facebook RSS # #

25.09.2018 15:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-10 09:21       aktualizacja: 2017-10-10 09:24       WIADOMOŚCI
  A A A

Co ze zwolnieniami?. Zalewska: nikt nie stracił pracy w wyniku reformy edukacji

Co ze zwolnieniami?. Zalewska: nikt nie stracił pracy w wyniku reformy edukacji
Fot. Fotolia
Nikt nie stracił pracy w wyniku reformy edukacji – podkreśliła minister edukacji Anna Zalewska. Dodała, że w wyniku przekształceń powstanie 10 tys. dodatkowych miejsc pracy, a zwolnienia nauczycieli to efekt niżu demograficznego.

Minister przypomniała, że szczegółowe dane dotyczące ruchu kadrowego w szkołach Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie mieć pod koniec października. "30 września dyrektorzy wpisywali ostateczne dane do Systemu Informacji Oświatowej. Jeszcze tydzień, dwa, na przetworzenie tych danych. Mamy 600 tys. nauczycieli i 5 mln uczniów" - powiedziała.

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podał, że w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli

Czytaj więcej: ZNP o zwolnieniach. W wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli

Zalewska pytana przez dziennikarzy o te dane powiedziała, że "nikt nie stracił pracy w wyniku reformy". "47 tys. nauczycieli straciło pracę za poprzednich rządów; staram się o tym przypominać. To jest niż demograficzny. Dzięki przekształceniom powstanie 10 tys. dodatkowych miejsc pracy" - podkreśliła.

"To jest kolejna konferencja z kolejną liczbą: 100 tys., 37 tys., 20 tys., 10 tys., dziś pojawia się 6,5 tys. Natomiast z najwyższą przyjemnością zauważyłam, że pan prezes (ZNP) mówi, że nie jest to związane z przekształceniami, bo wspomina o emeryturach, świadczeniach kompensacyjnych i o tym, że ewentualnie nie przedłużono umów. To jest normalny ruch kadrowy" - oceniła Anna Zalewska.

Podkreśliła też, że "przekształcenia są zaplanowane, policzone tak, by powstały dodatkowe miejsca pracy". Jak mówiła, to dramatyczny niż demograficzny spowodował, że ponad 100 tys. nauczycieli nie ma pełnego etatu w jednej szkole. "Przy niżu demograficznym to rzeczywiście jest duży kłopot, ale właśnie przekształcenia mają spowodować sytuacje odwrotną, że będzie się kumulowało godziny w jednej szkole" - zaznaczyła.

"Pragnę przypomnieć, że co piąty nauczyciel w szkole podstawowej pracuje w kilku szkołach, w gimnazjum przekształcanym pracuje tak co trzeci nauczyciel" - powiedziała Zalewska. Jak mówiła, gimnazjum miało być tak zaplanowane by dawało nauczycielom cały etat, "ale było planowane na 450 uczniów (w każdym gimnazjum), tymczasem niż demograficzny spowodował, że jest to średnio 150 uczniów". "To nie jest stan wynikający z reformy, my tę sytuację widzimy" - zaznaczyła.

"Chcę przypomnieć, że tak zaplanowaliśmy Prawo Oświatowe i przekształcenia, że dadzą one 10 tys. nowych miejsc pracy w ciągu dwóch lat" - powiedziała minister.

Przypomniała, że w ustawie Prawo Oświatowe nie pozwolono na łączenie klas VII szkół podstawowych tak, by było ich mniej za to z większą liczba uczniów, jak to było w gimnazjach. Dlatego - jak wyjaśniała - w tym roku powstanie około 1,8 tys. nowych klas, co oznacza blisko 3,6 tys. etatów nauczycieli. Pojawiła się również w VII klasie jedna dodatkowa godzina, co oznacza około 1,1 tys. dodatkowych miejsc pracy. W następnym roku będą kolejne dodatkowe klasy - będzie ich 1,5 tys. i cztery dodatkowe godziny. Według minister da to w sumie kolejne 4,4 tys. nowych miejsc pracy. Razem ma to dać około 10 tys. dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli.

Zalewska mówiła też o tym, że zgodnie z przygotowanym przez MEN projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (jest on przedmiotem prac Sejmu) będzie m.in. ustabilizowana sytuacja pedagogów, psychologów, logopedów, nauczycieli wspomagających - ustalona będzie wysokość ich pensum.

"(Projektowana ustawa) daje też dodatkowe pieniądze dla nauczycieli dyplomowanych, pokazuje, w jaki sposób zadbamy o doskonalenie zawodowe nauczycieli. Ona również pokazuje, jakie są plany związane z nauczycielami. W ciągu półtora roku - do 2019 r. - chcemy żeby do systemu wrócili nauczyciele, którzy będą doradcami zawodowymi, doradcami metodycznymi, pedagogami, nauczycielami wspomagającymi" - wyliczała.

Minister edukacji przypomniała też o działających przy kuratoriach bazach miejsc pracy dla nauczycieli. Podała, że w czerwcu było w niej 56 tys. ofert pracy. "Do dziś (są) jeszcze dwa tysiące ofert pracy" - poinformowała. Zalewska mówiła, że są szkoły, które za pośrednictwem kuratoriów nadal szukają nauczycieli do pracy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

Jma/

TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-11 14:48:34
obywatel II: Ale za to ile komentarzy merytorycznych, aż miło poczytać! to też o czymś mówi, czy nie mówi ?
 
2017-10-11 14:45:27
W.B.: To jest już standard !
 
2017-10-11 08:06:20
obywatel: Kto mówi prawdę? Prezes ZNP czy Minister Zalewska? Dlaczzego w naszym pieknym kraju od jakiegoś czasu wszyscy mówią prawdę, którav zasadniczo różni sie od siebie. Czy to już jest standard?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25