facebook RSS # #

22.01.2020 21:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-06 14:53       aktualizacja: 2017-11-07 16:10       WIADOMOŚCI
  A A A

Liderzy rozwoju. Laureaci rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju

Liderzy rozwoju. Laureaci rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju
Fot. Serwis Samorządowy PAP
Kleszczów, Polkowice, Karpacz i Warszawa znalazły się na czele najszybciej rozwijających się gmin – wynika z rankingu Politechniki Warszawskiej Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, którego wyniki ogłoszono w poniedziałek w Sejmie.

Podczas konferencji pt. „Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”, która odbyła się w Sejmie, zaprezentowano wyniki rankingu najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce.

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W kategorii gmin wiejskich laureatem został Kleszczów (woj. łódzkie). Zaraz za nim uplasowały się Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie).

Spośród gmin wiejsko-miejskich na prowadzeniu znalazły się Polkowice (woj. dolnośląskie). Na podium znalazły się również Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).

Najdynamiczniej rozwijającą się gminą miejską został Karpacz (woj. dolnośląskie). Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

Biorąc pod uwagę miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. W trójce najlepiej rozwijających się JST znalazły się ponadto Poznań i Katowice.

Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. „Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty” – zaznaczył.

W ocenie dr hab. Zbigniewa Króla, dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w analizie wskaźników widoczny jest wzrost liczby nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia.

„To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Ranking pokazuje także obszary na które samorządy powinny szczególnie uważać. Podstawowym wyzwaniem dla gmin jest zrównoważenie rozwoju. Można sobie wyobrazić sytuację, że w gminie powstaje zakład pracy uciążliwy dla otoczenia, który natychmiast powoduje odbicie wskaźników i spadek bezrobocia. Trudno nazwać taki rozwój zrównoważonym, jeżeli on się łączy z niezadowoleniem mieszkańców” – stwierdził.

Zdaniem twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka na dynamiczny rozwój gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka. „Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony” - powiedział.

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Prezentujemy pełną listę laureatów konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju:

Gminy wiejskie:
1. Kleszczów
2. Kobierzyce
3. Tarnowo Podgórne
4. Puchaczów
5. Suchy Las
6. Baranów
7. Lesznowola
8. Rewal
9. Komorniki
10. Nadarzyn

Gminy miejsko-wiejskie:
1. Polkowice
2. Ożarów Mazowiecki
3. Stryków
4. Kórnik
5. Błonie
6. Nowe Skalmierzyce
7. Zbąszynek
8. Międzyzdroje
9. Dziwnów
10. Swarzędz

Gminy miejskie:
1. Karpacz
2. Krynica Morska
3. Sucha Beskidzka
4. Złotów
5. Pruszcz Gdański
6. Lubawa
7. Bieruń
8. Łeba
9. Żywiec
10. Mielec

Miasta na prawach powiatu:
1. Warszawa
2. Poznań
3. Katowice
4. Wrocław
5. Kraków
6. Gliwice
7. Sopot
8. Gdańsk
9. Rzeszów
10. Opole

dap/ woj/

Czytaj też: Rozwojowe gminy. Publikujemy pełen ranking JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej
TAGI: ROZWÓJ
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-07 07:37:05
ciekawska: Witam,gdzie znajdę pełną listę rankingową?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25