facebook RSS # #

17.01.2019 07:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-12 10:30       aktualizacja: 2018-02-12 14:41       WIADOMOŚCI
  A A A

Odwołany prezydent. Kara za odrzucony przez błędy wniosek o unijną dotację

Odwołany prezydent. Kara za odrzucony przez błędy wniosek o unijną dotację
Fot. Fotolia
Jakub Szczurek został odwołany z funkcji wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Decyzję podjęła prezydent miasta Beata Klimek.

Powodem tej decyzji był odrzucony wniosek w sprawie unijnego dofinansowania do budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla 500 mieszkańców Ostrowa Wlkp. Wniosek pod nazwą „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski” nie przeszedł oceny formalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Jak poinformowała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. okazało się, że wniosek w formie elektronicznej nie zawierał pełnej dokumentacji, która w komplecie została złożona tylko w formie papierowej. Nadzór nad realizacją sprawował wiceprezydent Jakub Szczurek.

- Wiceprezydent został odwołany z zajmowanego stanowiska, natomiast naczelnik wydziału spraw komunalnych otrzymał naganę – poinformowała PAP prezydent Klimek. Dodała, że od siebie oraz od swoich współpracowników oczekuje pełnego zaangażowania i odpowiedzialności za powierzone zadania. Stwierdziła, że ludzie popełniają błędy, ale - jak podkreśliła - dla niej „to był bardzo ważny projekt, bo z udziałem mieszkańców” i dlatego konsekwencje musiały zostać wyciągnięte.

W projekcie miało wziąć udział łącznie 500 mieszkańców Ostrowa Wlkp., którzy za pośrednictwem urzędu miasta złożyli wnioski i mogli ubiegać się o zamontowanie kotłów na biomasę, kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. W ramach projektu mogli otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych do 85 procent poniesionych kosztów.

- Chodziło o dofinansowanie w łącznej kwocie kilku milionów złotych – wyjaśniła prezydent Ostrowa.
Zapewniła, że w przypadku pojawienia się możliwości aplikowania o fundusze unijne w tym zakresie urząd przygotuje nowy wniosek. Beata Klimek zdecydowała też, że do końca obecnej kadencji nie powoła na funkcję zastępcy prezydenta nowej osoby.

Jakub Szczurek pełnił urząd wiceprezydenta miasta od 1 grudnia 2016 roku. Wcześniej był dyrektorem ds. technicznych Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-13 08:36:01
jotka: Może to i lepiej, że tej dotacji nie było: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/vat-dla-samorzadow/opodatkowanie-vat-dotacji-na-oze.html?
Dotacja na zbiorowe instalacje OZE wzbudza zawiść tych, którzy jej nie dostali, bo nie wiedzieli, że można. Np. rzeszowski urząd skarbowy w roli psa ogrodnika.
Błędy formalne można poprawiać, IZ dają taką szansę. A skoro można poprawiać, to można je popełniać. Wiceprezydent musiał wylecieć z jakiegoś innego powodu.

Przy okazji: dopóki gmina jest wspólnotą mieszkańców i gmina występuje o dotację dla mieszkańców, a nie jest płatnikiem podatku VAT (nie ma możliwości jego rozliczenia i odzyskania), to nikt przy takiej operacji nie jest płatnikiem tego podatku. Końcowy beneficjent - mieszkaniec nie powinien dołożyć ani grosza do jakiegoś podatku, bowiem instaluje sobie owo OZE w celu niekomercyjnym, a na pewno nie bezpośrednio. No, chyba że gmina (jako całość) ma ze swojej działalności komercyjnej (gospodarczej) na tyle duże przychody, że konsolidacja VAT ustawia ją na pozycji gracza rynkowego i czynnego płatnika. Wówczas VAT jest niekwalifikowalny i trzeba go sfinansować z własnych pieniędzy i rozliczyć.

Przypadek z podatkiem VAT z tytułu OZE dla mieszkańców wygląda mi na złośliwość państwowego USk na samorządzie, gdy samorząd nie stosuje metodologii zarządzania projektami umożliwiających wydzielanie ich z budżetu samorządu. Etc.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25