facebook RSS # #

19.06.2019 12:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-08 09:18       aktualizacja: 2017-12-08 10:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Wójt skazany. Wyrok za przekroczenie uprawnień

Wójt skazany. Wyrok za przekroczenie uprawnień
Fot. Fotolia
Półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywna i 2-letni zakaz sprawowania urzędu - taki prawomocny wyrok otrzymał wójt gminy Dziadkowice.

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Białymstoku. Wójt był oskarżony o przekroczenie uprawnień – poprzez działanie na szkodę interesu publicznego. Chodziło m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych. Sąd okręgowy oddalił apelację obrony i utrzymał wyrok I instancji.

Śledczy oskarżyli samorządowca m.in. o to, że samochód - kupiony z dofinansowaniem PFRON do przewozu osób niepełnosprawnych - wykorzystywany był w gminie do wielu innych celów. Np. do przewozu pracowników czy dostarczania korespondencji. Dzieci niepełnosprawne były zaś dowożone w gminie do szkół przez samych rodziców, a gmina zawarła z nimi umowy, dopłacając do kosztów tych dowozów.

Wójta oskarżono też o to, że wykorzystywał ten pojazd do celów prywatnych. M.in. dojeżdżał nim na studia do Białegostoku, zużywając paliwo kupione przez gminę, przy czym jednocześnie pobierał ryczałt na wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych.

Zarzucono mu też, że wykorzystywał do obsługi urzędu gminy samochód miejscowej OSP, przekazany strażakom ochotnikom przez komendę powiatową straży pożarnej w Siemiatyczach. Jak podniesiono w zarzutach, auto miało być wykorzystywane przez OSP wyłącznie do działań przy wypadkach i pożarach. Według śledczych także ten samochód miał być używany przez wójta do jego dojazdów na studia.

„Do zadań wójta należy m.in. gospodarowanie mieniem komunalnym, ale nie jest tak, że w realizacji swoich uprawnień oskarżony miał swobodę ograniczoną jedynie jego własną inwencją” – uzasadniał swój werdykt sąd. Zwracał też uwagę, że ograniczenia te wiążą się z potrzebą respektowania m.in. wielu innych norm z ustawy o samorządzie gminnym.

W ocenie sądu odwoławczego wójt mógłby podjąć decyzję o innym wykorzystaniu samochodów, ale tylko wtedy, gdyby zrobił to zgodnie z prawem, czyli np. w oparciu o uchwałę rady gminy.
Sąd zwracał też uwagę, że choć samochody - po zmianie ich pierwotnego przeznaczenia „w zasadniczej mierze” służyły mieszkańcom gminy, to jednak ich wykorzystanie nie wiązało się z „zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty”. „A jedynie części mieszkańców i to - bez wątpienia - części niewielkiej, do tego dobieranej uznaniowo przez wójta” – mówił w uzasadnieniu wyroku, sędzia Dariusz Gąsowski.

Przypomniał też, że auta były wykorzystywane również na własne potrzeby oskarżonego. Dodał, że „w żadnym razie nie da się obronić tezy, że takie zachowanie miało cokolwiek wspólnego z realizacją kompetencji (oskarżonego) jako wójta Dziadkowic, lub chociażby wynikało z samej istoty urzędowania”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Skrót: jmk/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25