facebook RSS # #

20.01.2019 21:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-09 20:12       aktualizacja: 2017-08-10 11:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Zniesienie Ostrowic. MSWiA popiera zniesienie zadłużonej na 35 mln zł gminy Ostrowice

Zniesienie Ostrowic. MSWiA popiera zniesienie zadłużonej na 35 mln zł gminy Ostrowice
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji popiera decyzję wojewody zachodniopomorskiego w sprawie zniesienia gminy Ostrowice – poinformował w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Decyzja jest związana z zadłużeniem gminy sięgającym 35 mln zł.

Sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że resort popiera propozycję wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego dotyczącą „zniesienia gminy Ostrowice i włączenia jej do obszaru gminy Drawsko Pomorskie”.

„MSWIA wystąpiło też do gminy Ostrowice i do gminy Drawsko Pomorskie o przedstawienie opinii w tej sprawie i przedłożenie jej ministerstwu w terminie do trzech miesięcy od dnia otrzymania pisma” - czytamy w piśmie dla mediów przesłanym przez biuro urzędu wojewódzkiego.

„Niestety, sytuacja finansowa Ostrowic nie rokuje żadnej nadziei, gmina nie ma szans na samodzielne istnienie” - poinformował wojewoda Krzysztof Kozłowski. Dodał, że „prowadzone będą konsultacje i rozmowy zarówno z Drawskiem, jak i Ostrowicami, by włączenie zadłużonej gminy do Drawska było wynikiem wspólnych uzgodnień”.

„Musimy też opracować takie instrumenty finansowe, które umożliwią gminie przejmującej Ostrowice uporanie się z długiem bez obciążania nim mieszkańców. To pierwsza taka sytuacja w kraju, dlatego musimy przeprowadzić ją rozważnie, bez pośpiechu i z pełną uwagą, wsłuchując się w głosy mieszkańców i tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony” - podkreślił Kozłowski.

Ostrowice to jedna z siedmiu zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W styczniu 2015 r. poprzedni wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ich władze, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Ostrowic, chodzi o gminy: Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce.

W sprawie zawieszenia organów gminy Ostrowice i wprowadzenia tam zarządu komisarycznego wnioskował jeszcze wojewoda Marek Tałasiewicz - do premier Ewy Kopacz. W jego ocenie plan naprawczy zagrożonej likwidacją gminy nie miał szans powodzenia. Zdanie swego poprzednika podtrzymał wojewoda Piotr Jania, a także obecny wojewoda Krzysztof Kozłowski.

W październiku 2016 r. Marek Kukie został wyznaczony przez premier Beatę Szydło do pełnienia funkcji komisarza rządowego gminy Ostrowice.

Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są według danych Regionalnej Izby Obrachunkowej zadłużone na nieco ponad 35 mln zł, z czego blisko 28 mln to zadłużenie w parabankach.

Wójt Ostrowic Wacław Micewski we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów mówił, że zadłużenie gminy to efekt inwestycji, które miały zniwelować zapóźnienie cywilizacyjne. Gmina zaciągała także pożyczki w parabankach, bo - jak tłumaczył - nie było szans na zdobycie finansowania z innych źródeł. Tłumaczył, że Ostrowice leżą na terenie parku krajobrazowego i obszarze Natury 2000, co odstrasza potencjalnych inwestorów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-08-11 10:45:01
kij: Cóż to za pomysł, aby nędzę połączyć z biedą. Z tego wyjdzie katastrofa.Efekt konsultacji łatwo przewidzieć, bo któż chciałby spłacać cudze długi?????Gdzie wcześniej było RIO ?
Państwo jest w równej mierze odpowiedzialne za tę sytuację i powinien powstać mechanizm oddłużania samorządów w takich przypadkach przez budżet państwa a nie top[ić kolejną gminę.
Wola mieszkańców a nie pomysły wojewody powinny być święte !!!!!
 
2017-08-10 12:34:51
Kromel: Proponuję odprowadzać połowę pensji/emerytury wójta Ostrowic do końca jego życia na poczet zadłużenia. Procentowo nie będzie to znacząca część pożyczki ale przynajmniej będzie mógł odczuć konsekwencje podejmowanych decyzji.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25