facebook RSS # #

17.07.2018 09:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-07 15:59       aktualizacja: 2017-08-07 16:42       WIADOMOŚCI
  A A A

Awans inspektora. Stanowisko sekretarza wymaga odpowiedniego stażu pracy

Awans inspektora. Stanowisko sekretarza wymaga odpowiedniego stażu pracy
Fot. Fotolia
Jestem inspektorem z 20-letnim stażem pracy i wiem, że wiedza merytoryczna stanowi tylko część kwalifikacji dobrego sekretarza - pisze czytelnik.

Do redakcji Serwisu Samorządowego PAP piszą m.in. inspektorzy, którzy mimo wieloletniego doświadczenia pracy w urzędzie samorządowym, ze względu na brak doświadczenia na stanowisku kierowniczym, nie mogą wziąć udziału w naborze na stanowisko sekretarza.

Zgodnie z przepisami na stanowisku sekretarza może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym, w tym dwuletni na kierowniczym stanowisku urzędniczym.

„W małych urzędach jest to niestety nie do wykonania. Inspektor z 25-letnim stażem - pracujący na wielu stanowiskach, w tym na zastępstwo - nie ma szans na awans" - pisze jeden z czytelników. W podobnym tonie wypowiada się inny. „Kiedy inspektor nie posiada stażu pracy na stanowisku kierowniczym, nie może formalnie startować w konkursie, ale zastępować sekretarza podczas jego nieobecności może" - zauważa samorządowiec.

Jednak w komentarzach pojawiły się również głosy wskazujące na racjonalny aspekt przepisów. „Jestem inspektorem z 20-letnim stażem pracy i ze swojego doświadczenia wiem, że wiedza merytoryczna, którą posiadam, stanowi tylko część kwalifikacji niezbędnych do tego aby móc być dobrym sekretarzem” – przekonuje jeden z inspektorów.

Zwraca uwagę, że praca sekretarza to kierowanie pracą całego urzędu, gdzie trzeba wykazać się umiejętnością pracy z ludźmi. „Braku tej umiejętności nie nadrobimy bardzo dobrą znajomością prawa i procedur. Bardzo dobrze przygotowany merytorycznie inspektor z uwagi na brak kwalifikacji w zakresie kierowania zespołami ludzkimi, może okazać się katastrofą” – pisze czytelnik.

Dodaje, że takim sytuacjom ma właśnie przeciwdziałać wymóg wykazania się dwuletnim stażem na pracy na kierowniczym stanowisku.

kic/

TAGI: PRAWO , SEKRETARZ
 
KOMENTARZE: 12 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-08-14 12:58:40
personalny: Personalny do Shaun z pytaniem. Co Pan/i robi w urzędzie. Może to właśnie Pani/a stanowisko generuje koszty, a jego likwidacje spowoduje "spore oszczędności". A co do szukania oszczędności to proponuję zlikwidować powiaty( tam jest dopiero marnotrawienie publicznych pieniędzy-zarząd 5 osobowy +skarbnik + sekretarz, dalej rada powiatu ca. 25 radnych itp.)
 
2017-08-11 22:16:52
Shaun: zacznijmy od tego że stanowisko sekretarza, podobnie jak skarbnika, oraz rzecznika prasowego to stanowiska kompletnie niepotrzebne w samorządach każdego szczebla. Im szybciej te stanowiska zostaną legislacyjnie zlikwidowane tym lepiej. No i będą spore oszczędności.
 
2017-08-10 21:44:14
JakoTako: do ada - dlatego ważne jest żeby w urzędach stworzyć służbę niezależną od wybranego "władcy marionetek". Oczywiście ten wybraniec narodu, władca i naczelnik w jednej osobie powinien zachować pewną autonomię, ale głównie w działaniach pro - społecznych. Obecnie np. nowo wybrany wójt niszczy całkowicie strukturę organizacyjną urzędu w imię walki z wymyślonymi układami, a w kolejnych kampaniach wyborczych wykorzystuje do prywatnej walki potencjał urzędu i urzędników. Wszyscy wiemy, że tak nie powinno być, ale to tolerujemy. Co ciekawe nikt nie widzi tu żadnego problemu, w szczególności gdy wykorzystywane są do kampanii wyborczej wspomnianego wójta środki publiczne.
 
