facebook RSS # #

16.02.2020 23:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-01 16:41       aktualizacja: 2018-03-02 11:29       WIADOMOŚCI
  A A A

„Złote rączki”. SIAP PTI chce poprawić sytuację zawodową informatyków pracujących w administracji

„Złote rączki”. SIAP PTI chce poprawić sytuację zawodową informatyków pracujących w administracji
Fot. Pixabay

„Specjaliści IT zatrudnieni w placówkach publicznych to nadal niedoceniania i nie najlepiej opłacana grupa zawodowa” – uważają przedstawiciele Sekcji Informatyków Administracji Publicznej PTI i zapowiadają działania, by to zmienić.


„Informatycy zwłaszcza w tych najmniejszych urzędach gminnych lub ich jednostkach organizacyjnych (np. ośrodkach pomocy społecznej) są najczęściej traktowani jak „złote rączki” od komputerów – oczekuje się od nich zarówno pomocy przy formatowaniu tekstu, jak i konfiguracji zaawansowanej macierzy dyskowej” – podkreśla Jacek Orłowski, wiceprzewodniczący Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego (SIAP PTI).


Jego zdaniem, „zbyt szeroki zakres zadań narzucony na jednoosobowe komórki IT wpływa niestety ujemnie na jakość wykonywanych zadań, a tym samym na bezpieczeństwo informatyczne jednostek publicznych”.


„W gąszczu tak różnych obowiązków trudno też o specjalizację zawodową oraz rozwój” – podkreślają członkowie SIAP PTI.


W 2017 r. kilkuset przedstawicieli informatyków samorządowych podpisało się pod wspólnymi postulatami, które przekazano m.in. Ministerstwu Cyfryzacji. W szczególności dotyczyły one: braku regulacji zawodu informatyka i miejsca informatyki w organizacji, braku standardów i wytycznych w zakresie wymagań teletechnicznych, braku zasad wynagradzania informatyków samorządowych przy wdrażaniu i funkcjonowaniu rządowych systemów informatycznych w gminach, niewystarczającego przepływu informacji przy realizacji projektów centralnych.


Jednocześnie wobec braku samorządu zawodowego informatyków administracji publicznej do kontaktu w tej sprawie wskazano Sekcję Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego (SIAP PTI). Została ona powołana przez Zarząd Główny PTI w marcu ub.r. z inicjatywy kilkudziesięciu członków Towarzystwa i informatyków gminnych.


 „Chcemy budować etos zawodu informatyka w administracji publicznej, a jednocześnie umocnić pozycję naszych kolegów i koleżanek w strukturach organizacyjnych urzędów" – powiedział Adam Mizerski, członek Zarządu Głównego PTI, przewodniczący SIAP PTI.


„Nasza Sekcja powstała po to, by reprezentować interesy informatyków ze wszystkich jednostek publicznych. W szczególności bliskie są nam problemy osób zatrudnionych w najmniejszych placówkach, w których „dział IT” zajmuje się wszystkim co ma dwa guziki funkcyjne i działa na prąd” – dodaje Jacek Orłowski, wiceprzewodniczący SIAP PTI.


Na stronie internetowej siap.pti.org.pl można zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi postulatami informatyków, a także przeczytać odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji na nie. Zdaniem SIAP PTI, „informację z resortu trudno uznać za satysfakcjonującą”, dlatego planują nowe działania, które zwrócą uwagę na sytuację informatyków.


„Zachęcamy wszystkie koleżanki informatyczki i kolegów informatyków z sektora publicznego do włączenia się w prace SIAP. Tylko działając wspólnie możemy się przebić i mieć szansę na zmianę sytuacji informatyki w urzędach” – dodaje Orłowski.


Sekcja Informatyków Administracji Publicznej powstała, by integrować i reprezentować środowisko informatyków ze wszystkich rodzajów placówek publicznych. Sekcja ma być również przestrzenią do wymiany informacji i doświadczeń oraz wzajemnej pomocy w rozwiązywaniu problemów, które mimo zróżnicowania podmiotów publicznych są często podobne.


Na podst. informacji: Sekcja Informatyków Administracji Publicznej PTIamk/


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-02 09:15:40
samorządowiec: Pan Jacek pisze o informatykach: "zbyt szeroki zakres zadań narzucony na jednoosobowe komórki"...Takie sytuacje w małych samorządach zdarzają się nader często! W wiejskiej szkole, bez względu na jej wielkość całą administrację plus często sprawozdawczość, planowanie, pomoc nauczycielom, zawsze dla ucznia, czasem zastępstwo za księgową, która jest tylko na "kawałek" etatu, pełni JEDNA osoba! i wynagrodzenie ma niewielkie, śmiem twierdzić, że mniejsze od informatyka!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25