facebook RSS # #

16.07.2018 22:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-19 14:45       aktualizacja: 2017-09-19 14:46       WIADOMOŚCI
  A A A

Luki w prawie. MKiDN opracuje projekt nowej ustawy regulującej ochronę zabytków

Luki w prawie. MKiDN opracuje projekt nowej ustawy regulującej ochronę zabytków
Fot. PAP/T. Żmijewski
Włączenie lub wyłączenie karty z gminnej ewidencji zabytków powinno być potwierdzone aktem o charakterze wewnętrznym – powiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Do MKiDN wpłynęła interpelacja, w której posłowie Jakub Kulesza i Elżbieta Zielińska (Kukiz’15) zwrócili uwagę, że obowiązujące prawo nie określa procedury wyłączania obiektów z ewidencji zabytków. Według parlamentarzystów, nieprecyzyjne są również zasady powoływania biegłego rzeczoznawcy w przypadku wpływających do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosków o rozbiórkę obiektów znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. Posłowie zapytali, czy resort jest skłonny rozpocząć prace nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Jak stwierdził w odpowiedzi na poselską interpelację szef MKiDN Piotr Gliński, choć przepisy ustawy o ochronie zabytków nie przewidują wydawania decyzji ws. włączania zabytku do gminnej ewidencji zabytków, powinien to być akt jednoznacznie wyrażający wolę organu. „Zarówno włączenie, jak i wyłączenie karty z gminnej ewidencji zabytków, powinno mieć swój materialny wyraz poprzez wydanie przez właściwy organ gminy aktu o charakterze wewnętrznym, np. zarządzenia” – zaznaczył.

Minister wskazał, że w świetle obowiązujących przepisów organ gminy sporządzający ewidencję zabytków nie może samodzielnie modyfikować zabytków ujętych w gminnej ewidencji.

„Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wprawdzie ująć w gminnej ewidencji zabytków inny, wskazany przez siebie zabytek nieruchomy, jednakże nastąpić to powinno w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Taka sama zasada obowiązuje w procedurze wyłączania z gminnej ewidencji karty adresowej nieruchomości, która przestała być zabytkiem”- podkreślił.

Gliński poinformował również, że resort powołał zespół do opracowania projektu ustawy regulującej sprawy ochrony zabytków. „Problematyka gminnej ewidencji zabytków, jej status oraz procedury umieszczania zabytków w ewidencji będą przedmiotem analiz” – zapowiedział.

Jak dodał, na obecnym etapie prac „nie można przesądzić kierunku ewentualnych rozstrzygnięć dotyczących przyszłego funkcjonowania gminnej ewidencji zabytków”.

dap/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-20 09:35:09
czytelniczka: szkoda tylko, że Gminna Ewidencja Zabytków musi się zgadzać z Wojewódzką Ewidencją Zabytków. Na koniec 2010 roku konserwatorzy wysyłali wykazy co powinno być w Gminnej Ewidencji Zabytków (bo jest w WEZie)i Gminy wszystko co dostały na liście muszą wpisać do GEZu. Najpierw powinno być tak: Konserwatorzy powinni weryfikować swoje WEZy , informować mieszkańców, że mają obiekty wpisane do WEZu, potem jak mieszkaniec nie wniesie sprzeciwu informować Gminę, że ma wpisać do swego GEZu. A informować mieszkańca dlatego, że wpis do ewidencji zabytków narzuca z automatu postępowanie zgodnie z ustawą o ochronie i opiece nad zabytkami, gdzie Konserwator może mowić co chce a właściciel postępować jak konserwator każe, bez wsparcia finansowego ze strony konserwatora. Znów wszystko zwalacie na jst.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25