facebook RSS # #

19.09.2018 19:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-11 13:48       aktualizacja: 2017-10-11 14:01       WIADOMOŚCI
  A A A

Szkolny wzór. Marta Florkiewicz-Borkowska Nauczycielem Roku 2017

Szkolny wzór. Marta Florkiewicz-Borkowska Nauczycielem Roku 2017
Fot. PAP/P. Supernak
Edukacja powinna wyciskać piętno na młodych ludziach, angażując ich w działania nadające sens byciu człowiekiem – uważa Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017

Laureatka uczy języka niemieckiego, zajęć technicznych oraz opiekuje się samorządem uczniowskim w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach (woj. śląskie). Jak sama pisze o sobie jest „trenerką, edukatorką i arteterapeutką”.

Florkiewicz-Borkowska jest pasjonatką nowych technologii w edukacji. „Stara się, aby to, czego młodzież nie lubi, zmienić w zabawę edukacyjną. I tak znienawidzone kartkówki przygotowuje w formie interaktywnych gier i quizów” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od kilku lat nauczycielka bierze udział w projektach eTwinning. W nauczaniu języka niemieckiego wykorzystuje nowe technologie. Prowadzi również zajęcia pozalekcyjne w formie arteterapii.

Tegoroczna laureatka prowadzi także dwa blogi. Jeden związany z językiem niemieckim. Natomiast drugi dotyczy rękodzieła. Ukończyła szkołę trenerów CEO, jest emisariuszem Bezpiecznego Internetu Fundacji Nowoczesna Polska, jest też prelegentem na wielu kursach dla nauczycieli i współpracuje z ośrodkami metodycznymi.

Od siedmiu lat Florkiewicz-Borkowska opiekuje się samorządem uczniowskim, który – jak mówią jej uczniowie i absolwenci – zrewolucjonizowała. Razem z samorządem opracowała nowy system oceniania zachowania.

Jak wskazuje ZNP, laureatka stara się angażować młodzież przez wspólne działania pomocowe takie jak koncerty charytatywne, WOŚP czy Szlachetna Paczka. Zainicjował również projekt „Pożeracze smutków” gdzie przytulanki szyte przez gimnazjalistów przekazywane są pacjentom onkologii dziecięcej.

„Młodzież potrzebuje przestrzeni do takich działań, ponieważ one pozostawiają w nich głęboki ślad. A edukacja powinna wyciskać piętno na młodych ludziach, angażując ich w działania nadające sens byciu człowiekiem" – twierdzi Marta Florkiewicz-Borkowska.

Prof. Lech Mankiewicz, „Przyjaciel Szkoły 2013”, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, astronom i fizyk, przyznaje, że od kilku lat obserwuje działania Marty Florkiewicz-Borkowskiej.

„Wyłania się z tego obraz zupełnie wyjątkowego nauczyciela. W żadnej innej znanej mi szkole dzieciaki nie umieją tak dobrze bawić się i przy tym korzystać z dostępnych narzędzi, elektronicznych fiszek, quizów i konkursów” – podkreśla prof. Mankiewicz.

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Broda - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim i Alicja Gałęziowska - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu, po przekształceniu w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Kochanowskiego.

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymała go Dominika Kulczyk, prezes i współzałożycielka Kulczyk Foundation.

Konkurs Nauczyciel Roku odbywał się po raz piętnasty. Zorganizował go tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

jma/ woj/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-13 13:04:51
Samorządowiec_57: Gratulacje! Więcej podobnych nauczycieli - a szkoła nie będzie nudna, i dzieci będą chciały do szkoły chodzić;)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25