facebook RSS # #

15.12.2018 06:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-14 10:51       aktualizacja: 2017-11-14 10:54       WIADOMOŚCI
  A A A

Rewitalizacja. Łódź odnowi 20 ulic

Rewitalizacja. Łódź odnowi 20 ulic
Fot. UM Łódź
Program rewitalizacyjny Łodzi, najpokaźniejszy w kraju (wart prawie 1 mld zł), rusza z kopyta. Miasto ogłosiło właśnie największy dotąd przetarg w ramach tego programu.

Przetarg obejmuje m.in. przebudowę placu Wolności razem z ulicami Nowomiejską, Ogrodową, Północną, Pomorską, Nowomiejską i Zachodnią oraz rozbudowę pasażu Róży. – Zdecydowaliśmy się ogłosić tak duży przetarg, bo według naszych analiz jednemu wykonawcy będzie łatwiej skoordynować prace. Liczymy również, że dzięki temu przebudowa i związane z nią utrudnienia będą mniej uciążliwe dla mieszkańców – powiedział dyrektor Tomasz Piotrkowski, dyrektor Departamentu Prezydenta w łódzkim urzędzie miasta.

Największe zmiany czekają plac Wolności, którego duża część – dzięki zmianie organizacji ruchu – zostanie oddana pieszym. Oprócz tego wykonawca ma na nim posadzić ponad 50 drzew, wybudować płaską fontannę i ustawić ławki.
- Chcielibyśmy stworzyć dobre warunki do tego, żeby łodzianie chcieli mieszkać w centrum miasta, a nie tylko tu pracować - wyjaśnił Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Na decyzję o ogłoszeniu przetargu o tak dużym zakresie prac miała również wpływ trudna sytuacja na rynku budowlanym. Miasto liczy, że tak duży kontrakt będzie bardzo atrakcyjny dla dużych, liczących się na rynku firm. Wykonawca powinien zostać wyłoniony w kwietniu 2018 r., a prace budowlane mają ruszyć pod koniec przyszłego roku i zakończyć się w 2021 r.

Przed ogłoszeniem tego przetargu, pod koniec października, miasto otrzymało od marszałka województwa łódzkiego ostatnią z ośmiu umów na dofinansowanie łódzkiego programu rewitalizacji z funduszy unijnych - z regionalnego programu operacyjnego. Cały program ma pochłonąć prawie miliard złotych (udział własny miasta to około 400 mln zł, reszta to unijne dotacje z RPO). Zakłada on m.in. odnowienie 20 ulic i 145 budynków, w których powstanie prawie 1 tys. mieszkań, w tym 23 chronione, a także lokale użytkowe, biura i pracownie artystyczne. Na rewitalizowanych ulicach planuje się posadzenie 1,7 tys. drzew. W odnawianej części miasta powstaną też m.in. nowe ciągi komunikacyjne, a siedem ulic zamieni się w deptaki – wyłącznie dla ruchu pieszego.

- Przy okazji rewitalizacji mamy szansę nie tylko na odnowę tkanki miejskiej, ale też tkanki społecznej. Na tym obszarze będą powstawać centra obywatelskie, świetlice środowiskowe, biblioteki, centra dla seniorów, mieszkania dla młodych ludzi opuszczających domy dziecka czy rodzin tworzących rodzinne domy dziecka. Dzięki takiemu podejściu do rewitalizacji otrzymamy efekt, o jakim wszyscy marzymy - odrodzenie społeczne w centralnej części miasta, traktowanej często jako enklawa biedy i wykluczenia – zaznaczyła w rozmowie z PAP prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przetargi na prace związane z łódzkim programem rewitalizacji - obejmującym osiem kwartałów miasta – są rozstrzygane od lutego tego roku. We wszystkich przyjęto model „zaprojektuj i wybuduj”. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w połowie przyszłego roku.

jmk/

Źródło: UM Łódź, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25