facebook RSS # #

22.11.2019 10:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-25 09:36       aktualizacja: 2017-09-25 09:49       WIADOMOŚCI
  A A A

Premia za długi. Przedstawiono rządową propozycję ws. długu gminy Ostrowice

Premia za długi. Przedstawiono rządową propozycję ws. długu gminy Ostrowice
Fot. PAP/M. Bielecki
Rząd proponuje gminie Drawsko Pomorskie kwotę 12 mln zł dodatkowych pieniędzy jako premii za przejęcie zadłużonej gminy Ostrowice – poinformował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Według wiceburmistrza Drawska Pomorskiego, propozycja ta jest nie do przyjęcia.

Jak wyjaśnił wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski możliwe jest by część długu Ostrowic została umorzona. „Około 4 mln zł to dług Ostrowic wobec zarządu województwa. W najbliższym czasie komisarz rządowy wystąpi z wnioskiem o umorzenie tej kwoty. Około 6 mln to zadłużenie wobec Skarbu Państwa, m.in. ZUS i Urzędu Skarbowego. Tutaj również będziemy prowadzili rozmowy i prace aby ten dług został umorzony” - powiedział.

„Rząd w tej chwili proponuje gminie Drawsko Pomorskie kwotę 12 mln zł dodatkowych pieniędzy jako pewnej premii za przejęcie gminy Ostrowice. To pieniądze, które Drawsko normalnie by nie otrzymało z budżetu państwa. Jest to pomoc bezzwrotna” - podkreślił Kozłowski.

„Na resztę zadłużenia czyli na kwotę 18 mln zł rząd udzieliłby Drawsku pożyczki na kolejne 30 lat. Drawsko mogłoby spłacać ją bez żadnego zagrożenia jeśli chodzi o płynność finansową, prowadzenia inwestycji i dla utrzymania dobrego poziomu funkcjonowania mieszkańców” - wyjaśnił.

„Ewentualne przejęcie gminy Ostrowice przez Drawsko Pomorskie w żadnej mierze nie spowoduje obniżenia poziomu życia mieszkańców Drawska Pomorskiego” - zapewnił wojewoda zachodniopomorski. „Rząd wypracowuje w tej chwili mechanizm finansowy, który spowoduje, że Drawsko Pomorskie na tym absolutnie nie straci. Może być ono liderem, jedną z najważniejszych, największych gmin w województwie zachodniopomorskim” - zaznaczył.

„Rządowa propozycja jest dla nas nie do przyjęcia” - powiedział wiceburmistrz Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski. „Kwota 12 mln zł jest związana z odpisami z PIT i CIT, które i tak byśmy dostali. Pokrywa to tylko w części dług. Uważamy, że dług powinien zniknąć w całości, wtedy moglibyśmy mówić o tym, żeby przyjąć z otwartymi rękoma gminę i próbować egzystować wspólnie” - zaznaczył.

Pytany, kto miałby spłacić dług, odpowiedział, że „rząd ma takie możliwości”. „Były spłacane zadłużenia kopalń, elektrowni, służby zdrowia, może uda się znaleźć pieniądze aby spłacić ten dług” - wyjaśnił.

Budżet Drawska Pomorskiego to obecnie 70 mln zł. „Zadłużenie Ostrowic to 44 mln zł. Do tego trzeba doliczyć odsetki. Sądzimy, że kwota może wynieść nawet 60 mln zł. Nikt nie bierze pod rozwagę potrzeb, które wynikają z bieżącego utrzymania gminy Ostrowice. Gmina jest na tyle zdegradowana, że należałoby włożyć drugie tyle, aby doprowadzić do stanu, w jakim jest Drawsko Pomorskie” - ocenia wiceburmistrz.

Ostrowice to jedna z siedmiu zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W styczniu 2015 r. poprzedni wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ich władze, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Ostrowic, chodzi o gminy: Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
dap/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-10 17:12:01
Samorządowiec: Gmina Ostrowice powinna zostać podzielona, a jej części odpowiednio powinny przejąć Gmina Złocieniec, Gmina Czaplinek i Gmina Drawsko. Część Gminy Ostrowice sięga praktycznie Granic Miasta Złocieniec.
Czy nie można skorzystać z przepisu który przewiduje, że w przypadku dobrowolnego połączenia gmin zwiększa się w nich dochody

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25