facebook RSS # #

28.01.2020 05:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-09 20:37       aktualizacja: 2017-08-10 13:18       WIADOMOŚCI
  A A A

Czarne prognozy. PAN: 122 miastom w Polsce grozi zapaść

Czarne prognozy. PAN: 122 miastom w Polsce grozi zapaść
Fot. Fotolia
Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta.

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. „Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik” – podkreślił.

Zdaniem prof. Śleszyńskiego modelowym przykładem problemów jest m.in. obszar Sudetów i ich otoczenia w woj. dolnośląskim, sięgający od granicy niemieckiej prawie do Kotliny Kłodzkiej. Po II wojnie światowej był tam silnie rozwinięty przemysł, a po 1989 r. zaczęły upadać kopalnie węgla oraz zakłady przemysłowe, odzieżowe, elektromaszynowe, co doprowadziło do bardzo dużego bezrobocia i silnych problemów związanych z restrukturyzacją gospodarczą. Zmiany uderzyły w takie miasta jak Nowa Ruda, Dzierżoniów czy Bielawa.

„Występują tu niekorzystne tendencje demograficzne, brakuje miejsc pracy, które utracono z powodu zmian podziału administracyjnego w 1999 r., kiedy 49 województw zastąpiło 16. Większe ośrodki wypłukują z tych miejscowości funkcje wyższego rzędu, a przemysł, który był jednym z głównych motorów napędzających te miasta, upadł. Do tego dochodzą kwestie niedostatecznego powiązania z siecią dróg wyższego rzędu: autostradami i drogami ekspertowymi. Dotyczy to np. Wałbrzycha czy Jeleniej Góry” – wyjaśnił prof. Śleszyński.

Sekretarz gminy Prudnik Marek Radom powiedział PAP, że przemysł włókienniczy i obuwniczy, na którym tradycyjnie opierało się miasto, praktycznie z niego zniknęły.

„Mówimy tu o bezrobociu strukturalnym. Zakład, który w latach 80. zatrudnia 3 tys. osób, w latach 90. zatrudnia ich 600-700, potem 200, a następnie upada. Jesteśmy gminą położoną przy granicy, z jednej strony to jest bardzo duży atut, z drugiej strony te tereny zawsze były zaniedbane, peryferyjne. Nie bez kozery mówi się, że jest to półksiężyc biedy” – powiedział sekretarz Prudnika.

Według niego ludzie młodzi i wykształceni, którzy wyjechali z Prudnika, wrócą, jeśli otrzymają szanse zatrudnienia w mieście. „Jaskółki się już pojawiają, na naszym terenie zlokalizował się duży zakład produkcyjny. Hale są przyjęte do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, można więc korzystać z udogodnień, ze zwolnień podatkowych. Cały czas staramy się o środki unijne z przeznaczeniem na tereny inwestycyjne” - podkreślił Radom.

Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski zauważył, że dla niektórych miast problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych. „Jeżeli te miasta są pozbawione przemysłu, firm, zakładów pracy, które mogłyby dawać miejsca pracy mieszkańcom, trudno się dziwić, że następuje migracja. Stagnacja postępowała, bo te miasta nie miały potencjału, kapitału ” – zaznaczył.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

kic/

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze
 
KOMENTARZE: 9 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-29 03:25:12
Iwona: W Kłodzku w projekcie strategii rozwoju miasta zapisano propozycje budowy szklanego mostu widokowego biegnącego z dużej na małą Twierdzę. To dopiero spowoduje zatrzymanie utraty funkcji spoleczno-gospodarczych.Rozlewnie wody mineralnej,gondole na kanale mlynowki,inkbatory przedsiebiorczosci,itp. to dziesiatki mln. zl. wyrzuconych w błoto bo UE dofinansowała połowę.Paranoja goni paranoję.
 
