facebook RSS # #

16.01.2019 14:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-11 17:50       aktualizacja: 2018-01-11 13:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Ofensywa średnich. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w projekty miast średnich

Ofensywa średnich. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w projekty miast średnich
Fot. Fotolia
Polski Fundusz Rozwoju, za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Samorządowych, podpisał w czwartek umowy na dwie pierwsze inwestycje samorządowe o wartości 50 mln złotych w ramach Pakietu dla miast średnich.

PFR w ramach umowy z pięcioma gminami w woj. małopolskim - Nowym Sączem, Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną - zainwestuje w spółkę Sądeckie Wodociągi. Druga inwestycja dotyczy rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Limanowej (woj. małopolskie), gdzie fundusz stanie się udziałowcem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

PFR realizuje Pakiet dla miast średnich, który jest elementem tzw. Planu Morawieckiego, mającym na celu przyspieszenie inwestycji w nowoczesną infrastrukturę polskich samorządów.

„Jestem przekonany, że nasza oferta przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji” - oświadczył w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, spotkania przedinwestycyjne z ekspertami PFR przyniosły pierwsze efekty, a sam instrument przygotowany w ramach Pakietu dla średnich miast jest bardzo potrzebny. „Już dwa miasta zdecydowały się na realizację projektów w tym modelu. To pionierska decyzja, która przyniesie korzyści każdej ze stron, a także potwierdzenie tego, że PFR stanowi bezpieczne źródło finansowania lokalnych inwestycji publicznych” – zaznaczył minister.

Polski Fundusz Rozwoju zawarł ponadto ponad 20 umów o współpracy i zachowaniu poufności z jednostkami samorządu terytorialnego, które rozważają współpracę z podmiotami takimi jak Polski Fundusz Rozwoju.

Jak wyjaśnił członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak, oferta PFR przeznaczona jest dla tych jednostek samorządu terytorialnego, które w obliczu ograniczonego dostępu do środków pomocowych UE, nie mają możliwości dalszego zadłużenia.

„Z naszych badań wynika, że wartość potrzeb inwestycyjnych samorządów, dla których nie posiadają one zapewnionego finansowania, ponad trzykrotnie przekracza ich zdolność do zadłużania. W takich przypadkach oferta Polskiego Funduszu Rozwoju (…) stanowi dobry instrument finansowania usług publicznych” – powiedział. Jak dodał, jest to też dobry sposób na realizację kapitałochłonnych inwestycji nie generujących przychodu.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał natomiast, że pakiet dla średnich miast to projekt strategiczny, który m.in. pomaga mniejszym ośrodkom konkurować z tymi dużymi w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i przyciąganiu prywatnych inwestorów.

„Po pierwszych miesiącach widzimy, że ta forma wsparcia skutecznie mobilizuje je do aplikowania o środki oraz wpływa na ich rozwój, a tym samym na gospodarkę lokalną i krajową” – ocenił Hamryszczak.

Polski Fundusz Rozwoju jest Partnerem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w realizacji tego programu. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych.

Jak poinformowano, w ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.

Najwięcej potrzeb inwestycyjnych zostało zgłoszonych w obszarze infrastruktury drogowo-transportowej (tj.: drogi, ulice, obwodnice, węzły, mosty, dworce, linie kolejowe, tabor, węzły przesiadkowe) oraz w obszarze kubatura (muzea, centra akwizycji wiedzy, szkoły, przedszkola). Ich łączna wartość wynosi w sumie ponad 5,5 mld zł.

Pakiet dla średnich miast dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – w tej chwili jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Na szczególne wsparcie mogą liczyć 122 ośrodki miejskie, które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk wnajwiększym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych.

Dofinansowanie z funduszy UE na lata 2014-2020 tylko dla miast średnich wyniesie prawie 2,5 mld zł. W krajowych programach przewidziano dla nich preferencje, m.in. dedykowane nabory w wybranych obszarach. Jak wyliczył resort rozwoju, będzie to ok. 970 mln zł w programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), ok. 900 mln zł w programie Inteligentny Rozwój (POIR), a także m.in. ok. 520 mln zł w programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pierwsze dedykowane nabory zostały już uruchomione.

kic/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25