facebook RSS # #

24.06.2018 20:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-07 00:23       aktualizacja: 2017-09-07 12:16       WIADOMOŚCI
  A A A

Włodarze z wizją. Forum Regionów: samorząd potrzebuje zarówno wizjonerów, jak i urzędników

Włodarze z wizją. Forum Regionów: samorząd potrzebuje zarówno wizjonerów, jak i urzędników
Fot. Serwis Samorządowy PAP
Liderzy samorządowi muszą być jednocześnie wizjonerami i urzędnikami, by móc realizować pomysły – ocenili uczestnicy debaty, która odbyła się w ramach XI Forum Regionów w Krynicy.

Debata, w której udział wzięli przedstawiciele samorządów i władz centralnych, poświęcona była skutecznym sposobom zaspokajania potrzeb lokalnych społeczności. Poprzedził ją wykład minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o samorządowej polityce rodzinnej (czytaj: Wspólny sukces. Rafalska: bez sprawności JST szybki start 500 plus pewnie by się nie dokonał). 

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zarówno określenie „wizjoner”, jak i „urzędnik” są w polskim społeczeństwie nacechowane pejoratywnie. „Urzędnik to wiadomo, jest tak zarzucony papierami, że człowiek go nie obchodzi, ale wizjoner to też nie jest pozytywne określenie. Wielokrotnie jak stawialiśmy na forum jakiś fajny pomysł, to słyszeliśmy +znalazł się wizjoner+. To jest złe pojmowanie wizji, bo bez wizji nie da się budować sensownej przyszłości” – stwierdził.

Według prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, wizjonerstwo realizowane w samorządach musi być uzupełnione polityką rządową, która wzmacnia i właściwie ukierunkowuje działania. „My, samorządowcy, w polityce rządowej musimy tę wizję zdecydowanie szerzej uprawiać. Jej brak spowodował, że mówimy dziś o depopulacji, że w naszych miastach brakuje rąk do pracy, że mieszkańcy wyjeżdżają nie tylko z naszych miast, regionów, ale i kraju. Bez dobrego urzędnika się nie obejdzie, ale wizja musi być bardzo szeroko zakrojona” – zwróciła uwagę.

Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha zgodził się, że podział na wizjonerów i urzędników nie jest dychotomiczny. „To nie tak, że mamy alternatywę - albo wizjoner, albo urzędnik. Potrzebny jest złoty środek. Z jednej strony potrzeba wizji, pomysłu, planu, a z drugiej strony potrzeba wykonania i sprawnej realizacji” – zaznaczył. 

W swoim wystąpieniu Mucha przypomniał, że wszystkie organizacje skupione w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zadeklarowały współpracę z Kancelarią Prezydenta w kwestii zespołu prawa samorządowego. 

„Chcemy z państwa doświadczeń i dobrych przykładów korzystać po to, by wypracować jak najlepsze rozwiązania. Tak jak rolą samorządu jest zaspokajanie potrzeb lokalnych, ponadlokalnych czy na poziomie województwa to z perspektywy państwa polskiego musicie mieć poczucie, że my tworzymy warunki rozwoju i dobrego funkcjonowania samorządu terytorialnego” – powiedział.

Odnosząc się do wypowiedzi ministra, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wyraził nadzieję, że ten dyskurs będzie utrzymany. „Mamy świadomość, że ramy systemu są kształtowane w stolicy. Chcemy, by były na tyle otwarte, by pozwalały nam realizować wizję” – podkreślił.

Geblewicz dodał, że polski samorząd jest wartością, którą trzeba chronić. „Gdy jest dyskusja, jak zmieniła się Polska, to mam poczucie, że Polacy przekonali się do demokracji właśnie przez samorząd, że ten głos naprawdę się liczy. W samorządzie liderzy muszą być jednocześnie wizjonerami i mieć przygotowanie urzędnicze, by wiedzieć, jak wizję realizować. Najskuteczniejsi samorządowcy łączą te dwie cechy” – zaznaczył.

Zdaniem posła Marka Sowy (Nowoczesna), byłego członka zarządu woj. małopolskiego, wizja jest istotnym aspektem kształtowania przewagi konkurencyjnej regionu. „Małopolska powstała w 1999 r. z siedmiu województw i musieliśmy zbudować region, który będzie wspólny dla wszystkich. Każdy z nas wiedział, że Kraków ze swoją ofertą zawsze będzie dominował. To wielkie szczęście dla województwa, gdy ma taki ośrodek kulturalny, ale my takich atutów mamy masę. Nie było tak jeszcze 15 lat temu. W gminie Wapienne nie było wtedy nawet drogi dojazdowej. Trzeba było stworzyć narrację, legendę wokół tej miejscowości i zbudować infrastrukturę, aby ludzie do tego chętnie przyjeżdżali” – powiedział.

Według niego lider samorządowy musi mieć w sobie odpowiednią determinację, by wprowadzać pomysły w życie. „Musi łączyć w sobie cechy wizjonera i urzędnika. Nie ma takiej możliwości, że będzie tylko pływał w obłokach” – podsumował. 

Były wiceprezydent m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak wskazał, że wizje włodarzy często nie są zbieżne z potrzebami mieszkańców, dlatego należy włączyć społeczność lokalną w proces decyzyjny. „Wizja stworzona w ramach partycypacji społecznej będzie na pewno trwalsza niż nasza jedna kadencja. To wpłynie na rozwój. Szczególnie, że obserwując potrzeby mieszkańców, widzimy, że są coraz bardziej świadomi. Mamy już drogi, mosty i metro, więc mieszkańcy potrzebują teraz projektów miękkich, które tworzą jakość życia” – stwierdził.

Forum Regionów odbywa się w ramach trwającego od 5 do 7 września Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Jego celem jest wymiana doświadczeń w zakresie m.in. finansów, zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjności pomiędzy liderami samorządowymi, elitami regionalnymi z Europy Środkowo-Wschodniej, biznesem i środowiskiem naukowym.

dap/kkż/
TAGI: URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25