facebook RSS # #

22.02.2019 08:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-09 16:43       aktualizacja: 2018-02-09 16:58       WIADOMOŚCI
  A A A

Wschód Mazowsza. Marszałek Struzik chce przyłączenia Mazowsza do programu Polska Wschodnia

Wschód Mazowsza. Marszałek Struzik chce przyłączenia Mazowsza do programu Polska Wschodnia
Fot. Komitet Regionów
Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik wystąpił do resortu inwestycji i rozwoju o objęcie biedniejszej części Mazowsza Programem Operacyjnym Polska Wschodnia.

"Wystosowałem odpowiednie pismo do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Rozmowy trwają. Część terytorialna Mazowsza to tak naprawdę Polska wschodnia, dlatego będziemy aspirowali o objęcie tego terenu Programem Operacyjnym Polska Wschodnia, a ponadto - pokazując na wskaźnikach Unii Europejskiej różnice wewnętrzne w regionie - oczekujemy większego wsparcia w ramach regionalnego programu operacyjnego" - podkreślił Struzik.

Dodał przy tym, że obszar metropolitarny również powinien być wspierany w przyszłej perspektywie UE, ale w sposób ukierunkowany na politykę miejską, co dzisiaj jest realizowane przez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Od 1 stycznia Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych: regionu warszawskiego stołecznego, obejmującego m.st. Warszawę wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami, i regionu mazowieckiego regionalnego, w którego skład wchodzi pozostała część województwa. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Europejska.

Według Struzika ruch ten daje Polsce szanse na dodatkowe 3 mld euro przy nowym rozdaniu środków unijnych po 2020 r.

Problem sprzed podziału statystycznego sprowadzał się do silnego zróżnicowania Mazowsza pod względem potencjału gospodarczego, głównie za sprawą Warszawy. W efekcie województwo, mimo wewnętrznych różnic, wyszło z grupy regionów słabiej rozwiniętych, do której trafia najwięcej funduszy unijnych. To zjawisko powszechne w regionach stołecznych.

Dlatego marszałek Mazowsza zapowiedział współpracę z innymi regionami, które dokonały analogicznego podziału, na Litwie, Węgrzech i w Irlandii.

"Będziemy chcieli budować partnerstwa poziome z władzami regionalnymi tych krajów. Będziemy zabiegali też o sprawne przeliczenie wskaźników dochodowych, które są podstawą do przydziału środków unijnych. To jest interes Polski, interes Mazowsza i tutaj musi być dobra współpraca pomiędzy rządem, Głównym Urzędem Statycznym i samorządem Mazowsza" – zaznaczył Struzik.

Wyliczył, że obszar metropolitarny Warszawy pod względem PKB na głowę mieszkańca jest obecnie na poziomie przekraczającym 150 proc. średniej unijnej, a sama Warszawa to już ponad 200 proc. średniej UE. Natomiast pozostała część województwa jest poniżej 70 proc. tej średniej, czyli na analogicznym poziomie, co pięć województw Polski wschodniej.

Mówiąc o związkach obszaru woj. mazowieckiego ze wschodem kraju, marszałek zwrócił uwagę, że Mazowsze jest wśród województw praktycznie jedynym płatnikiem tzw. janosikowego, czyli mechanizmu redystrybucji wpływów z podatków z bogatszych do biedniejszych samorządów. "Do tej pory już blisko 8 mld zł z naszego dochodu przeznaczyliśmy na rozwój innych województw, w tym przede wszystkim właśnie województw Polski Wschodniej" – oświadczył.

Według danych Eurostatu województwa Polski wschodniej należą do najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. Pula specjalnie dedykowanego im programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 to 2 mld euro. Pieniądze przeznaczone są na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne, z punktu widzenia spójności, inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.

We wtorek w Kielcach marszałkowie pięciu województw objętych programem: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przyjęli stanowisko, w którym zaapelowali o kontynuację dodatkowego wsparcia po 2020 roku. Wcześniej w Brukseli w obecności szefa Europejskiego Komitetu Regionów Karla-Heinza Lambertza przedstawicie województw podpisali deklarację wspólnego działania na rzecz silnej polityki spójności UE.

Członkiem Komitetu Regionów - unijnego organu doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z państw UE - jest również marszałek woj. mazowieckiego.

"W tej chwili zabiegamy, aby budżet Unii Europejskiej po roku 2020 był co najmniej taki jak obecnie, a aspirujemy o większe środki. To oczywiście będzie się mogło wiązać z większą składką członkowską, ale też z nowymi źródłami przychodów do budżetu UE" - powiedział Struzik.

Mateusz Kicka
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-13 09:28:01
samorządowiec: Ca Polska utrzynuje Warszawę, a teraz ma jeszcze utrzymywać mazowieckie. No to wszyscy osiedlamy się w mazowieckim - ciekowa kto nas wówczas będzie utrzymywał????? Trzeba wrócic do decentralizacji instytucji państwowych - przy obecej technice żaden problem sytuować urzędy centrane w różnych częściach kraju. To będzie jeden z elementów zrównoważonego rozwoju kraju. Ale nik tego nie zrobi bo kasa ucieknie gdzieś w Polskę.
 
2018-02-12 09:18:48
Wójt: Szkoda ze Pan Marszałek dopiero teraz się obudził. Można to było zrobić kilka lat temu.
 
2018-02-12 08:52:07
spesjalista: Dopiero teraz? Unia już dawno wskazywała na nieproporcjonalny podział w woj. mazowieckim. Pamiętam, że 2006 roku proponowano Polsce wyłączenie stolicy z województwa. Do tej pory nic nie zrobiono. A ZIT i RIT-y nic nie dały a wręcz pogłębiły zapaść.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25