facebook RSS # #

14.08.2018 11:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-06 14:09       aktualizacja: 2017-10-06 14:30       WIADOMOŚCI
  A A A

Nowy przetarg. MPEC chce nowego przetargu na wybór inwestora do budowy elektrociepłowni

Nowy przetarg. MPEC chce nowego przetargu na wybór inwestora do budowy elektrociepłowni
Fot. PAP/J. Bednarczyk
Wszczęcia nowego przetargu na wybór inwestora do budowy elektrociepłowni chce Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Po unieważnieniu poprzedniego postępowania, spółka, badając rynek, prowadzi tak zwany dialog techniczny z firmami energetycznymi.

Na początku września olsztyński MPEC unieważnił postępowanie na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje nową elektrociepłownię opalaną paliwem wytwarzanym z odpadów komunalnych. Wpłynęła w nim jedna oferta od koreańskiej firmy POSCO, która zaproponowała ofertę dużo przewyższającą kwotę, jaką MPEC chciał wydać na ten cel. Koreańczycy zaproponowali 1,6 mld zł, a MPEC mógł na to przeznaczyć 800 mln zł.

Jak podał PAP Radosław Leszczyński z działu handlowego i marketingu MPEC w Olsztynie, mimo unieważnienia postępowania Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie rezygnuje z planów poszukiwania inwestora.

"Wybudowanie nowego źródła ciepła w Olsztynie, które uzupełni moce wytwórcze systemu po wycofaniu się koncernu Michelin z realizacji dostaw ciepła na potrzeby komunalne, jest koniecznością, aby zabezpieczyć mieszkańców Olsztyna w ciepło. Drugim, niezbędnym elementem projektu jest zagospodarowanie frakcji energetycznej wytwarzanej z odpadów komunalnych przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie oraz pozostałe zakłady na terenie województwa warmińsko-mazurskiego"- podał Leszczyński.

Dlatego - jak tłumaczył - zarząd MPEC podjął kroki zmierzające do najszybszego wszczęcia nowego przetargu na wybór wykonawcy. "Aby jednak uzyskać możliwie najkorzystniejsze oferty, które będziemy w stanie zaakceptować, postanowiliśmy powtórnie przeanalizować nasze podejście do modelu organizacyjnego przedsięwzięcia, tak aby dostosować je do obecnych uwarunkowań rynkowych. Jeszcze przed wszczęciem formalnej procedury przetargowej, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie dialogu technicznego" - wyjaśnił.

Obecnie energię cieplną dla mieszkańców Olsztyna dostarcza w 60 proc. ciepłownia MPEC-u w Kortowie oraz w 40 proc. ciepłownia koncernu Michelin. Budowa nowej elektrociepłowni jest konieczna, ponieważ francuskie przedsiębiorstwo zapowiedziało, że będzie zapewniać miastu dostawy ciepła tylko do końca 2022 roku.

Projekt budowy elektrociepłowni ma być zrealizowany w formie spółki celowej składającej się z trzech udziałowców. MPEC wniesie do inwestycji ciepłownię miejską i częściowo sfinansuje działalność spółki. Partner prywatny, który wniesie do spółki kapitał, będzie mniejszościowym udziałowcem. Jego wkład wyniesie ok. 15 proc. wartości inwestycji. Pozostałą część środków wniesie Fundusz Inwestycji Samorządowych, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
dap/

Czytaj też: Skąd ciepło?. Kontrowersje wokół budowy olsztyńskiej elektrociepłowni
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25