facebook RSS # #

23.09.2018 22:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-27 13:54       aktualizacja: 2017-09-27 14:20       WIADOMOŚCI
  A A A

CPK okiem gmin. Obawy i nadzieje samorządowców związane budową CPK

CPK okiem gmin. Obawy i nadzieje samorządowców związane budową CPK
Fot. PAP/R. Guz
„Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego może być pewną szansą na rozwój gminy. Jednak obawiamy się uciążliwego hałasu generowanego przez samoloty” - ocenił burmistrz Błonia Zenon Reszka. Samorządowcy z gmin sąsiadujących z terenem, gdzie ma powstać nowe lotnisko, nie wykluczają protestów.

Według Sławomira Kamińskiego, pełnomocnika wójta gminy Jaktorów, mieszkańcy okolicznych miejscowości są zaniepokojeni pomysłem budowy portu lotniczego. „Mamy całkiem dobre drogi. Dlatego boimy się, że podczas budowy lotniska nasze ulegną one zniszczeniu”- zaznaczył Kamiński.

„Poza tym, nie wiemy jak będą usytuowane pasy startowe. Może się okazać, że pięć tysięcy naszych mieszkańców będzie miało nad głową startujące samoloty. Jeśli tak by się stało, to z całą pewnością mogę powiedzieć, że będą protesty” – dodał.

Zaniepokojenie wyraził również burmistrz Błonia. „Nie jesteśmy przekonani co do tego, że taki port rzeczywiście jest potrzebny. Mieszkańcy podchodzą sceptycznie do pomysłu budowy CPK. Niedowierzają, że to lotnisko powstanie. Jednak przede wszystkim obawiają się uciążliwego hałasu” – powiedział Reszka.

W ocenie wójta gminy Wiskitki Franciszka Miastowskiego, mieszkańcy okolicznych gmin muszą liczyć się z dużym hałasem i pogorszeniem stanu dróg. Jednocześnie dostrzegł szanse na rozwój regionu.

Rozmówcy Serwisu Samorządowego PAP dostrzegają też korzyści jakie dawałoby sąsiedztwo CPK.

„Bardzo pozytywnie odbieram zapowiedź budowy CPK w sąsiedztwie naszej gminy. Na pewno będzie to bodziec do dynamicznego rozwoju całego regionu. Szansę widzę szczególnie w rozbudowie infrastruktury i przedsiębiorczości. Myślę, że niebawem pojawią się przedsiębiorcy, którzy będą chcieli inwestować w naszej gminie” – mówił Miastowski.

Nadzieję na rozwój wyraził również wójt gminy Jaktorów. „Uważam, że jako gmina sąsiednia rozwinęlibyśmy się, ponieważ powstałyby tu może hotele i infrastruktura obecna wokół dużego lotniska. Dostrzegamy zagrożenia i zalety tego przedsięwzięcia” – ocenił Kamiński.

Z kolei Zenon Reszka zwrócił uwagę, że budowa CPK może być szansą dla okolicznych gmin, jeśli „otoczenie portu lotniczego zostanie rozwinięte”.

Burmistrz Mszczonowa Grzegorz Kurek ocenił, że jego miejscowość także skorzysta na budowie centralnego lotniska, zaznaczając, że w okolicach planowanej budowy są ziemie bardzo dobrej jakości.

"Grunty mają II i III klasę. Nikt rozsądny nie przeznaczy takiej ziemi na magazyny i tereny związane z logistyką. Na terenie gminy Mszczonów ziemie są słabsze, u nas można budować do woli. A dojazd zajmie kilkanaście minut, bo dzieli nas od przyszłego portu około 20 km" - powiedział Kurek.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów na posiedzeniu wysłuchała informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Według rozpatrywanej przez rząd Koncepcji, pierwszy samolot odleci z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł.

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25