facebook RSS # #

20.02.2019 01:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-13 16:21       aktualizacja: 2018-02-13 16:23       WIADOMOŚCI
  A A A

Niepożądany marsz. Samorząd Hajnówki nie chce marszu, upamiętniającego m.in. „Burego”

Niepożądany marsz. Samorząd Hajnówki nie chce marszu, upamiętniającego m.in. „Burego”
Fot. PAP/A.Reszko
Władze Hajnówki chcą ustawowego zakazu organizacji zgromadzeń, które zagrażają „dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań”.

To ich reakcja na marsz organizowany w mieście po raz trzeci przez środowiska narodowe.
Pod koniec stycznia zarejestrowane zostało w Urzędzie Miasta w Hajnówce zgromadzenie publiczne związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Ma odbyć się w sobotę 24 lutego i mieć formę marszu ulicami miasta, z zakończeniem przy Hajnowskim Domu Kultury.

Chodzi o Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od pierwszej edycji wzbudza kontrowersje i sprzeciwy zarówno środowisk lokalnych, jak i niektórych partii politycznych. Protesty budzi przede wszystkim akcentowanie i upamiętnianie przez organizatorów marszu postaci kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury”, którego oddziały spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez wyznającą prawosławie ludność białoruską.

Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. instytut umorzył to śledztwo. M.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

„My nie mamy wątpliwości, że to zgromadzenie ma charakter stricte prowokacyjny” - powiedział PAP Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki . „Jeżeli w Hajnówce mówi się, że +Bury+ jest bohaterem, podczas gdy żyją tutaj potomkowie rodzin ofiar ludzi zamordowanych przez niego i jego żołnierzy, to wnioski same się nasuwają”.

W zeszłym roku władze Hajnówki chciały zakazać tego marszu, którego jednym z organizatorów jest ONR. Argumentowały, że w dniu, w którym marsz miał się odbyć i przy planowanej trasie może on zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi lub mieniu w znacznych rozmiarach.

Po skardze organizatorów sąd w Białymstoku decyzję burmistrza jednak uchylił. Zwrócił przy tym uwagę, że wolność organizowania pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, że zagrożenia, które wskazały władze miasta, nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach samorządu i części mieszkańców Hajnówki.

„System prawny w Polsce jest jaki jest, w ubiegłym roku to przetestowaliśmy" - powiedział PAP burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zapytany o to, czy i w tym roku władze miasta będą chciały nie dopuścić do marszu. „Rada Miasta zajmie się tym tematem. Przygotowałem propozycję przyjęcia stanowiska w tej sprawie ze strony Rady Miasta, dezaprobaty dla tego marszu, ale jednocześnie z apelem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, żeby organizacja tego typu marszów - bądź co bądź o charakterze prowokacyjnym - była prawnie niedopuszczalna”.

Burmistrz wyjaśnił, że chodzi o takie rozwiązanie, by prawo zabraniało organizacji zgromadzeń, które - jak to określił – „sprzyjają czy dążą do tworzenia waśni narodowościowych i wyznaniowych”. Według niego, prawo „powinno wyraźnie zabraniać tego typu zgromadzeń”.

Burmistrz Hajnówki poinformował również, że w porze planowanego przez środowiska narodowe marszu, odbędzie się w Zaleszanach (w jednej ze spacyfikowanych zimą 1946 r. wsi) modlitwa upamiętniająca ofiary oddziału „Burego” i uroczystość oddania im hołdu. Dodał, że weźmie udział w tych uroczystościach, wraz z innymi samorządowcami.

Źródło: Serwis Informacyjny PAP
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25