facebook RSS # #

21.09.2018 16:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-13 12:02       aktualizacja: 2017-10-13 13:31       WIADOMOŚCI
  A A A

Spór o podatek. 8 miast wezwało Katowice ws. udziałów w podatku za sprzedaż KW

Spór o podatek. 8 miast wezwało Katowice ws. udziałów w podatku za sprzedaż KW
Fot.Fotolia
Samorządy ośmiu gmin podpisały wezwanie do władz Katowic o zapłatę im udziałów w podatku od czynności cywilno-prawnych w związku ze sprzedażą dawnej Kompanii Węglowej na rzecz utworzonej w ub. roku Polskiej Grupy Górniczej. Katowice odrzucają żądanie.

Pod wezwaniem podpisały się władze: Bierunia, Gliwic, Lędzin, Łazisk Górnych, Radlina, Rudy Śląskiej, Rybnika oraz Rydułtowych. Domagają się udziałów w 44,7 mln zł, które z tytułu podatku naliczonego do tej transakcji otrzymał już samorząd Katowic. Zgodnie z obliczeniami, stolicy Górnego Śląska powinno należeć się niespełna 900 tys. zł.

Zainteresowane miasta przekonują, że z treści umowy sprzedaży a także z okoliczności przygotowania i samej transakcji wynika, że wbrew tytułowi nadanemu umowie przez górnicze spółki jej przedmiotem nie było całe przedsiębiorstwo Kompania Węglowa, ale jego zorganizowane części znajdujące się na terenach tych miast oraz centrala spółki - w Katowicach. W takiej sytuacji udziały w podatku powinny otrzymać wszystkie te samorządy.

Samorządy ośmiu miast przekonują, że PGG umową z 29 kwietnia 2016 r. nie nabyła całego przedsiębiorstwa. Wobec tego podatek PCC od tej transakcji należny jest również gminom, na obszarach których znajdują się kopalnie i zakłady dawnej KW.

„Z treści umowy sprzedaży oraz z okoliczności towarzyszących przygotowaniu i realizacji całej transakcji wynika bowiem, że wbrew nadanemu przez strony tytułowi, przedmiotem tej umowy nie było przedsiębiorstwo KW SA, ale zorganizowane części tego przedsiębiorstwa, tj. 11 kopalni i 4 specjalistyczne zakłady – znajdujące się na terenie ośmiu miast oraz centrala spółki (bez kilkunastu pracowników) mająca siedzibę w mieście Katowice” - brzmi fragment wezwania.

Jak argumentują miasta, po zawarciu umowy KW nadal prowadziła działalność gospodarczą, ponadto przypominają, że w pierwszej połowie 2017 r. nastąpił podział KW, w wyniku którego spółka ta została zlikwidowana.

W wezwaniu miasta podnoszą też, że nawet gdyby KW w kwietniu 2016 r. zbyła całe swoje przedsiębiorstwo, i tak podatek od czynności cywilnoprawnych winien trafić na ich rachunki. Wynikać to ma z interpretacji, zgodnie z którą zorganizowana część przedsiębiorstwa jest zawsze sama w sobie również odrębnym przedsiębiorstwem.

Miasta dopuściły możliwość polubownego załatwienia sprawy poprzez „wspólne negocjacje, celem ustalenia ewentualnych warunków, które mogłyby zakończyć niniejszą sprawę w postępowaniu ugodowym przed sądem cywilnym”. W przeciwnym razie zapowiadają postępowanie sądowe.

Prezydent Katowic Marcin Krupa, odpowiadając na wezwanie, oświadczył, że nie ma podstaw formalnych i prawnych, by spełnić oczekiwania gmin. Przypomniał, że gminy niezadowolone z tego, że Katowice otrzymały całość podatku z tej transakcji, wystąpiły o rozstrzygnięcie wątpliwości do organów podatkowych. Te odmówiły wszczęcia postępowania podatkowego, nie widząc do tego podstaw, co z kolei podtrzymał następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

„Miasto Katowice, przyjęło środki z PCC i wykorzystało je na potrzeby mieszkańców Katowic, metropolii i całego regionu. W związku z powyższym nie ma żadnych podstaw natury formalnej i prawnej, by spełnić oczekiwania gmin sygnatariuszy porozumienia” - skonkludował prezydent Katowic.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25