facebook RSS # #

20.05.2018 23:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-16 11:30       aktualizacja: 2017-07-14 11:48       WIADOMOŚCI
  A A A

Kolejna opłata. Czytelnicy negatywnie oceniają projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych

Kolejna opłata. Czytelnicy negatywnie oceniają projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych
Fot. PAP/T. Żmijewski
Co władza to podwyżka paliwa. Jak do tej pory nie widać ani dróg z opłaty paliwowej, ani tych pieniędzy - to jeden z komentarzy do tekstu dot. Funduszu Dróg Samorządowych.

W minionym tygodniu Sejm rozpatrywał poselski projekt ustawy ws. Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), który ma działać na analogicznych zasadach jak Krajowy Fundusz Drogowy. Połowę środków FDS będą stanowić wpływy z nowo wprowadzanej opłaty drogowej, której stawkę ustalono na poziomie 20 gr za litr paliwa.

Według projektodawców, proponowane przepisy mają zapewnić większą ilość oraz stabilność środków finansowych na dofinansowanie dróg samorządowych oraz zwiększenie elastyczności w wydatkowaniu tych środków dzięki rezygnacji z planowania corocznego.

Państwa opinie o projekcie są w większości negatywne. Publikujemy niektóre komentarze.

„Co władza to podwyżka paliwa i za każdym razem to samo, że pójdzie na drogi i jak do tej pory nie widać ani tych dróg z opłaty paliwowej ani tych pieniędzy. W tej chwili muszę pracować dwa miesiące na samo paliwo, żeby dojechać do pracy. Po podwyżce będę pracować trzy miesiące (…). Teraz się zastanawiam, czy w ogóle opłaca mi się pracować. Może po prostu (…) nie robić nic, brać zasiłek dla bezrobotnych, a później pójść do OPS i żyć na luzie? Wtedy będzie mi nawet obojętne, czy te drogi będą czy nie” – pisze urzędnik.

„(…) Taki podatek jest w paliwie, więc nie rozumiem, dlaczego chcą podatku (…). Paliwo jest i tak drogie, porównując, ile może kupić przeciętny Niemiec, Francuz, Anglik itp. za miesięczną średnią pensję” – stwierdza Tom.

Terka komentuje: „Drogowcy może popierają to rozwiązanie, bo będą mieli więcej zleceń. Ale za ten pomysł zapłacą wszyscy Polacy. Odczują to boleśnie na swoich +kieszeniach+, płacąc drożej za paliwo na stacjach benzynowych i robiąc zakupy w sklepach. Dlatego ja jestem zdecydowanie na +nie+”.

„A co dzieje się z dotychczas pobieranym od każdego pojazdu podatkiem? co z podatkiem zawartym w cenie paliwa? To wszystko miało iść na drogi? a teraz znów sięga się do kieszeni podatników? i to tylko w części ma iść na drogi samorządów (…)” – pyta dziwny.

ABBA wyjaśnia: „Wydaje mi się, że już od 2013 r. ponosimy koszty opłaty paliwowej, które trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego (…). Fundusz ten stanowi wsparcie dla realizacji rządowego Programu Budowy Dróg i Autostrad (w 2013 roku z opłaty paliwowej tylko do KFD trafiło 3 mld 584 mln zł), a od 2014 r. weszła w życie ustawa, która podwyższa stawki opłaty paliwowej na lata 2015-2018 o 25 zł za tysiąc litrów. Także wg nowego projektu, opłata drogowa będzie rosła co roku o wartość wskaźnika CPI publikowanego przez GUS”.

Czytaj też: Drogowcy o FDS. To rozwiązanie jest potrzebne

Paliwa zdrożeją?. Kontrowersje wokół projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych

Fundusz do komisji. Sejm skierował projekt ws. Funduszu Dróg Samorządowych do prac w komisji

Fundusz w grze. Sejmowe komisje za projektem ws. Funduszu Dróg Samorządowych

dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-17 08:52:15
Pieszy: A co się dzieje z funduszem na drogi pozyskiwanym od Lasów Państwowych, gdzie od sprzedaży każdego m3 musi być odprowadzony podatek właśnie na budowę dróg. W skali kraju jest to bardzo pokaźna kwota. Zdecydowanie żaden dodatkowy podatek za to , że musimy jeździć samochodami, bo komunikacja z małych miejscowości praktycznie nie istnieje.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25