facebook RSS # #

18.06.2018 02:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-08 14:22       aktualizacja: 2017-09-08 15:18       WIADOMOŚCI
  A A A

Pomysł na miasto. Biedroń: nie dajmy sobie wmówić, że miasta są wolne od poglądów politycznych

Pomysł na miasto. Biedroń: nie dajmy sobie wmówić, że miasta są wolne od poglądów politycznych
Fot. PAP/D. Delmanowicz
Polityka zawsze będzie obecna w samorządzie, bo miasto tworzą ludzie, którzy mają swoje poglądy, marzenia i potrzeby - powiedział prezydent Słupska Robert Biedroń podczas debaty na Forum Regionów.

Prezydent Słupska podkreślił, że nie istnieje uniwersalny przepis na politykę miejską. „W Polsce jest prawie 2,5 tys. gmin i każda jest inna. Nie ma złotej biblii na to, jak być najlepszym samorządowcem. Polityki miejskie, które tworzymy, są unikatowe i możemy czerpać z dobrych praktyk” – stwierdził.

Jego zdaniem Polacy błędnie uważają, że miasta są wolne od poglądów politycznych. „To jest ucieczka od rozczarowania polityką. Mamy nadzieję, że w samorządzie wielkiej polityki nie będzie. Ona będzie, bo miasto tworzą ludzie, którzy mają swoje marzenia, poglądy, potrzeby. Ścierają się grupy interesów. To wszystko działa w sosie legislacyjnym, który jest uchwalany zgodnie z ideami, które rządzą w danym czasie” – zaznaczył.

Biedroń przytoczył przykład architekta Le Corbusiera, który stworzył egalitarny model zabudowy miast. „Jego urbanistyka i utopijna wizja miasta to była idea mieszkalnictwa zbiorowego. Te pomysły do dziś możemy oglądać także w polskich miastach. Nie dajmy sobie wmówić, że jest miasto bez poglądów politycznych. W miastach rządzą ludzie, a nie roboty i oni mają swoje poglądy” - powiedział.

Jak dodał, wspólnym mianownikiem dla wszystkich polityk miejskich jest ich cel. „Chodzi o to, żeby podnosić jakość życia mieszkańców naszych miast. To cel, do którego wszyscy zmierzamy, ale może on być różnie realizowany. Możemy budować mieszkania komunalne albo np. preferować deweloperów. Możemy grodzić osiedla albo je otwierać. To jest pogląd na miasto” – podsumował.

Według burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, progresywna polityka miejska powinna opierać się na wiedzy naukowej. „To coś, czego brakuje mi w polityce na szczeblu krajowym. Politycy dużo mówią, ale te poglądy nijak mają się do tego, co mówi nauka. Najczęściej są to kosmiczne bzdury, które mają dzielić wyborców” – ocenił.

Klinowski zaznaczył także, że włodarze powinni czasami pójść pod prąd. „Mamy w Polsce kulturę samochodów. Wykonaliśmy badania, kto naprawdę z nich korzysta i okazało się, że ponad 60 proc. podróży w mieście to podróże piesze. Podejmujemy zatem działania, by to piesi mieli najwięcej do powiedzenia. Oczywiście to budzi opór kierowców, ale z czasem ci, którzy żyją w mieście, dostrzegają pozytywną zmianę na lepsze” – stwierdził.

Burmistrz Gorlic Rafał Kukla zwrócił uwagę, że progresywna polityka miejska powinna opierać się na współpracy z mieszkańcami. „Często było narzekanie, że o Gorlicach nic nie słychać. Nie mieliśmy żłobka, więc go stworzyliśmy, co pozwoliło młodym matkom podjąć się pracy. Zadbaliśmy o to, by walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Zadbaliśmy również o to, żeby mieszkańcy mieli zadowolenie z tego, co dzieje się w mieście, staramy się prowadzić działania na rzecz jakości powietrza” – wymienił.

Zdaniem prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek, podczas tworzenia progresywnej polityki warto spojrzeć na miasto okiem mieszkańca. „Zanim podjęłam decyzję, że chcę zostać prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego zastanawiałam się, czego w mieście brakuje. Widziałam, że nie ma wystarczającej liczby miejsc w żłobkach, że brakuje przedszkoli i infrastruktury. Martwiło mnie, że nie ma opieki stomatologicznej w szkołach dla naszych dzieci. Z tego zbudowałam program dla miasta i postanowiłam go zrealizować” – powiedziała.

Dodała, że istotnym elementem polityki miejskiej był program mieszkaniowy dla młodych. „Tutaj polityki mieszkaniowej nie było i państwo nie podejmowało tego tematu przez wiele lat, zostawiając go deweloperom, co nie było żadnym rozwiązaniem. Nie chciałam, żeby młode rodziny na początku swojej drogi życiowej zawiązywały sobie pętle na szyję pt. +kredyt+ i to jeszcze we frankach” – wyjaśniła.

Klimek podkreśliła, że zależy jej na tym, by mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego czuli się dumni, że mieszkają w bezpiecznym miejscu. „Ogromnym wyzwaniem jest wyzwolić dumę z faktu, że mieszka się poza metropolią. Właśnie poza metropoliami dzieją się rzeczy najważniejsze” – zaznaczyła.

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał, że inspiracje dotyczące polityki miejskiej czerpie od innych samorządów. „Wystarczy obserwować, co robicie i nie trzeba odkrywać Ameryki, tylko te rozwiązania przekładać na własny grunt. Dobre rozwiązania leżą na ulicy, tylko trzeba po nie sięgnąć” – stwierdził.

Debata pt. "Progresywna polityka miejska" odbyła się w ramach XI Forum Regionów w Krynicy.

dap/kkż/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-09 20:42:43
Jourdain: ponad 60 proc. podróży w mieście to podróże piesze, mówimy niemal w 99,9 procentach prozą - oto wyniki badań naukawych Instytutu Anny Grodzkiej
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25