facebook RSS # #

24.09.2018 04:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-12 17:16       aktualizacja: 2017-10-13 10:09       WIADOMOŚCI
  A A A

Czym po mieście. Uczestnicy Kongresu: środki na bezpłatną komunikację trzeba znaleźć w innym miejscu

Czym po mieście. Uczestnicy Kongresu: środki na bezpłatną komunikację trzeba znaleźć w innym miejscu
Fot.PAP/R.Guz
Miasta średniej wielkości wymieniają tabor autobusowy, inwestują też w nowe, ekologiczne środki transportu. To przedsięwzięcia, o jakich mówiono w czwartek podczas VI Kongresu Transportu Publicznego w Warszawie.

O tym jak miasta rozwiązują problemy komunikacyjne Serwis samorządowy PAP zapytał kilku uczestników.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, mówiąc o strategii miasta dotyczącej transportu publicznego, zaznaczył, że mimo iż coraz więcej się mówi o bezpłatnym transporcie publicznym, to tak naprawdę takiej kategorii nie ma. Jeżeli się dopłaca do transportu z budżetu miasta, to trzeba te środki ująć z inwestycji drogowych, szpitali czy żłobków.

„Uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest szukanie grup społecznych, które chcemy zachęcić do podróżowania komunikacją publiczną. Najlepszym przykładem są młodzi mieszkańcy naszych miast, uczniowie, którzy uczęszczają do szkoły. Jeżdżąc za darmo w dzieciństwie, mamy nadzieję, że w przyszłości też będą chcieli jeździć” – mówi prezydent Chęciński.

W jego przekonaniu, sprawiedliwe jest szukanie grup społecznych, które należy wspomagać. Chodzi o to, by nie traktować na równi osób starszych, młodzieży z dobrze sytuowanymi osobami, których na ten bilet stać.
 
„Dzisiaj mamy wspólny bilet na tramwaj i autobus” – podkreśla. I dodaje, że od nowego roku w Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej przewiduje się jeden bilet dla całej metropolii, choć nie dla całego województwa. Kolejnym etapem w przyszłości będzie dołączenie biletu Kolei Śląskich, tak żeby również uwzględniony w tym projekcie był pociąg.

Trzeba podkreślić, że obecnie miasto inwestuje w nowe środki transportu. „Właśnie kończymy zakup 81 nowoczesnych autobusów hybrydowych, elektrycznych (norma ekologiczna Euro 6) najbardziej ekologicznych, na to wydaliśmy ponad 100 mln zł” – powiedział Chęciński.

W jego ocenie, transport elektryczny ma przyszłość, ale nie wszystkich na to dzisiaj stać. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie silników hybrydowych o najwyższym standardzie ekologicznym, czy też silników gazowych.
 
Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, podkreśla, że władze starają się zachęcić mieszkańców Płocka do komunikacji miejskiej. „Jeżeli chodzi o komunikacje miejską, to w tej chwili pozyskaliśmy środki na 25 nowych autobusów. Będzie kolejnych 40 wiat przystankowych z mobilną informacją miejską, każdy autobus ma zainstalowany GPS, więc na bieżąco osoba oczekująca na autobus widzi za ile minut rzeczywiście ten autobus podjedzie. W każdym autobusie są biletomaty” – poinformował Nowakowski.

Poza tym miasto zainwestowało w sekundniki, dzięki którym po ulicach jeździ się dużo spokojniej. „Jest płynny ruch, kierowcy w spokoju oczekują na zmianę świateł. Sekundnik ewidentnie pomaga w usprawnieniu ruchu w mieście” – podkreśla włodarz.

Według niego jest jeszcze jeden czynnik, który powinien mieć pozytywny wpływ na komunikację w mieście. „Budujemy w tym momencie obwodnicę, która zmieni kręgosłup komunikacyjny miasta Płocka. Dzisiaj jeśli ktoś chce dojechać z Podolszyc do Orlenu, jedzie 45 minut. A w przyszłym roku, po zakończeniu budowy drugiego i trzeciego etapu obwodnicy, będzie to 8 minut zgodnie z przepisami. A tym samym odetnie także ruch w centrum miasta” – informuje prezydent Płocka.

Bolesław Hilarecki, pełnomocnik prezydenta Słupska do spraw smart city, przypomina, że miasto w zeszłym roku zakończyło praktycznie wymianę taboru. "Nie mamy autobusów starszych niż 8 lat. Wszystkie są klimatyzowane, mają dynamiczną informację pasażerską. Stworzyliśmy w Polsce pierwszy system informacji pasażerskiej z tablicami pełno kolorowymi, mającymi dużo większy kontrast niż tablice z tradycyjnymi bursztynowymi napisami i to poprawia komfort pasażerów, oczekujących na przystanku szczególnie w czasie dużego nasłonecznienia” – powiedział Hilarecki.

Obecnie w Słupsku, jak zaznaczył, 30 proc. taboru stanowią autobusy niskoemisyjne, których jest 18 z 56. Doszły też inwestycje w nowoczesną infrastrukturę przystankową. "Na początku tego roku, przy współpracy MP-Technology, otrzymaliśmy najnowocześniejszą w Polsce wiatę multimedialną, która posiada tablicę informacji pasażerskiej informującą w czasie rzeczywistym kiedy przyjedzie autobus. Wiata jest wyposażona również w lokalny czujnik pomiaru pyłów PM2,5 i PM10” – dodał Hilarecki.

jas/ woj/
TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25