facebook RSS # #

15.12.2018 08:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-07 10:22       aktualizacja: 2017-11-07 10:24       WIADOMOŚCI
  A A A

Nie chcą Ostrowic. Rada Miejska w Drawsku Pomorskim krytyczna wobec połączenia z Ostrowicami

Nie chcą Ostrowic. Rada Miejska w Drawsku Pomorskim krytyczna wobec połączenia z Ostrowicami
Fot.PAP/M.Bielecki
Radni miejscy z Drawska Pomorskiego podjęli uchwałę, w której negatywnie opiniują rządowe rozporządzenie mające na celu zniesienie zadłużonej gminy Ostrowice i włączenie jej terenu do gminy Drawsko Pomorskie.

Podjęcie decyzji było poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których wzięło udział blisko 7 tys. mieszkańców gminy Drawsko Pomorskie. Przy 42-procentowej frekwencji, ponad 98 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko likwidacji Ostrowic i włączeniu ich obszaru do Drawska.

W uzasadnieniu podjętej uchwały radni wskazują na „brak w polskim porządku prawnym proponowanego przez MSWiA trybu zmiany granic, co nie pozwala ocenić jednoznacznie skutków proponowanej zmiany". Wymieniają także brak harmonogramu działań, stosowanych regulacji prawnych oraz środków w budżecie obu gmin przeznaczonych na ich połączenie, co może skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

„Prawdopodobnie prawdziwą przyczyną podjętych działań jest wyłącznie znalezienie sposobu na spłatę ogromnych zobowiązań finansowych gminy Ostrowice, które Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie szacuje na kwotę 50 mln zł (…) poprzez obciążenie ich spłatą gminy Drawsko Pomorskie, co byłoby katastrofalne w skutkach" - głosi uzasadnienie uchwały. Obecny budżet Drawska to 70 mln zł.

„Powiększona gmina utraci zdolność wykonywania zadań publicznych z powodu wzrostu zadłużenia tej jednostki samorządu terytorialnego na skutek +przejęcia długów+ gminy Ostrowice (…). W ten sposób zostanie znacznie obniżona zdolność płatnicza gminy Drawsko Pomorskie, a w konsekwencji tego jej zdolność kredytowa" - przestrzegają drawscy radni. Ich zdaniem, połączenie obu gmin niesie ryzyko braku wystarczających środków budżetowych na m.in. realizację działań publicznych przez NGO czy pozyskiwanie środków zewnętrznych i utrzymanie trwających projektów, w tym działań transgranicznych.

We wrześniu rząd zaproponował gminie Drawsko Pomorskie kwotę 12 mln zł dodatkowych pieniędzy jako bezzwrotnej premii za przyjęcie zadłużonej gminy Ostrowice. Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski deklarował wówczas, że możliwe jest umorzenie części długu (4 mln zł wobec zarządu województwa oraz 6 mln zł wobec skarbu państwa). Na pozostałe 18 mln zł długu Drawsko Pomorskie uzyskałoby od rządu pożyczkę na 30 lat.

Ostrowice to jedna z siedmiu zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W styczniu 2015 r. poprzedni wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze gmin, które zaciągały kredyty w parabankach. Obok Ostrowic, chodzi o: Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce.

Wójt Ostrowic Wacław Micewski we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów mówił, że zadłużenie gminy to efekt inwestycji, które miały zniwelować zapóźnienie cywilizacyjne. Gmina zaciągała także pożyczki w parabankach, bo - jak tłumaczył - nie było szans na zdobycie finansowania z innych źródeł. Tłumaczył, że Ostrowice leżą na terenie parku krajobrazowego i obszarze Natury 2000, co odstrasza potencjalnych inwestorów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-09 11:13:29
kij: Cóż to za pomysł, aby inna gmina ponosiła odpowiedzialność za beztroskę jakiejś tam gminy , która działa na własną odpowiedzialność.A poza tym ewidentnie współwinna państwowa Regionalna Izba Obrachunkowa i to państwo powinno oddłużyć tę wpadkę.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25