facebook RSS # #

22.01.2020 18:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-19 16:08       aktualizacja: 2017-07-20 15:08       WIADOMOŚCI
  A A A

ZSIN wymaga zmian. Samorządowcy z KWRZiST: system informacji o nieruchomościach wymaga analizy

ZSIN wymaga zmian. Samorządowcy z KWRZiST: system informacji o nieruchomościach wymaga analizy
Fot. KWRiST
Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach wymaga pogłębionej analizy stanu faktycznego i podjęcia wspólnych działań przez rząd i samorząd – uznano podczas posiedzenia KWRiST.

Podczas lipcowego posiedzenia komisji podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski przedstawił informację na temat działań powiatów związanych z budową Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN). System miał umożliwić m.in. wymianę danych pomiędzy ewidencją gruntów i budynków, a innymi rejestrami, w tym księgami wieczystymi, rejestrem TERYT i REGON.

Jak zaznaczył, na ten cel przeznaczono ponad 148 mln zł w latach 2001-2005 i ponad 225 mln zł w latach 2010-2018.

W ocenie wiceministra nakłady te są „ogromne, a sposób realizacji projektu był nieodpowiedni” „Nikt nie wie i nikt nie zrobił tego, co powinien. Co więcej, były powiaty, które pomimo braku zaangażowania w projekt zrobiły więcej niż te, które były zaangażowane” – stwierdził.

Żuchowski przypomniał, że 9 września 2016 r. był momentem przewidzianym na wdrożenie pełnej funkcjonalności ZSIN. „Ten termin za chwilę będzie rok po przekroczeniu. Nie chcielibyśmy wyznaczać kolejnego. Na dzień dzisiejszy stoimy przed znakiem zapytania, co dalej. Pytanie do wszystkich interesariuszy, którzy mieliby z tego systemu skorzystać, czy jesteśmy w stanie tę usługę zrealizować na zaplanowanym poziomie” – powiedział.

Sekretarz KWRiST Andrzej Porawski podkreślił, że strona samorządowa zaopiniowała ustawę o infrastrukturze i informacji przestrzennej pozytywnie z jednym zastrzeżeniem. „Wskazywaliśmy, że na realizację tej ustawy potrzebne są środki, które w Ocenie Skutków Regulacji były zaniżone, co potwierdza diagnoza pana ministra. Tam była podana, o ile pamiętam, na wszystkie zadania kwota 650 mln zł. To pokazuje, że OSR była błędna” – stwierdził.

Według Porawskiego, na budowę tożsamego systemu w USA wydano „bajońskie sumy zarówno z budżetu federalnego, jak i budżetów stanowych”. „W Stanach Zjednoczonych, które są krajem trochę bardziej zaangażowanym technologicznie od nas, budowa tego systemu trwała 20 lat” – powiedział.

Dyrektor Biura ZMP podkreślił, że budowa ZSIN jest wspólną sprawą strony rządowej oraz samorządowej, przekraczającą możliwości pojedynczego powiatu, marszałka czy ministra. „To musi być wspólnie zaplanowane, a przy przyjmowaniu tej ustawy o infrastrukturze i informacji przestrzennej takiego planu nikt nie opracował” – zaznaczył.

Współprzewodniczący zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego dr Jan Czajkowski poinformował, że na ostatnim posiedzeniu podjęto decyzję o zorganizowaniu spotkań dedykowanych tematyce ZSIN, dzięki której możliwe byłoby opracowanie pełnej diagnozy nie tylko od strony prawnej, ale także technicznej i informacyjnej.

Jak dodał, głównym założeniem przyświecającym budowie ZSIN w 2010 r. było stworzenie lepszej jakości baz danych o nieruchomościach i umożliwienie dostępu do nich wszystkim zainteresowanym. „Już wówczas sygnalizowaliśmy, że nie potrzeba budować całego zintegrowanego systemu po to, by takie informacje udostępnić. Wystarczyło wprowadzić standardy danych i pewne mechanizmy, które teraz są łatwiejsze z punktu widzenia technologii informatycznej” – uznał.

Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich zwrócił uwagę, że w nowoczesnym państwie ZSIN jest „potrzebny, a wręcz niezbędny”, jednak nie w takiej formie jak projekt tworzony przez ostatnie lata.

„Ten system już na początku miał grzechy pierworodne, które nigdy nie zostały usunięte i przyczyniły się do takiego nie innego podejścia do tworzenia go w poszczególnych powiatach. W tej chwili stajemy przed znanym w ekonomii problemem kosztów utopionych. Włożyliśmy w system dostatecznie dużo pieniędzy i żal jest nam, żeby zostały zmarnowane” – powiedział.

W ocenie Kubalskiego zbudowanie systemu od nowa w oparciu o poprawione założenia może być tańsze niż ratowanie obecnego ZSIN. 

Kubalski wspomniał także, że funkcjonalność oprogramowania geodezyjnego używanego w części powiatów „nie za bardzo spełnia wymogi interoperacyjności”, przez co pojawia się problem z integracją danych.

„Warto byłoby ten aspekt przeanalizować. Powiaty chętnie włączą się w racjonalnie skonstruowany system stworzenia ogólnopolskiej bazy informacyjnej odnośnie nieruchomości. Natomiast jej stworzenie wymaga pogłębionej analizy stanu faktycznego i podjęcia trudnej, choć najprawdopodobniej nieuniknionej decyzji o poświęceniu kosztów, które poszły na obecny system, by stworzyć szybciej, łatwiej i taniej nowy system” – stwierdził.

Zdaniem Głównego Geodety Kraju Grażyny Kierznowskiej najważniejszym beneficjentem profitów związanych z modernizacją baz danych są gminy, które „nie są jednak zainteresowane partycypowaniem w związanych z nią kosztach”. „Warto więc zastanowić się, czy nie można w jakiś sposób zdopingować gminy do wsparcia i pomocy” – stwierdziła.

dap/ kic/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-20 09:15:21
f: Nie będzie niczego. Stare złe. Nowego nie będzie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25