facebook RSS # #

13.12.2018 08:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-16 10:13       aktualizacja: 2018-02-16 16:27       WIADOMOŚCI
  A A A

Zagrożona katedra. Szef kancelarii premiera obiecał pomoc

Zagrożona katedra. Szef kancelarii premiera obiecał pomoc
Fot. UM Świdnica
Władze Świdnicy zaapelowały do rządu i prezydenta RP o pomoc w ratowaniu katedry w tym mieście. Jest już reakcja - szefa kancelarii premiera.

Z wieży i ścian świdnickiej katedry, która jest na liście Pomników Historii, odpadają cegły, bloki kamienne i fragmenty kamiennej dekoracji. W złym stanie jest też wnętrze świątyni. Katedra wymaga pilnej renowacji, ale na razie brakuje na nią środków.

W związku z tą sytuacją władze Świdnicy zaapelowały w ostatnich dniach do rządu i prezydenta RP o pomoc w znalezieniu środków na ratowanie katedry. W piątek poinformowały, że niemal natychmiast na ten apel odpowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i poseł. Dworczyk wystosował dwa pisma – do ministra kultury Piotra Glińskiego oraz do wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka – z prośbą o włączenie się w akcję ratowania katedry i wskazanie wszelkich możliwych źródeł dofinansowania remontu. Do 20 lutego mają oni przekazać informację na temat podjętych działań, ustaleń i decyzji.

Gotycka katedra w Świdnicy (główny kościół diecezji świdnickiej) jest w opłakanym stanie. Sypią się jej ściany – odpadają z nich cegły, bloki kamienne i fragmenty dekoracji. W katastrofalnym stanie jest też wieża świątyni, z której niedawno odpadł fragment sterczyny. „Ta destrukcja będzie postępować” – powiedziała PAP Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. ochrony i konserwacji zabytków. „W złym stanie jest też wnętrze świątyni, a także kryjące się w nim wybitne dzieła sztuki. M.in. przepiękna barokowa snycerka i ołtarz główny, które są coraz bardziej zniszczone przez korniki, spuszczele (PAP – gatunek chrząszcza, żywiący się drewnem) i grzyby”.

W zeszłym roku katedra w Świdnicy została wpisana przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii – wraz z Kościołem Pokoju w tym mieście. Wpis na tę listę to dla obiektów zabytkowych większa szansa na dofinansowanie kosztownych remontów. Niestety, mimo to katedra w Świdnicy nie uzyskała unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, gdyż otrzymała zbyt małą liczbę punktów. Władze Świdnicy stoją jednak na stanowisku, że katedra powinna dostać zewnętrzne wsparcie finansowe ze względu na ogromną wartość historyczną tego zabytku i stan, w którym obecnie się znajduje.

Według szacunków parafii katedralnej koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wynosi około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć ją przed dalszą degradacją.

W ostatnich dwóch latach katedra otrzymała ze strony miasta dofinansowanie w wysokości prawie 426 tysięcy złotych (gdy pod koniec ubiegłego roku proboszcz katedry poinformował o katastrofalnym stanie niektórych elementów wieży, miasto natychmiast przeznaczyło 29 tys. zł na niezbędne prace związane z zabezpieczeniem jej kamiennych elementów). W tym samym czasie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 550 tysięcy złotych.

„Te proporcje należy zdecydowanie zmienić, ponieważ miasto nie dysponuje aż tak dużymi środkami, aby w sposób zdecydowany poprawić stan katedry, w tym zrealizować ogromny projekt dotyczący rewitalizacji wnętrz. Oczywiście wsparcie ze strony miasta zawsze będzie, także jeśli w grę będzie wchodził wkład do projektu na dofinansowanie. Jednak w tej chwili nie można już czekać” – powiedziała PAP prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

W związku z tym prezydent wystąpiła w ostatnich dniach z apelem o wsparcie katedry środkami zewnętrznymi. Kierując listy w tej sprawie m.in. do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posła Michała Dworczyka oraz do innych posłów ziemi świdnickiej. O tych wystąpieniach poinformowany został miejscowy biskup Ignacy Dec.

Trzynawowa katedra w Świdnicy, jeden z największych i najwyższych kościołów w Polsce, (jego wieża ma 101,5 m wysokości), powstała w XIV wieku, ale w późniejszym okresie zyskała bogaty, barokowy wystrój. W okresie baroku powstał tam m.in. ołtarz główny, z rzeźbami pięciu świętych - dzieło Johanna Riedla, ukończone w 1694 r. i wzorowane na barokowym ołtarzu w kościele Val - de - Grace w Paryżu. W katedrze znajduje się cały szereg pięknych ołtarzy, rzeźb i innych dzieł sztuki – najstarsze z epoki gotyku. Jej chlubą jest też m.in. największe w regionie gotyckie okno kościelne i długa na 71 metrów nawa główna.

Na przełomie XIX i XX wieku świdnicka katedra przeszła gruntowną renowację, która kosztowała pół miliona marek w złocie. Świątynia nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Na tysiąclecie Chrztu Polski odnowiono jej wnętrze.

Jacek Krzemiński
TAGI: KULTURA , MIASTO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-19 09:06:49
Marcin z Góry: Rzeczywiście to jest niezwykła świątynia, nie tylko ze względu na oryginalność murów oraz rzadko spotykany rozmach i bogactwo wnętrza ale także na historię (d. stolica Księstwa Świdnicko-Jaworskiego)) i powiązanie jej z drugą największą atrakcją Świdnicy - protestancką Świątynią Pokoju, pieczołowicie odrestaurowaną w każdym niemal szczególe. Katedra sypie się od dłuższego czasu i myślę, że apel Świdnicy jest głęboko uzasadniony i nie pozbawiony dramaturgii. Popieram ten apel, bo jestem pod wrażeniem miejsca i mieszkańców tego pięknego miasta. Nie ma na co czekać!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25