facebook RSS # #

13.12.2019 15:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-05 15:38       aktualizacja: 2017-12-05 15:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Zapowiedź zmian. MF zapowiada prace nad odbiurokratyzowaniem sprawozdawczości budżetowej JST

Zapowiedź zmian. MF zapowiada prace nad odbiurokratyzowaniem sprawozdawczości budżetowej JST
Fot. PAP/T. Gzell
Na początku przyszłego roku ruszą prace nad odbiurokratyzowaniem sprawozdawczości budżetowej po stronie samorządów – poinformowała wiceminister finansów Teresa Czerwińska.

Jak podkreśliła, w pracach nad modyfikacją art. 243 ustawy o finansach publicznych dotyczącego indywidualnego wskaźnika zadłużenia resort uwzględni większość postulatów zgłaszanych przez stronę samorządową. Należą do nich m.in. możliwość wcześniejszej spłaty długu, uwzględnienie w limicie tzw. niestandardowych umów oraz wszystkich wydatków na obsługę długu i wyeliminowanie z limitu spłaty dochodów ze sprzedaży majątku. „Uwagi, które uwzględniliśmy, to także wydłużenie cyklu w którym wskaźnik zadłużenia jest liczony z 3 lat do 7 i inne konstruktywne propozycje” – dodała.

Według wiceszefowej MF, szczegółowy harmonogram prac zostanie przedstawiony po omówieniu na zespole finansów publicznych uwag związanych ze współfinansowaniem projektów ze strony Unii Europejskiej. „My oczywiście pochyliliśmy się nad tym i rozłożyliśmy wejście w życie tego przepisu na horyzoncie czteroletnim. Natomiast chciałabym jeszcze przedyskutować, w jaki sposób możemy rozłożyć to w czasie tak, aby samorządy zdążyły się do tego dostosować” – wyjaśniła.

Czerwińska zaznaczyła, że resort planuje działania zmierzające do odbiurokratyzowania sprawozdawczości budżetowej po stronie samorządów. „Liczę na to, że zespól pomoże, czy dostarczy propozycji byśmy mogli takie prace w przyszłym roku podjąć i w skuteczny sposób zmniejszyć obciążenia biurokratyczne w zakresie sprawozdawczości po stronie samorządów” – powiedziała podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski zaapelował do resortu finansów o podliczenie konkretnych skutków finansowych proponowanych przepisów dla przykładowych jednostek samorządu terytorialnego. „Sprawy finansowe mają ten charakter, że nawet jeśli coś ogólnie brzmi bardzo ładnie to skutek wyliczony może być inny. Chcielibyśmy spojrzeć tez na dane, nie tylko na same przepisy, ale także na symulacje skutków” – stwierdził.

Odnosząc się do prośby strony samorządowej, Czerwińska zaznaczyła, że wszystkie propozycje resortu są poparte wyliczeniami. „Jesteśmy otwarci, żeby konkretne symulacje czy przykłady przepracować” – zapewniła.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych został w kwietniu opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Proponowane przepisy zakładają umożliwienie restrukturyzacji długu samorządów poprzez spłatę istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi. W efekcie samorządy, które zaciągnęły droższe zobowiązania, będą mogły je zamienić na bardziej korzystne.

W projekcie nowelizacji ustawy przewidziano również możliwość wcześniejszej spłaty długu w sytuacji posiadania własnych środków finansowych, np. nadwyżki budżetowej z poprzednich lat. Obecnie, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego nie ma odpowiedniej nadwyżki bieżącej z trzech ostatnich lat, nie może dokonać spłaty zadłużenia.

W uzasadnieniu projektu przywołano wyniki kontroli NIK i regionalnych izb obrachunkowych, które wskazywały na przypadki zaciągania przez samorządy celowo wyższych kredytów, które w regule dotyczącej zrównoważenia budżetu dodaje się do dochodów, aby wygenerować w ten sposób wyższe wydatki. Dlatego resort finansów chce wyłączyć wolne środki z tej reguły.

dap/ woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-18 18:41:49
Dorota: "działania zmierzające do odbiurokratyzowania sprawozdawczości budżetowej po stronie samorządów" - czytaj - jeszcze więcej tabelek, papierów, programów i problemów z wysyłką elektroniczną.
 
2017-12-06 13:36:02
dziwny...: czas najwyższy na zmniejszenie biurokracji w sprawozdawczości budżetowej!!ale...jak na razie to tylko wprowadzający w błąd tytuł! Dołożono bezpośrednie "informacje", czytaj sprawozdania z podatków dla Ministerstwa, a wydłużenie wyliczania wskaźnika zadłużenia z trzech do siedmiu!!lat dopiero "dowali" samorządom roboty! No i to o czym pisze Pan Wojtania też racja.
 
2017-12-06 12:49:58
o: Dlaczego niektóre samorządy zatrudniają specjalistów BHP na umowach cywilnoprawnych a nie na umowę o pracę? Te osoby mają dostęp do danych osobowych, akt osobowych. Czy dostarczają zaświadczenia o niekaralności tak jak inni pracownicy urzędu?
 
2017-12-06 12:15:32
Marcin Skonieczka: Podstawowe pytanie - po co te wszystkie dane są zbierane? Do czego są wykorzystywane informacje wysyłane z naszych urzędów? Czy są one analizowane, czy jest to tylko biurokratyczny obowiązek?
 
2017-12-05 22:03:00
Tomasz Wojtania: Szanowni Państwo


W Biuletynie Finansów Publicznych BDO jest opisana
nieprawdopodobna wręcz wpadka MF związana ze sprawozdawczością budżetową, a w zasadzie z jej brakiem:

http://www.biuletyn.bdo.pl/biuletyn/finanse-publiczne/bdo-finanse-publiczne/Budzet/czy-po-2-wrzesnia-2017-mamy-jeszcze-sprawozdawczosc-budzetowa11034.html

Pozdrawiam Tomasz Wojtania

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25