facebook RSS # #

17.02.2019 12:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-07 10:41       aktualizacja: 2018-02-08 09:31       WIADOMOŚCI
  A A A

100 mln dla OSP. Do końca 2018 r. MS będzie w stanie wesprzeć wszystkie jednostki OSP

100 mln dla OSP. Do końca 2018 r. MS będzie w stanie wesprzeć wszystkie jednostki OSP
Fot. PAP/W.Pacewicz
Ministerstwo Sprawiedliwości do końca tego roku będzie w stanie wesprzeć finansowo wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce - powiedział w środę wiceszef resortu Michał Woś. Dodał, że OSP będą miały dwa tygodnie na składanie wniosków.
2 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości uchroniło program, dzięki któremu - zgodnie z założeniami MS, do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Strażacy niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory.

O wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z danego terenu.

Wiceszef MS udzielał w środę odpowiedzi na pytania posłów w tej sprawie. Posłowie PiS Andrzej Gawron i Lidia Burzyńska pytali m.in., czy o wsparcie mogą ubiegać się też jednostki Straży Pożarnej nie należące do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz na jaki sprzęt będą mogły uzyskać dofinansowanie.

"Cechą tego programu jest to, by sprzęt trafił do wszystkich. Każda jednostka OSP w Polsce - nie tylko ta, która jest w krajowym systemie, ma prawo do ubiegania się o wsparcie" - wskazał Woś.

Dodał, że dotacja będzie udzielana głównie na sprzęt ratujący życie. Przypomniał, że w ramach zakończonego pilotażu programu, dla jednostek OSP z Małopolski kupiono w ostatnich miesiącach ponad 200 defibrylatorów oraz 600 zestawów ratowniczych za ponad 10 mln zł.Wiceminister przypomniał ponadto, że 2 lutego ruszył nabór wniosków o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości z woj. podkarpackiego, a nabory z kolejnych województw będą uruchamiane co dwa tygodnie.

Ostatnim będzie woj. lubuskie; tu wnioski będą przyjmowane od 3 września. Komisja oceniająca wnioski będzie mieć miesiąc na ich rozstrzygnięcie, podpisanie umów z samorządami oraz przyznanie dotacji.

"Do końca tego roku będziemy w stanie wesprzeć wszystkie jednostki OSP w Polsce" - zadeklarował Woś.Wyjaśnił, że jednostki OSP za pośrednictwem gminy będą mogły ubiegać się również o wsparcie zakupu sprzęt, który nie został wymieniony w zasadach udzielania dotacji. "Jeśli konkretna OSP uzna, że jest zapotrzebowanie na inny sprzęt, to jak najbardziej może być udzielona dotacja" - podkreślił.

Jak mówił, w komisji oceniającej wnioski w poszczególnym województwie znajdzie się też ekspert, który pomoże w ocenie zapotrzebowania dla poszczególnych jednostek OSP. "Jesteśmy przekonani, że ten mechanizm pozwoli uniknąć nadużyć" - zaznaczył Woś.

Dopytywany, czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach ocenił, że będzie to zależeć od efektów jego funkcjonowania w tym roku. "Niewykluczone, że będzie kontynuowany, ale też analizujemy inne obszary wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, bo nie tylko OSP go wymagają" - powiedział.

Woś zwrócił uwagę, że środki Funduszu, z którego zostaną wsparte OSP, nie pochodzą "bezpośrednio od podatników". "To są środki pochodzące - można powiedzieć - wprost od osób, które miały jakąś kolizję z prawem, np. od przestępców drogowych. One są zobowiązane przekazać opłatę na rzecz Funduszu. Te pieniądze wracają do ofiar tych przestępstw, by ratować ich życie i zdrowie. OSP często są pierwsze na miejscu wypadków" - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

W Polsce działa około 16000 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do każdej z nich ma trafić podstawowa torba ratownicza R1 z najnowocześniejszym wyposażeniem do udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Jedna taka torba kosztuje 6-8 tys. zł.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-08 15:57:27
rox: Teraz, po wywołaniu wojny dyplomatycznej z Izraelem Ministerstwo Sprawiedliwości będzie zajmować się dzieleniem sprzętu dla OSP. Czy jest w tym jakiś inny sens niż budowanie osobistej popularności Ministra Sprawiediwości i jego zastępców? Czy wyposażeniem OSP nie powinno zajmować się przygotowane do tego MSWiA ?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25