedynym celem projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych jest ściąganie pieniędzy od Polaków. Wejście w życie tej ustawy spowoduje podwyżki wszystkiego - podkreślają.
"Od kilku dni Polacy oburzeni są tym, że PiS funduje im podwyżki nie tylko cen benzyny. Ale też ceny benzyny spowodują podwyżki wszystkiego: produktów żywnościowych, komunikacji, wszystko będzie musiało zdrożeć" - powiedziała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.   

Poseł Tomasz Siemoniak ocenia, że projekt jest szkodliwy, bo stoi w sprzeczności z tym, co PiS mówi o sytuacji gospodarczej Polski. "Skoro jest tak dobrze, to po co sięgać po pieniądze Polaków?" - pyta.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przytoczył statystyki, według których przeciętny Polak tankuje około 1300 litrów paliwa rocznie. "To znaczy, że każdy z nas, kierowców, zapłaci z własnej kieszeni 350 złotych więcej za obietnice PiS" - ocenił. "Zapłaci każdy, kto cokolwiek kupuje, bo to co kupujemy, trzeba jakoś przywieźć" - dodał.

"Prawa i Sprawiedliwości nie stać na wszystkie obietnice, które realizują, albo mają w planie i przykład podwyżki ceny paliwa o 25 groszy pokazuje jak bardzo PiS nas okłamał" - powiedział Petru. Jak zaznaczył, jeszcze tydzień temu wicepremier Mateusz Morawiecki mówił, że PiS udaje się realizować program bez podwyższania podatków. "To kłamstwo. Po pierwsze na początku roku wzrósł ZUS o 50 złotych dla tych, którzy płacą składki ryczałtowe, a teraz mamy wzrost ceny benzyny o 25 groszy na litrze" - podkreślił lider Nowoczesnej.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński uważa natomiast, że efekt ustawy podnoszącej opłatę paliwową będzie ogromny. Ilość pieniędzy, którą pozyskamy, pozwoli nam rzeczywiście pomóc samorządom w budowie i remontach dróg - argumentuje.

Wiceminister uważa, że projekt ustawy w przyszłym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm. "Chcemy, żeby w tym roku samorządy mogły jeszcze skorzystać z kolejnego rozdania, w przyszłym roku środki byłyby wydatkowane" - powiedział. Według niego nie jest to "podwyżka cen paliw, tylko podwyżka opłaty paliwowej". "Jestem przekonany, że paliwa nie zdrożeją o 25 gr" - dodał.
   
Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony przez grupę posłów PiS, zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Część pieniędzy ma zasilić Krajowy Fundusz Drogowy, pozostała część wspomagać inwestycje w drogi lokalne.

Według Smolińskiego maksymalna kwota, którą samorządy mogą "przerobić", wynosi 2,5-3 mld zł. Jak tłumaczył, nowa opłata paliwowa pozwoli pozyskać ok. 5 mld zł, z czego połowa zostanie przeznaczona na drogi lokalne, a druga połowa - na Polskę Wschodnią, czyli Via Carpatię.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: DROGI
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-12 15:07:59
grzegorz: Dlaczego fundusz nazywa się funduszem dróg samorządowych ( zabieg promocyjny do ustawy ?) skoro decyzje o weryfikacji wniosków podejmować będą komisje wojewodów z których wykluczono przedstawicielstwo samorządu. Poza tym część pieniędzy trafi na krajowy fundusz drogowy
 
2017-07-11 08:51:26
OldestWoman: Takich bzdur, że podwyżka opłaty paliwowej nie zwiększy ceny paliwa, to można opowiadać przedszkolakom, może z trudem uwierzą. Dorosłym ludziom taka wiara nie grozi. Skąd bierze się akurat taka podwyżka; 25 gr na litrze? Posłowie i pracownicy ministerstwa z pewnością jej nie odczują. Odczuje suweren i mam nadzieję, że czegoś się wreszcie nauczy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25