facebook RSS # #

13.12.2019 13:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-05 11:09       aktualizacja: 2018-02-05 11:21       WIADOMOŚCI
  A A A

Zagrożone dotacje. Kwieciński: szacujemy, że zagrożone jest 1,2 mld euro z programów regionalnych

Zagrożone dotacje. Kwieciński: szacujemy, że zagrożone jest 1,2 mld euro z programów regionalnych
Fot.PAP/L.Szymański
Jednym z najważniejszych zadań będzie przyspieszenie w tym roku realizacji programów regionalnych. Jeśli nie przyśpieszy, to niektórym regionom będzie groziła utrata środków unijnych; szacujemy, że zagrożone jest 1,2 mld euro - mówi PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Mamy takie regiony, które bardzo odstają, plasują się znacząco poniżej średniej krajowej i co ciekawe, są to te regiony, które mają duże opóźnienia w rozwoju – między innymi regiony Polski Wschodniej. Wśród takich maruderów mamy województwo podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie czy kujawsko-pomorskie" - podkreślił.

Zdaniem Kwiecińskiego, jeżeli zaczniemy porównywać różne programy, różne sfery, to jeden wniosek nasuwa się bardzo wyraźnie - programy krajowe nadal są realizowane znacząco lepiej od programów regionalnych, za które odpowiadają samorządy wojewódzkie.

"Przy czym to nie jest tak, że wszystkie samorządy sobie nie radzą. Wśród samorządów jest olbrzymie zróżnicowanie – z jednej strony mamy regiony, które nawet lepiej sobie radzą z funduszami niż szczebel krajowy. To: Pomorze, Wielkopolska, Opolskie czy Lubuskie, do nich też dołącza w tej chwili Podkarpacie" – zaznaczył minister.

Zadeklarował, że dla niego "jednym z najważniejszych zadań będzie to, żeby w tym roku realizacja programów regionalnych przyśpieszyła". "Jeżeli ona nie przyśpieszy, to niestety – o czym pisałem do marszałków województw – niektórym regionom będzie groziła utrata środków. Szacujemy, że zagrożone jest 1 miliard 200 milionów euro w programach regionalnych" – oświadczył minister.

"Żal by było, żeby w roku wyborczym, kiedy będziemy bardzo dużo mówili o samorządach, pewne środki finansowe zostały zaprzepaszczone przez nieumiejętne zarządzanie programami" - dodał.

Zdaniem Kwiecińskiego, jeśli patrzymy z lotu ptaka na wykorzystanie przez Polskę funduszy europejskich, szczególnie w polityce spójności, czyli tam gdzie mamy środki inwestycyjne, to możemy jasno powiedzieć, że Polska bardzo dobrze sobie radzi z tymi funduszami.

"Nadal prawie co trzecie euro, które jest wypłacane przez KE za zrealizowane już projekty, trafia do Polski, to jest prawie dwa razy więcej aniżeli było w poprzedniej perspektywie i to jest około 50 proc. więcej aniżeli wynikałoby z udziału Polski w ogólnej puli środków, które są przeznaczone w tej perspektywie finansowej przez Unię Europejską na politykę spójności. Generalnie zatem ten obraz jest naprawdę pozytywny" - ocenił.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

kic/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-06 11:52:33
Tomasz Wojtania: Centralizacja rozliczeń VAT w samorządach i to co się wokół niej dzieje w kwestii interpretacji dot. OZE, a teraz korekt rocznych rozliczeń VAt, w tym konieczność zwrotu przez gminy setek tysięcy złotych VAT od inwestycji w wodociągi i kanalizację to prawdziwe nieszczęscie dla Polski.

A będzie jeszcze gorzej...

Może ktoś w końcu posłucha prof. Modzelewskiego.

http://www.isp-modzelewski.pl/images/pliki/media/infor_pl_5092016.pdf


 
2018-02-06 10:50:59
maruder: Panie Ministrze to wina VAT-u od dotacji, który samorządy realizujące projekty OZE dla mieszkańców (kolektory słoneczne, piece na biomasę) muszą wpłacić do Skarbu Państwa na podstawie nowych interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektorów Krajowej Informacji Skarbowej (organu administracji rządowej) podległej Ministrowi Finansów!
Uszczelnianie VAT-u rykoszetem trafia obecnie w samorządy i projekty realizowane dla mieszkańców (ze środków UE w ramach programów regionalnych), czego skutkiem mieszkaniec poniesie większe koszty inwestycji w energię odnawialną (jeśli nie zrezygnuje z uczestnictwa w projekcie, czym może spowodować, że samorząd nie zrealizuje projektu...)
Jeśli jesteśmy takim proekologicznym państwem (np. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe), zabraniamy sprzedaży kotłów klas 3 i 4, wprowadzamy kotły do spalania w klasie 5 (które są wysoko sprawne i ekologiczne, ale dużo droższe), to może należałoby zwolnić w 100% z podatku VAT tego typu inwestycje.
 