2017-08-09 09:15:45
ada: Kierowanie przez Sekretarza pracą całego urzędu - to ciekawe stwierdzenie. To rzadka przypadłość nielicznych urzędów. Są tacy (chyba wiekszość) władcy gminy, że decydyją o każdej sprawie w urzędzie (np. rodzaj zakupionego papieru toaletowego)a firmują te decyzje inni. A najgorsi są ci "wielcy" lokalni politycy. Ich celem jest władza a nie dobro ogólne. Im w głowie się nie mieści, że takie coś może istnieć. Więc sekretarz i inni pracownicy to tylko bezwolni wykonawcy ich poleceń.
 
2017-08-08 14:28:34
JakoTako: Jeżeli ktoś po czterech latach pracy w urzędzie nie nadaje się na stanowisko inspektora, kierownika czy sekretarza to po prostu pomylił zawód. Znam wiele osób, które nie powinny być nawet pomocą administracyjną a piastują wysokie stanowiska w urzędach. To jest tak, albo się nadajesz do tej roboty albo zmień zawód. Inną sprawą są ograniczenia w procesie awansu, w szczególności jeżeli chodzi o małe urzędy. Trudno jest być zatrudnionym na kierowniczym stanowisku skoro takich nie ma w urzędzie. Zatem zdarza się często, że sekretarza konkretny urząd ma z nadania politycznego i nie idzie to zupełnie w parze z merytorycznym przygotowaniem danej osoby. A jeszcze inną kwestią jest zawodowe przygotowanie urzędnika do wykonywania zawodu. Ileż to już konkursów widziałem, gdzie wymogi na stanowisko to wykształcenie wyższe np. ochrona środowiska a dodatkowe to znajomość przepisów prawa administracyjnego w tym prowadzenie postępowań administracyjnych, przygotowane decyzji czy umów. W Polsce niestety taki stan rzeczy ma się w najlepsze.
 
2017-08-08 13:35:25
SEKRETARZ: Zaczynałam pracę w Urzędzie, jako referent, po roku pracy bez odpowiedniego stażu zostałam p.o. kierownika referatu,którym byłam chyba przez 6 lat. Nie szukano wtedy innej osoby na to miejsce, bo poznano się szybko na moich kompetencjach. Wreszcie zostałam kierownikiem, a 27 lat temu sekretarzem. Z perspektywy swego czasu pracy, powiem Wam, że nie ma złotej recepty, czy dobrym sekretarzem będzie ten, który przyszedł z poza Urzędu, ale z odpowiednimi kwalifikacjami albo też ten który już pracuje w Urzędzie, ponieważ wszystkiego można się nauczyć. Uważam jednak, że mnie było łatwiej, bo znałam już ludzi, z którymi przyszło mi pracować, sprawdziłam się już na poprzednich stanowiskach pracy, znałam uwarunkowania Gminy i znałam osobiście jej mieszkańców. Po prostu zawodowo wychowałam się w Urzędzie. dlatego też uważam, że taki Sekretarz "wychowany" w Urzędzie jest najlepszy i każdy Wójt, Burmistrz bez względu na opcję polityczną powinien to docenić. Do swoich celów nie koniecznie politycznych tzw. "swoimi" ludźmi może obsadzić inne stanowiska np. zastępców, doradców. Pozdrawiam wszystkich sekretarzy.
 
