facebook RSS # #

23.01.2020 05:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-23 16:52       aktualizacja: 2017-10-23 16:52       WIADOMOŚCI
  A A A

Darmowy eDok. COI: pierwsze wdrożenie e-systemu zarządzania dokumentami bez opłaty za licencję

Darmowy eDok. COI: pierwsze wdrożenie e-systemu zarządzania dokumentami bez opłaty za licencję
Fotolia
Błyskawiczny przepływ informacji, prosta obsługa, szybka wysyłka korespondencji i mniej drukowania – to główne zalety systemu eDok. COI udziela bezpłatnych licencji.

Zespół Centralnego Ośrodka Informatyki zakończył pierwsze wdrożenie elektronicznego systemu zarządzania dokumentami i sprawami eDok bez opłaty za licencję.

Wprowadzenie systemu było możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między COI i Ministerstwem Cyfryzacji.
Z papierowego na cyfrowy obieg dokumentów przeszedł urząd gminy Święciechowa w województwie wielkopolskim. Wdrożeniem objęto obsługę korespondencji i procesów merytorycznych urzędu gminy takich jak przyjęcie i obsługa korespondencji zewnętrznej, obsługa teczek i spraw i prowadzenie korespondencji w sprawie pomiędzy komórkami wewnętrznymi oraz podmiotami zewnętrznymi.

W urzędzie wprowadzono też elektroniczną obsługę korespondencji wychodzącej, integrację z ePUAP, e-mail, obsługę rejestrów i zadań oraz obsługę faktur.

Umowa na wdrożenie systemu eDok została podpisana z gminą Święciechowa w lipcu 2017 r. Po stronie zespołu COI była analiza oraz prace przygotowawcze związane z uruchomieniem systemu (tj. instalacja i parametryzacja), a także szkolenia użytkowników i asysta wdrożeniowa.

W najbliższych miesiącach system eDok będzie wdrażany w kolejnych urzędach. Z możliwości pozyskania bezpłatnych licencji eDok skorzystało już ok. 30 jednostek samorządu terytorialnego.

COI udzielił resortowi cyfryzacji licencji na autorski system zarządzania dokumentacją w lutym 2017 r. Na mocy porozumienia MC zyskało prawo do udzielania sublicencji państwowym lub samorządowym instytucjom i urzędom, a także innym podmiotom za zgodą COI.

Najważniejsze funkcje systemu eDok to błyskawiczny przepływ informacji, prosta obsługa z użyciem przejrzystego interfejsu, szybka wysyłka korespondencji wychodzącej, a przede wszystkim mniej drukowania. Użytkownik w każdej chwili może sprawdzić, na jakim etapie jest dana sprawa, a ich przejrzysta lista gwarantuje prosty dostęp do konkretnych dokumentów, nawet tych, które zostały już zarchiwizowane.

Z sytemu korzystają już 233 instytucje w całym kraju, m. in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Instytucje zainteresowane korzystaniem z programu eDok powinny zgłaszać się bezpośrednio do MC. Jak informuje COI, po uzyskaniu licencji „użytkownicy mogą korzystać z eDok tylko na własne potrzeby, nie mogą wprowadzać zmian w systemie ani dekompilować czy dezasemblować kodu źródłowego”.

Więcej informacji można uzyskać wysyłając zapytanie na adres sprzedaz@coi.gov.pl.

Kkż/
 
KOMENTARZE: 14 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-01 14:15:48
Tomasz : eDok od COI to NIE JEST darmowy system, ale JEDEN Z DROŻSZYCH na rynku, w dodatku niesprawdzony. Co z tego, że licencja jest za darmo, jak płacić trzeba za wdrożenie, utrzymanie, pomoc techniczną, serwer.... mam wymieniać dalej?

Centralny Ośrodek Informatyki, twórca systemu, nie był w stanie przez ponad półtora roku ustabilizować pracy systemu ePUAP, a jest w stanie zrobić dobry system obiegu dokumentów? Jeśli ktoś tak uważa, to ciężko mi wchodzić w polemikę...

