facebook RSS # #

18.06.2018 11:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-13 14:28       aktualizacja: 2017-09-14 11:24       WIADOMOŚCI
  A A A

Umowy wygasną. Umowy doradców i asystentów do rozwiązania po 14 dniach

Umowy wygasną. Umowy doradców i asystentów do rozwiązania po 14 dniach
Fot. Fotolia
Umowy osób zatrudnionych na stanowiskach doradców i asystentów wygasną po 14 dniach od wejścia w życie przepisów - wynika z projektu noweli ustawy o pracownikach samorządowych

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, który zakłada likwidację tzw. gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województwa. Chodzi o stanowiska asystentów i doradców, które zostały wprowadzone w 2009 r.

Zgodnie z poprawkami naniesionymi podczas prac w komisjach sejmowych, umowy osób zatrudnionych na stanowiskach doradców i asystentów, miałyby ulec rozwiązaniu 14 dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przedstawił w Sejmie poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz‘15), który podkreślił, że w nowelizacji przepisów „chodzi o zasady i przyzwoitość”.

„Tutaj chodzi o zasadę, że (…) nie ma pakietów wiązanych, zależnościowych, że samorząd ma być samorządem, bo to jest wspólnota mieszkańców, a wójt, burmistrz to jest człowiek na kontrakcie, który przychodzi robić dobrą robotę dla mieszkańców, a nie dla swojego sztabu wyborczego” - powiedział Maciejewski.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami, dotyczącymi wydłużenia okresu, po którym następowałoby rozwiązanie umów z asystentami i doradcami, projekt ponownie trafił do rozpatrzenia w komisjach sejmowych.

W ocenie przedstawiciela Związku Powiatów Polskich Grzegorza Kubalskiego, który bral udział w poprzednich posiedzeniach komisji, stanowiska doradców i asystentów w samorządach nie są nadużywane. „Instytucja doradców jest wykorzystywana przede wszystkim w tych sytuacjach, gdy potrzebna jest merytoryczna opinia i wsparcie kogoś, dla kogo z różnych względów nie jest uzasadnione, by został zatrudniony na stanowisku urzędniczym” – podkreśłił Kubalski.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), starostowie i marszałkowie województw mają możliwość zatrudniania asystentów i doradców na podstawie umowy o pracę odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim. Jak podkreślają autorzy nowelizacji, ustawa nie określa zadań, jakie wykonywać mają osoby zatrudnione na tych stanowiskach.

Przepisy regulują natomiast liczbę zatrudnionych doradców i asystentów, która nie może przekroczyć w gminach do 20 tys. mieszkańców - trzech osób, w gminach do 100 tys. mieszkańców oraz w powiatach – pięciu osób, a w pozostałych gminach oraz województwach – siedmiu osób. Zatrudnienie doradców i asystentów następuje na czas pełnienia funkcji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka.

Z danych zebranych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za 2015 r. wynika, iż zatrudnienie na stanowiskach doradców i asystentów w administracji samorządowej w skali kraju wynosi w przybliżeniu ok. 900 osób.

kic/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25