2017-08-08 12:21:53
kierownik: Pani Anno - ale poradziła sobie Pani? No właśnie! Moim zdaniem trzeba mieć predyspozycje do takiego stanowiska niezależnie od doświadczenia (bo gdzie je zdobyć - jak słusznie Pani zauważyła inspektorem można być 20 lat). A stawianie inspektora od razu na straconej pozycji twierdząc, że mogłaby to być katastrofa?! To delikatnie mówiąc lekka przesada. Notabene zdarza się tak, że pucybut zostaje milionerem (to tylko przenośnia).
 
2017-08-08 10:57:12
SEKRETARZ: Zaczynałam pracę w Urzędzie, jako referent, po roku pracy bez odpowiedniego stażu zostałam p.o. kierownika referatu, później kierownikiem, a 27 lat temu sekretarzem. Z perspektywy swego czasu pracy, powiem Wam, że nie ma złotej recepty, czy dobrym sekretarzem będzie ten, który przyszedł z poza Urzędu, ale z odpowiednimi kwalifikacjami albo też ten który już pracuje w Urzędzie, ponieważ wszystkiego można się nauczyć. Uważam jednak, że mnie było łatwiej, bo znałam już ludzi, z którymi przyszło mi pracować, sprawdziłam się już na poprzednich stanowiska pracy, znałam uwarunkowania Gminy i jej mieszkańców. Po prostu zawodowo wychowałam się w Urzędzie.
 
2017-08-08 08:59:27
Anna: Moim zdaniem wymóg jest jak najbardziej słuszny. Sama pamietam jak trzy lata temu zostałam zastępcą naczelnika a naczelnik poszedł na długotrwałe zwolnienie. Wiedzę merytoryczna miałam nawet większa niz potrzeba ale to, czego musiałam sie nauczyć to zarządzanie ludźmi, rozwiązywanie problemów, konfliktów, sporów miedzy zespołem - tak aby zapewnić ciągłość pracy Wydziału. Wbrew pozorom to nie było ani łatwe ani oczywiste. Nie wystarczy umieć wydać polecenie- trzeba jeszcze wiedzieć co zrobić, żeby było właściwie wykonane, bo to szef za to odpowiada. Stanowisko Sekretarza wymaga takiego doświadczenia jak najbardziej. Inna sprawa, ze w urzędach nie można właściwie awansować. Nie ma na jakie stanowisko jeśli akurat naczelnik czy kierownik nie odchodzi na emeryturę czy nie zmienia pracy to 20 lat możesz byc inspektorem.
 
2017-08-08 08:09:33
inspektor: "Praca sekretarza to kierowanie pracą całego urzędu, gdzie trzeba wykazać się umiejętnością pracy z ludźmi. „Braku tej umiejętności nie nadrobimy bardzo dobrą znajomością prawa i procedur. Bardzo dobrze przygotowany merytorycznie inspektor z uwagi na brak kwalifikacji w zakresie kierowania zespołami ludzkimi, może okazać się katastrofą". Katastrofą i pomyłką sezonu będzie osoba, która nie powinna być inspektorem oraz też osoba z czteroletnim stażem pracy z teoretyczną umiejętnością pracy z ludźmi i nadrabianiem tego braku działaniem z pozycji argumentu siły władzy, a nie silnego argumentu bardzo dobrej znajomości prawa oraz sprawdzonych, dopracowanych procedur.
 
2017-08-08 07:56:27
kierownica: "brak kwalifikacji w zakresie kierowania zespołami ludzkimi, może okazać się katastrofą” - totalna bzdura! Inspektor z 25-letnim stażem "wychował" już niejednego urzędnika, a zakładać z góry że "może okazać się katastrofą" to nadużycie!. Ocenę zdolności np. do kierowania ludźmi winien wystawić bezpośredni przełożony. Taka rekomendacja zasługuje na uwzględnienie, oczywiście zachowując inne wymogi, które osoba z aspiracjami na kierownicze stanowisko winna spełniać.
 
2017-08-08 07:03:05
ja: Staż pracy na stanowisko sekretarza jest wskazany, kwalifikacje także ale kwalifikacje zdobyte pracą a nie koniecznie wyższym wykształceniem.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25