W Polsce od dawna istnieją systemy Elektronicznego Obiegu Dokumentów, które są nieporównywalnie tańsze, a co najważniejsze - sprawdzone i stabilne. Ciekawym radzę wpisać w wyszukiwarkę "eobieg alfa". Stuprocentowa integracja z ePUAP, obsługa podpisów, działanie na każdej platformie sprzętowej i systemie, intuicyjna obsługa i nazewnictwo spójne z instrukcją kancelaryjną. Od ponad 5 lat pracuję na tym systemie jako jeden z ponad 200 pracowników urzędu i nie wyobrażam sobie pracy na innym.

 
2017-10-28 08:56:16
Artur: Jedno podstawowe pytanie - czy jest możliwość przetestowania systemu w kilku podstawowych funkcjonalnościach (weryfikacja podpisu kwalifikowanego, udostępnianie spraw w ramach współpracy, współpraca w ramach systemu dwóch organów, przygotowanie wysyłki na ePUAP pod kątem sposobu i liczby składanych podpisów elektronicznych, wyszukiwanie spraw w archiwum zakładowych, rodzaje i sposób funkcjonowania raportów, zarządzania strukturą organizacyjną) bez wystąpienia o udzielenie licencji?
 
2017-10-26 07:57:15
Jan: Parę lat temu pracowałem z eDOK-iem. Był intuicyjni i co najważniejsze nazewnictwo pokrywało się z instrukcją kancelaryjną. Osoba ją znająca bez problemu w ciągu dnia mogła się nauczyć obsługi programu.
To go odróżniało od innych systemów, w których np. nazwy pól nie miały wiele wspólnego z instrukcją kancelaryjną.
Jeżeli e-DOK nie został "popsuty" przez aktualizacje to warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem.
 
2017-10-25 11:44:21
Michał: Czy system eDok posiada mechanizmy pozwalające przeprowadzić w prosty sposób weryfikację złożonego podpisu kwalifikowanego po upływie okresu jego ważności?
 
2017-10-25 11:39:18
ADM: w pewnej mierze do Mr. Boo

Szkoda, że w tym wszystkim nikt nie wspomniał o systemie EZD, który jest własnością skarbu Państwa i jest praktycznie rozdawany za darmo, gdzie istnieje bardzo duża sieć rozproszona w szczególności w Administracji Publicznej - fachowców, którzy znają produkt praktycznie od podszewki, współuczestniczą przy jego pracach rozwojowych oraz robią wdrożenia w regionach.

Jak ktoś ma ochotę wywalać miliony na nowe rozwiązania centralne i wdrażać je za grube pliki banknotów i posiadać centrum kompetencyjne w centralnym miejscu w kraju i czekać w kolejce na obsługę zgłoszenia; często obsługę przez ludzi strasznie pływających po temacie, z brakiem kompetencji i wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia - zamiast korzystać z wiedzy osób z doświadczeniem w regionach - to pozostaje jedynie pogratulować pomysłowości...

Oczywiście znam tu kilka produktów komercyjnych lepszych i gorszych jednak posiadających pewną wadę i borykających się z pewnym problemem - niestety w SIWZ jak uczy doświadczenie można opisać wszystko - z wyjątkiem najważniejszego - a mianowicie USER FRIENDLY.
Takie rzeczy jak ergonomia pracy nie są mierzalne w przypadku SIWZu na oprogramowanie.
Piszę to z pełną świadomością - bo wiem, że nie ma bardziej funkcjonalnych systemów niż te stworzone przez ludzi, którzy sami muszą na nich pracować - więc poniekąd pisanych również i dla samych siebie.
I to jest przewaga systemów stworzonych przez pasjonatów nad systemami klepanymi taśmowo przez sztaby programistów w komercyjnych molochach zarzuconych taskami i sklejanych przez developerkę często bez ładu i składu - gdzie babol pogania kolejne babole :( i niech nikt nie pisze, że tak nie jest bo i tak nie będzie w stanie tego udowodnić - więc niech sobie oszczędzi czczego gadania...

Szkoda, że w tym wszystkim umknęło gdzieś to (albo celowo zostało zagrzebane), że jest już system klasy EZD, użytkowany przez kilkadziesiąt tysięcy osób, który potrzebuje jedynie zastrzyku świeżości i nowych technologii, a przede wszystkim odrobiny przychylności.