2018-02-06 07:45:39
jotka: Część programów wykracza poza regionalne i lokalne potrzeby i niedostosowania. Trzeba wymyślać potrzeby, aby skorzystać z dotacji. Jakby ktoś projektował ogrzewanie drewnem domu budowanego na bezdrzewnej pustyni. Przykłady braku naborów z Lubelskiego w 2018 r.: Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE, Działanie 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach, Działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, Działanie 3.6 Marketing gospodarczy, Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego, Działanie 5.3 Efektywność energetyczna sektora mieszkaniowego, Działanie 5.4 Transport niskoemisyjny, Działanie 5.5 Promocja niskoemisyjności, Działanie 6.2 Mała retencja, Działanie 6.3 Gospodarka odpadami, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne, Działanie 7.2 Ochrona różnorodności przyrodniczej, Działanie 7.3 Turystyka przyrodnicza, Działanie 9.6 Rozwój przedsiębiorczości w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, Działanie 12.3 Kształcenie ustawiczne w zakresie ICT i języków obcych, Działanie 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia... Ambicje przeskoczenia (pominięcia) jednego etapu rozwojowego i dorównania światu są piękne, gdy się je opisuje w strategiach, ale nikt nie zmusi ludzi do przeprowadzki na księżyc tylko dlatego, że tam internet działa lepiej. Każdy wie, dlaczego w pięknym Zamościu nie ma i nie będzie filii domu handlowego np. Mark&Spencer. I każdy wie, dlaczego zniknął tam ostatni kaletnik (to tylko przykład, nie wiem nic o zamojskich kaletnikach). Pan minister też powinien wiedzieć.
 
2018-02-05 20:47:04
Tomasz Wojtania: Szanowny PAnie Ministrze

uprzejmie proszę o przeczytanie poniżeszego komunikatu PAP z lutego 2013 roku:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/119981/RADOSC-Z-VATEM--Kwalifikowalnosc-tego-podatku-to-dobra-wiadomosc

Cytuję:

Wynik negocjacji w sprawie kwalifikowalności VAT to bardzo dobra wiadomość. Ma ogromne znaczenie dla samorządów w tych trudnych czasach - ocenił w rozmowie z PAP zastępca burmistrza Gołdapi Jacek Morzy.


Jego zdaniem kłopoty finansowe wielu gmin wynikają właśnie z tego, że chciały wykorzystać swoją szansę i zrealizować jak najwięcej projektów inwestycyjnych za środki z UE. Dlatego, aby zapewnić wkład własny, zaciągały kredyty i się zadłużały.


Samorządy cieszą się, że VAT na unijne inwestycje będzie finansowany z pieniędzy UE. Jak poinformował premier polskiej ekipie udało się wynegocjować w Brukseli, że VAT płacony m.in. przez samorządy przy okazji inwestycji finansowanych przez UE będzie mógł być pokrywany ze środków unijnych.


Zdaniem starosty olsztyńskiego Mirosława Pampucha uzyskanie kwalifikowalności VAT znacznie obniży wkład własny samorządów w projektach unijnych. Jak przypomniał Pampuch, wszystkie korporacje samorządowe od dawna zabiegały u premiera o "twarde negocjowanie", aby VAT był kwalifikowanym kosztem projektów unijnych. Inaczej wiele samorządów nie byłoby stać na rozpoczęcie kolejnych inwestycji.

Dziś Pan Minister wypowiada się , że zagrożonych jest ponad miliard złotych na RPO.

Proszę zauważyć, że mniej więcej od wakacji zmieniły się zasady kwalifikowalności RPO w kwesti VAT, gdyż MF przeprowadził kompletnie niepotrzebną centralizację rozliczeń VAt w samorządach i w efekcie zmieniono zasady kwalifikowania VAT. Skutek jest oczywisty: VAT nie jest kwalifikowany a zatem samorządy straciły zdolność przystąpienia do projektu, gdyż mniej więcej o 23 % muszą mieć większy wkład własny....A SKĄD MAJĄ NA TO WZIĄĆ PIENIĄDZE???

Oczywiste jest, że sporo też zależy o finansów danej JST, ale skąd te mniejsze, nie mające majątku i inncyh źródeł mają znaleźć wiekszy o VAT wkład własny???

Kwota, o której Pan pisze to dopiero początek problemu...będzie gorzej. POPEŁNIONO BOWIEM POWAŻNY BŁĄD. JEST ON OPISANY TU:

http://www.biuletyn.bdo.pl/biuletyn/finanse-publiczne/bdo-finanse-publiczne/Budzet/centralizacja-vat-w-samorzadach-czyli-jak-stracic-30-miliardow-zlotych10079.html

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25