facebook RSS # #

20.10.2018 05:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-06 16:36       aktualizacja: 2017-12-11 14:00       WIADOMOŚCI
  A A A

CBA u marszałków. Są zawiadomienia do prokuratury

CBA u marszałków. Są zawiadomienia do prokuratury
Fot. CBA
CBA zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich, dotyczącą projektów, którym te urzędy przyznały fundusze UE. Efektem jest m.in. kilkanaście zawiadomień do prokuratury.

Centralne Biuro Antykorupcyjne skontrolowało 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli zakwestionowało dotacje na nie mniej niż 18 mln zł i udaremniło próby uzyskania kolejnych na przynajmniej 26 mln zł – wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Jeszcze w trakcie kontroli CBA skierowało do prokuratury osiem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w urzędach marszałkowskich woj. lubelskiego (cztery), wielkopolskiego (dwa), małopolskiego i świętokrzyskiego.

Po zakończeniu działań kontrolnych biuro złożyło do prokuratury kolejnych osiem zawiadomień dotyczących urzędów woj. podlaskiego (dwa), świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego. W jednym przypadku po zapoznaniu się z wynikami kontroli zawiadomienie do prokuratury skierował małopolski urząd marszałkowski.

Zmieniono i uszczelniono też zasady udzielania dotacji. W kilku przypadkach CBA wykazała, że udzielane dotacje niemal w całości stanowiły wyłudzenie. Biuro ustaliło np., że faktycznie żaden z kilkudziesięciu przedsiębiorców dzierżawiących powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach w inkubatorach przedsiębiorczości nie prowadził działalności innowacyjnej, co było warunkiem uzyskania dotacji unijnej.

Biuro analizowało m.in. projekty z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013, a także te przedsięwzięcia, w których udzielającym wsparcia finansowego z funduszy unijnych, jak i jego odbiorcą był urząd marszałkowski – samorząd wojewódzki.

Kontrola trwała 9 miesięcy. Działania kontrolne zakończyły się w marcu 2017 r, a do tej pory trwały czynności pokontrolne i odpowiedź urzędów. Protokoły po kontroli bez zastrzeżeń przyjęło dwóch spośród wszystkich skontrolowanych marszałków województw mazowieckiego i śląskiego, a podpisali – mazowiecki i opolski.

Biuro oceniło, że skala nieprawidłowości w tym obszarze jest dość znaczna. Szczególnie narażone na niegospodarność i nierzetelne prowadzenie są te projekty, w których urząd marszałkowski jest zarówno dofinansowującym, jak i odbiorcą – wynika z ustaleń kontroli CBA. Kontrolerzy rekomendują więc odejście od procedur dopuszczających możliwości udzielania i korzystania ze wsparcia finansowego UE przez te same instytucje, bez jakiejkolwiek zewnętrznej niezależnej kontroli.

Szczególnie duże wątpliwości Biura dotyczyły samego planowania takich inwestycji (celów i wskaźników wykonania) oraz „bezusterkowe” odbiory własnych projektów, choć faktycznie były one niezgodne z umową o dofinansowanie.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-07 14:37:15
jakiś chłop: Mam takie samo zdanie.
 
2017-12-07 08:03:02
om: "Biuro oceniło, że skala nieprawidłowości w tym obszarze jest dość znaczna", a z przytoczonych w komunikacie liczb wynika, że wątpliwości dotyczyły ok. 1% przyznanych dotacji. Nie nazwałbym więc tego skalą "dość znaczną", mimo że kilkanaście czy dwadzieścia milionów to bardzo duże pieniądze z punktu widzenia większości beneficjentów.
Moim zdaniem była to nagonka, CBA miało "coś znaleźć" na marszałków i okazało się to "pudłem" - samorządy wyszły obronną ręką. Te śmieszne, drobnicowe zarzuty zapewne upadną. Poza tym CBA powinno zajmować się sprawami typu "pan X dał w łapę marszałkowi, aby przepchnąć jego projekt" (o tym jednak w komunikacie nie było mowy), a nie analizować poprawność kwalifikowalności kosztów. Od tego jest wiele innych instytucji, a projekty europejskie zawsze były "trzepane" przez nie krzyżowo i do spodu jak mało co. Tak więc drogi PiSie nie tędy droga, szkodliwa akcja, chybiony pomysł. Moje wyrazy sympatii, współczucia i gratulacji dla marszałków i ich kadr "funduszowych".

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25