...aczkolwiek jeśli chodzi o wymyślenie koła od początku? nic prostszego...
robiono to już setki razy - tylko pytanie po co?...

a właściwie to chyba pytanie powinno być inne: na co tyle kół Gospodarnemu Państwu? - zwykły rower ma tylko 2 i wystarczy...

...tylko trzeba na nim umieć jeździć...
 
2017-10-25 08:42:44
Mr. Boo: Ci co komentuję, że nic nie jest za darmo to się zgodzę. Ale porównajcie rozwiązania innych firm, które oferują EOD. Sami przekonacie, że dużo drożej to wychodzi. Także, nie ma na Polskim rynku mocno wyróżniającego się jakością systemu EOD,który by bił konkurencje na głowę. Wszystkie mają wady.
Także urzędy mocno muszą się zastanowić czy wchodzić w inne rozwiązania bo firmy tworzące soft EOD, będą wygaszać swoje rozwiązania na wzgląd niskiego zainteresowania. Albo będziecie słono płacić za wsparcie.
 
2017-10-25 06:50:04
magi: Gdzie można pobrać darmową wersję i czy można ją samemu zainstalować ?
 
2017-10-24 16:16:55
Jose : Trafne pytanie Magdaleny. Czy oferta COI to wyprzedaż magazynowa czy przedsprzedaż nowego produktu?
 
2017-10-24 15:04:00
ADM: Czytając ten artykuł zacząłem się już w połowie zastanawiać, czy pękać ze śmiechu czy zacząć płakać...

Nasuwa się tu mianowicie kilka wątpliwości - a mianowicie:

1. Darmowy system? Pewnie, że darmowy - kasowanie za wdrożenie, instalację, konfigurację i szkolenia jest w stanie doskonale zrekompensować jego darmowość... koszty zatem są niemałe delikatnie mówiąc - więc ten darmowy to zwykła "ściema"
2. Istotnie artykuł na miarę odkrycia ameryki! Z tego co wiadomo to przynajmniej kilkadziesiąt (jak już nie ...set) jednostek Administracji Publicznej posiada od wielu lat systemy Elektronicznego Obiegu Dokumentów realizujące z powodzeniem te wszystkie funkcjonalności (rejestracja wpływów, obsługa korespondencji, tworzenie i zarządzanie sprawami itd, itp...) i nie ponosiły kosztów szkoleń, wdrożeń, wsparcia itp...

Jeszcze można by było znaleźć kilka wątpliwości, które jedynie powodują zastanowienie czy jest tu silny nacisk lobby? czy jest to artykuł sponsorowany?...
 
2017-10-24 14:54:24
IKo: Pytanie czy eDOK będzie spełniał wymagania RODO? Jak nie - to nie ma sensu go wdrażać po to, żeby zaraz wdrażać inne rozwiązanie, wdrażające wymagania Rozporządzenia.
 
2017-10-24 14:20:23
Magdalena: Czy znany jest status prac COI nad EZD RP. Czy EZD RP jest tworzony na tym eDOKu
 
2017-10-24 09:19:41
bre: Proszę zadać propagandziście tego "darmowego" systemu następujące pytanie:
- dlaczego "darmowy" eDok kosztuje 20000zł? + 400zł miesięcznie?
- dlaczego "darmowy" eDok nie jest opublikowany na GitHubie, przecież został wykonany za publiczne pieniądze?
- czy to prawda że system nie miał testów bezpieczeństwa? jeżeli miał to kiedy?
- czy to prawda że system jest na dzień dzisiejszy "dziurawy"?
- czy to prawda że system nie będzie już rozwijany w oczekiwaniu na nowy system z COI?
 
2017-10-24 08:39:26
zmz: U mnie w restauracji też są darmowe obiady, płaci się tylko za kelnera :)
 
2017-10-24 08:22:06
Olek: Bezpłatne licencje wydają się być tylko chwytem marketingowym, bądź nieoficjalnym wskazaniem preferowanego dostawcy EOD dla JST. Cena samego wdrożenia eDOK-a, którą oferuje COI jest na podobnym poziomie jak zakup nowych licencji oraz wdrożenia przez inne firmy komercyjne oferujące EOD... Nie ma też opcji, aby samemu wdrożyć i skonfigurować system. Tak więc nie jest to system dla wszystkich, nawet pociągając wspomniane "bezpłatne" licencje.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25