facebook RSS # #

22.03.2018 03:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-19 14:45       aktualizacja: 2017-09-19 14:46       WIADOMOŚCI
  A A A

Luki w prawie. MKiDN opracuje projekt nowej ustawy regulującej ochronę zabytków

Luki w prawie. MKiDN opracuje projekt nowej ustawy regulującej ochronę zabytków
Fot. PAP/T. Żmijewski
Włączenie lub wyłączenie karty z gminnej ewidencji zabytków powinno być potwierdzone aktem o charakterze wewnętrznym – powiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Do MKiDN wpłynęła interpelacja, w której posłowie Jakub Kulesza i Elżbieta Zielińska (Kukiz’15) zwrócili uwagę, że obowiązujące prawo nie określa procedury wyłączania obiektów z ewidencji zabytków. Według parlamentarzystów, nieprecyzyjne są również zasady powoływania biegłego rzeczoznawcy w przypadku wpływających do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosków o rozbiórkę obiektów znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. Posłowie zapytali, czy resort jest skłonny rozpocząć prace nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Jak stwierdził w odpowiedzi na poselską interpelację szef MKiDN Piotr Gliński, choć przepisy ustawy o ochronie zabytków nie przewidują wydawania decyzji ws. włączania zabytku do gminnej ewidencji zabytków, powinien to być akt jednoznacznie wyrażający wolę organu. „Zarówno włączenie, jak i wyłączenie karty z gminnej ewidencji zabytków, powinno mieć swój materialny wyraz poprzez wydanie przez właściwy organ gminy aktu o charakterze wewnętrznym, np. zarządzenia” – zaznaczył.

Minister wskazał, że w świetle obowiązujących przepisów organ gminy sporządzający ewidencję zabytków nie może samodzielnie modyfikować zabytków ujętych w gminnej ewidencji.

„Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wprawdzie ująć w gminnej ewidencji zabytków inny, wskazany przez siebie zabytek nieruchomy, jednakże nastąpić to powinno w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Taka sama zasada obowiązuje w procedurze wyłączania z gminnej ewidencji karty adresowej nieruchomości, która przestała być zabytkiem”- podkreślił.

Gliński poinformował również, że resort powołał zespół do opracowania projektu ustawy regulującej sprawy ochrony zabytków. „Problematyka gminnej ewidencji zabytków, jej status oraz procedury umieszczania zabytków w ewidencji będą przedmiotem analiz” – zapowiedział.

Jak dodał, na obecnym etapie prac „nie można przesądzić kierunku ewentualnych rozstrzygnięć dotyczących przyszłego funkcjonowania gminnej ewidencji zabytków”.

dap/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-20 09:35:09
czytelniczka: szkoda tylko, że Gminna Ewidencja Zabytków musi się zgadzać z Wojewódzką Ewidencją Zabytków. Na koniec 2010 roku konserwatorzy wysyłali wykazy co powinno być w Gminnej Ewidencji Zabytków (bo jest w WEZie)i Gminy wszystko co dostały na liście muszą wpisać do GEZu. Najpierw powinno być tak: Konserwatorzy powinni weryfikować swoje WEZy , informować mieszkańców, że mają obiekty wpisane do WEZu, potem jak mieszkaniec nie wniesie sprzeciwu informować Gminę, że ma wpisać do swego GEZu. A informować mieszkańca dlatego, że wpis do ewidencji zabytków narzuca z automatu postępowanie zgodnie z ustawą o ochronie i opiece nad zabytkami, gdzie Konserwator może mowić co chce a właściciel postępować jak konserwator każe, bez wsparcia finansowego ze strony konserwatora. Znów wszystko zwalacie na jst.

newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich     Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25