facebook RSS # #

18.01.2019 05:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-13 11:01       aktualizacja: 2018-02-13 11:45       WIADOMOŚCI
  A A A

Kultura dla regionu. Łomżyńska filharmonia dostanie dotację z budżetu państwa

Kultura dla regionu. Łomżyńska filharmonia dostanie dotację z budżetu państwa
Fot. MKiDN
„Bez kultury nie ma współczesnego rozwoju społeczno - gospodarczego i nie ma rozwoju zrównoważonego” – mówił w Łomży wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Szef MKiDN oraz prezydent Łomży podpisali 9 lutego umowę na wspólne prowadzenie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.  

Zgodnie z umową resort kultury od tego roku będzie przekazywał dotację podmiotową na współprowadzenie Filharmonii Kameralnej w Łomży w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł, a miasto Łomża w wysokości nie mniejszej niż 1 345 tys. zł rocznie. Umowa została zawarta do końca 2020 roku, z możliwością jej przedłużenia.  

„Tego typu działanie jak wsparcie państwa - centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek. I to jest wyraz naszej polityki” - powiedział podczas uroczystości w Łomży prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

„Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób” – podkreślił wicepremier. Jak dodał, „bez kultury nie ma współczesnego rozwoju społeczno - gospodarczego i nie ma rozwoju zrównoważonego”. 

W ubiegłym roku ministerstwo kultury podpisało około 10 takich umów z instytucjami kultury w całym kraju. Dofinansowaniem objęta została np. Filharmonia Rzeszowska czy Filharmonia Szczecińska. „Obowiązkiem państwa jest wzmocnić mecenat dla tych instytucji, które reprezentują wysoki czy bardzo wysoki poziom; mają znaczenie ponadregionalne i olbrzymie znaczenie lokalne". "Robimy to równomiernie, we wszystkich ośrodkach w Polsce" – wskazał wicepremier.  

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękował za wsparcie, jakie z ministerstwa otrzymują łomżyńskiej jednostki kultury. W ubiegłym roku było to ponad 740 tys. zł. Chrzanowski podkreślił, że bardzo ważne jest, aby kultura na wysokim poziomie docierała do wszystkich obywateli naszego kraju, a nie tylko mieszkańców metropolii.  

„Talenty rodzą się nie tylko w dużych miastach, ale również tych mniejszych, czego przykładem może być zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski. Ważne jest, aby o te talenty zadbać już od najmłodszych lat. Takie możliwości będziemy mieli też przy realizacji Hali Kultury. A współprowadzenie przez Ministerstwo Filharmonii Kameralnej, pozwoli nam na jeszcze większą promocję naszego miasta” – powiedział prezydent Łomży. 

Hala Kultury to inwestycja kulturalna w Łomży, która ma powstać w miejscu obecnej Hali Targowej na Starym Rynku. Na ten cel miasto pozyskało środki unijne w wysokości prawie 10 mln zł dystrybuowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 35-letniego okresu swego istnienia dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej.

 „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dołączyć do zacnego grona instytucji kultury objętych mecenatem naszego państwa. Ta decyzja jest dla nas wielkim wyróżnieniem i formą wynagrodzenia nam wieloletnich działań na rzecz szerzenia kultury muzycznej w naszym środowisku” – powiedział Jan Miłosz Zarzycki, który pełni funkcję dyrektora Filharmonii Kameralnej od 2004 r. 

Łomżyńscy Filharmonicy brali udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), Klaipeda Music Spring (Litwa), Festiwalu Užutrakio Vakarai w Trokach (Litwa), Festiwalu Pieśń znad Solcy w Solecznikach (Litwa), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Kantata” w Giżycku, Festiwalu Moniuszkowskim Podlasia oraz Festiwalu Operetkowo-Operowym na Mazowszu.  Orkiestra wzmacnia polskie tradycje kulturalne w rejonie przygranicznym koncertując na Litwie i Białorusi (Grodno). W 2009 roku FKWL odbyła tournée koncertowe po Francji, a w 2012 koncertowała w Norwegii. 

Łomżyńscy Filharmonicy mają w swoim dorobku jedenaście płyt, w tym pięć – nominowanych do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK oraz jedną do International Classical Music Awards. Filharmonia Kameralna w Łomży jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. 

Źródła: MKiDN, UM Łomża, CSI PAP 

amk/
TAGI: KULTURA , MIASTO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25