2017-08-15 17:21:00
J. Górski: I ciągle nikt nie wpadł na stary pomysł utworzenia, a właściwie reaktywacji banku komunalnego (przed wojną było w PL blisko 400 takich banków), gdzie 100% akcjonariuszem jest gmina lub celowy związek gmin, bank nie jest nastawiony na gigantyczne zyski, ale finansuje rozwój gmin- właścicieli... Nie trzeba na to nowych przepisów, obecne prawo bankowe jest zupełnie wystarczające...
 
2017-08-14 12:20:05
sths: polecam książkę A. Sztando pt. Ponadlokalna perspektywa zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym na przykładzie małych miast. Jej lektura w kręgach władz mogłaby uratować niejedno miasto...
 
2017-08-14 08:31:37
jotka: @Kuba - z tym Zakopanem to rzeczywiście jest jakaś hydrozagadka. Gmina miejska ma 1. miejsce w Małopolsce pod względem liczby podmiotów gospodarczych na 10 000 mieszkańców, a przychody budżetu z podatków od tych podmiotów to ok. 21%. Zarejestrowane bezrobocie w Zakopcu dochodzi do 10%!!! Tkwią w ogonie gmin w województwie pod względem pozyskiwania dotacji z UE. Na pomoc socjalną wydają miliony, jak gdyby nie mogli podnieść się z kolan po upadku zbójnictwa i juhasowania.
Niechże Wałbrzych szybko inwestuje w infrastrukturę turystyczną, bo to Zakopane aż się prosi, żeby tam nie jeździć. Taka bieda! Góry wokół Wałbrzycha są bardzo atrakcyjne. Np. skocznia na zboczu Chełmca w sam raz temat na inwestycję. Tymczasem wydatki na promocję turystyki w Wałbrzychu są wiele razy mniejsze, niż na promocję tamtejszych urzędów jst.
 
2017-08-14 07:42:43
jotka: @Emeryt: Niechże Emeryt się aż tak nie wygłupia i nie twierdzi, że państwo likwidowało firmy w mniejszych miastach, bo taka była polityka!!!
Upadek gospodarczy małych ośrodków to po pierwsze zjawisko światowe, któremu kraje zachodniej Europy zaczęły przeciwdziałać już w latach 70. XX w. Właśnie w tym czasie, w erze Gierka, zaczęły staczać się w niebyt niewielkie zakłady rozsiane po małych i średnich miastach Polski. Zniszczyła je peerelowska gospodarka niedoborów oraz tzw. nadziały plus żelazna kurtyna postawiona od strony zachodniej i sposoby rozliczania się z Wielkim Bratem w ramach RWPG. Po 1989 ZSRR łaskawie "umorzył" Polsce z 1,5 mld USD rzekomych długów po PRL!!!
 
2017-08-10 21:08:37
emeryt: kto nie miał swojego przedstawiciela w Warszawie nie miał co liczyć na rozwój. prawo silniejszego jest cały czas, mniejsze miasta upadają bo"ważne centra"!!! czyli wracamy do pańszczyzny. Transportu nie ma, pracy nie ma bo to co było to trzeba było zlikwidować taka była polityka i teraz cierpimy.
 
2017-08-10 17:40:02
Grażyna: Szkoda Zgorzelca. Miasto z dużym potencjałem ale niestety rządząca Platforma Obywatelska na czele z Burmistrzem Groniczem doprowadza miasto do zacofania i ruiny. Wielka szkoda.
 
2017-08-10 07:51:29
Kuba: Zakopane vs Wałbrzych - Zakopane w gorszej sytuacji niż Wałbrzych? Aspekty, które byhły brane pod uwagę w tym badaniu są w moim przekonaniu mało obiektywne.
 
2017-08-09 17:49:13
Anna: Wspieramy polski rząd PiSu w walce z korupcją w Polsce !
„Sytuacja dla beneficjentów, patologii III RP staje się coraz bardziej rozpaczliwa”, a to znak, że nie cofną się przed niczym.
Bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie.
"PO było grupą przestępczą!"
Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: postępowanie karne obrzędowe?
http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenie/1621166570/Polska-Rzeczpospolita-Korupcyjna-postepowanie-karne-obrzedowe.html

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25