facebook RSS # #

21.09.2018 14:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-04 09:53       aktualizacja: 2017-10-04 10:14       WIADOMOŚCI
  A A A

Przestroga dla JST. Śledztwo w Opolu ws. niedopełnienia obowiązków przez pracowników samorządowych

Przestroga dla JST. Śledztwo w Opolu ws. niedopełnienia obowiązków przez pracowników samorządowych
Fot. Wikimedia
Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników samorządowych i Straży Miejskiej w stolicy regionu. Postępowanie dotyczy używania dmuchaw do sprzątania ulic Opola.

Doniesienie do prokuratury na władze Opola złożył jeden z liderów Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza Jarosław Pilc. Społecznikowi nie podobały się przypadki używania dmuchaw do czyszczenia ulic z liści i brak odpowiedniej reakcji na zgłaszane przypadki takich działań ze strony urzędników i Straży Miejskiej.

„Przepis o zakazie używania dmuchaw do sprzątania liści z ulic obowiązuje już od wielu miesięcy. Został uchwalony przez sejmik województwa opolskiego i oczekuję, że samorząd Opola będzie go egzekwował. Nie mam wątpliwości, że to właśnie urzędnicy, jako wzór dla pozostałych mieszkańców, powinni bezwzględnie respektować prawo lokalne, które sami zresztą współtworzą. Niestety od wielu lat jest wprost przeciwnie, czego smutnym przykładem jest właśnie ochrona powietrza przed wtórnym zapyleniem i zaniechania, jakich dopuszczono się w tym kontekście” - argumentował Pilc w rozmowie z PAP.

Zdaniem aktywisty rozpoczęte przez prokuraturę śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników samorządowych gminy Opole oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Opolu ma charakter rozwojowy, gdyż na mocy przepisów Prawa Ochrony Środowiska, obowiązek kontroli rygorów ustawy na terenie miasta ciąży na prezydencie Opola i - o ile wydał stosowną delegację - na podległych mu służbach.

Zgodnie z zawiadomieniem jakie otrzymał Pilc, prokuratura bada działalność ratusza pod kątem art. 231 par. 1 kodeksu karnego, za którego złamanie ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności. Biuro prasowe miasta Opola nie chciało komentować działań społecznika, zapewniając jednocześnie PAP, że urząd działa zgodnie z obowiązującym prawem.

Sam Pilc już widzi pierwsze pozytywne efekty swojego działania. „Od kilku dni, po ponad 2 latach kierowania przez nas bezskutecznych próśb obserwujemy, że firmy sprzątające nasze miasto odstąpiły od stosowania dmuchaw i wzbijania tumanów kurzu i pyłu. To był nasz cel. Mam nadzieję, że osiągnęliśmy go trwale.”

„Mam nadzieję, że sytuacja ta będzie wystarczającą przestrogą dla pozostałych samorządowców" - powiedział.

Źródło: Codzienny Serwsis Informacyjny PAP

mm/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25