facebook RSS # #

26.09.2018 13:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-14 12:02       aktualizacja: 2017-11-14 12:03       WIADOMOŚCI
  A A A

Miasto Smart. Szanse na metropolię pomorską

Miasto Smart. Szanse na metropolię pomorską
Fot.PAP/J.Ochoński
Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, który uczestniczył w Gdańsku w VI Międzynarodowym Kongresie Smart Metropolia, zapewnił, że chociaż rząd koncentruje się na wsparciu mniejszych miast, to jest również otwarty na dialog z metropoliami. Poinformował, że na najbliższe lata z funduszy unijnych dla obszarów metropolitalnych przeznaczono ok. 6 mld euro.

Od 1 stycznia, na mocy specustawy, zacznie działać pierwsza w kraju, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Uregulowań ustawowych domaga się też Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, skupiające 49 jednostek samorządu terytorialnego.

Prezes Stowarzyszenia, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że latem ub. roku Stowarzyszenie skierowało do rządu wniosek o przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, na wzór ustawy uchwalonej przez Sejm dla Śląska. Pod wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej podpisało się 57 wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z Pomorza.

Adamowicz ocenił, że „w niektórych regionach kraju czy grupach społecznych obszary metropolitalne mają złą konotację, że są to ci bogaci, którzy chcą być jeszcze bardziej bogaci”. „W naszym obszarze są nie tylko Gdańsk czy Gdynia, ale również np. Pelplin, czy gmina wiejska Wejherowo” – dodał.

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Patryk Demski (PiS), mówiąc o współpracy w ramach OMG-G-S zaznaczył, że „politycznie się różnimy w wielu kwestiach, natomiast praca na rzecz metropolii jest długoterminową, nie można tego obserwować przez pryzmat bieżącej polityki, tego, że dziś jesteśmy u władzy”.

„Wierzę, że ten nasz trójmiejski, pomorski projekt metropolitalny jest możliwy do zrealizowania w perspektywie, i to niezbyt odległej” - powiedział Demski. Ocenił, że „Warszawa, chociaż jest większym obszarem metropolitalnym, to będzie musiała poczekać trochę dłużej”. Jego zdaniem, „nie da się wprowadzić jednego modelowego rozwiązania dla wszystkich obszarów metropolitalnych, bo każdy jest inny” i wydaje się, że "dla każdego obszaru potrzebne są inne rozwiązania”.

Adamowicz zapowiedział, że Stowarzyszenie „wnosiło i będzie wnosić do Rady Ministrów, do parlamentarzystów o podjęcie ustawy metropolitalnej”. Zapewnił, że „czekając na tę ustawę ćwiczymy działalność metropolitalną, współpracę, partnerstwo między sobą w ramach stowarzyszenia”. „Nie oznacza to, że wszystko idzie łatwo i przyjemnie, bo tak nie jest, ale rok po roku wytwarzamy kapitał współpracy” – dodał Adamowicz.

Chorąży zaznaczył, że jeśli utworzenie metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej okaże się sukcesem, „nikogo specjalnie nie trzeba będzie przekonywać do tego aby kolejne, analogiczne związki były powoływane kolejnymi ustawami”. Dopytywany powiedział, że „trzeba przynajmniej roku, dwóch, żeby zobaczyć jak efektywnie taki związek działa”. „Jeżeli będziemy widzieli, że są dobre efekty, że zadania są wykonywane lepiej, to na nowe ustawy nie trzeba będzie czekać latami” - dodał wiceminister.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25