facebook RSS # #

20.01.2019 11:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-09 11:34       aktualizacja: 2018-03-09 12:00       WIADOMOŚCI
  A A A

Podział kompetencji. PKW: znaczna część zadań wyborczych w kompetencjach gmin

Podział kompetencji. PKW: znaczna część zadań wyborczych w kompetencjach gmin
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Nowelizacja Kodeksu wyborczego nie zwalnia gmin z wykonywania zadań wyborczych. W dalszym ciągu znaczna ich część będzie w kompetencji gmin – podkreśliła Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW poinformowała, że gminy cały czas będą m. in. sporządzały spisy wyborców (art. 26 § 10 Kodeksu wyborczego) oraz prowadziły rejestr wyborców (art. 18 § 11 Kodeksu wyborczego). Wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 156 § 1 Kodeksu wyborczego) będzie zapewniał obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych. Dotyczy to również zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy.

„Część obowiązków została w kompetencjach gmin, a część została przekazana komisarzom wyborczym. Obwodowe komisje wyborcze będą powoływane przez komisarzy wyborczych. Natomiast (…) przygotowanie komisji oraz zakup m. in. urządzeń do transmisji lub rejestrowania czynności komisji należy do kompetencji gmin” – wyjaśniła PKW.

Jak zaznaczała Komisja, wójt (burmistrz, prezydent miasta) w dalszym ciągu będzie więc zapewniał obsługę informatyczną obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych. „Mimo powołania korpusu urzędników wyborczych, Kodeks wyborczy przewiduje szereg zadań dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast” – wskazała PKW.

Powołanie komisarzy i urzędników wyborczych wynika ze znowelizowanego Kodeksu wyborczego. Ci ostatni będą tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Zgodnie z przepisami, Państwowa Komisja Wyborcza powołuje 100 nowych komisarzy wyborczych na 5-letnią kadencję. Komisarze będą m.in. powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Do zadań komisarzy należeć będzie także ustalanie wyników głosowania wyborów samorządowych na obszarze województwa i ogłaszanie ich w trybie określonym w kodeksie, a także badanie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Zgodnie z ustawą, komisarz nadzoruje również prowadzenie przez gminy rejestru wyborców i rejestru korzyści.

W świetle ustawy do zadań ok. 5,5 tys. urzędników wyborczych należeć będzie natomiast zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych. W szczególności chodzi o przygotowanie i nadzór - pod kierownictwem komisarza wyborczego - nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych.

Urzędnicy wyborczy będą też odpowiedzialni za tworzenie i aktualizowanie systemu szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, a także organizowanie i prowadzenie tych szkoleń. Do zadań urzędników wyborczych należeć też będzie dostarczenie kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym.

Osoby te będą również odpowiedzialne za sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem warunków pracy obwodowych komisji wyborczych. W tym kontekście wymieniono m.in. o transmisję internetową z lokalu wyborczego.

Urzędnicy wyborczy będą również wykonywać inne czynności zlecone przez Państwową Komisję Wyborczą i komisarza wyborczego. Szczegółowy zakres zadań, a także sposób ich realizacji Komisja określi w drodze uchwały.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-14 23:17:55
CRTL: Marcin - informatyk gminny:
To dlaczego nie zgłosisz się na urzędnika wyborczego skoro ten ma lepiej?! Przecież realne wynagrodzenie urzędnika wyborczego to będzie kilkaset złotych. 4 tys. to tylko wabik.
 
2018-03-12 15:16:44
Dżej Ar: Odkrycie Ameryki
 
2018-03-12 14:00:52
urzędnik: gdzie biuro dla urzędnika wyborczego?? czyli pracownik będzie za darmo siedział w gminie bo urzędnik będzie pracował??? teraz dopiero będą liczyć całą noc!!! jedna komisja by najpierw przekazać drugiej komisji druga bo jej się nie będzie zgadzać z tym co wyjmą z urny!!! trzeba postawić jakieś wymagania dla członków komisji a nie tylko przychodzą po wypłatę wynagrodzenia!! ciekawie to będzie wyglądało!!
 
2018-03-12 09:08:05
koordynator: Zadania podzielone jeżeli zleca się zadania za tym po winne być przydzielone środki finansowe. Zadania są już realizowane chociażby podział gminy na okręgi i obwody głosowania za co w późniejszym okresie odpowiadać będzie komisarz wyborczy za określone wynagrodzenie !!!!
 
2018-03-12 08:32:07
OldestWoman: No i właśnie, urzędnik wyborczy będzie pokazywał palcem co i gdzie trzeba zrobić, do roboty znowu będzie gmina. Ale kiedy rada gminy chce podzielić gminę na obwody w taki sposób, żeby wójt mógł się wywiązać z obowiązków, które na nim spoczywają, to delegatury KBW się na to nie godzą, opiniują negatywnie projekty podziału i narzucają swoje wersje, zmuszając do ustalania siedzib okw w lokalach, gdzie nie ma dostępu do internetu. Bo podobno okw sobie nie poradzą z obsługą większej liczby okręgów. To w końcu od kogo zależą te czynności, od gminy, czy od delegatur? Państwo w państwie.
 
2018-03-09 20:46:33
były członek komisji: Najlepiej przesunąć wybory na wiosnę 2019 roku i dokładnie je po prostu przygotować. Sprawdzić należy też dokładnie system informatyczny i go kilka razy przetestować. Teraz wszystko jest w proszku a przepisy mało czytelne i PKW musi tłumaczyć co ustawodawca miał na myśli.
 
2018-03-09 18:17:57
urzędnik: Myślę, że tylu będzie chętnych Wójtów/Burmistrzów do obsługi wyborów co i chętnych urzędników wyborczych. Najpierw powinno być porozumienie z Komisarzem Wyborczym.Skoro brak zaufania przy wyborach do samorządów, wybory powinna obsłużyć administracja rządowa.
 
2018-03-09 17:38:08
Marcin - informatyk gminny: cyt. "...oraz zakup m. in. urządzeń do transmisji lub rejestrowania czynności komisji należy do kompetencji gmin” Tylko dlaczego także PKW pozostawiła kwestie finansowe w kompetencji W/B/P? Dlaczego MY, informatycy samorządowi mamy zasuwać przy wyborach z obawy przed utratą zaufania i pracy? Dlaczego nie mamy umów z delegaturami? Nasze wynagrodzenie jest w całości oskładkowane i pozostaje z niego wielkie G, gdyż W/B/P uznaniowo traktują naszą pracę? Dlaczego to MY mamy się męczyć z zakupem tych urządzeń? I jak potem nadzorować X lokali wyborczych w których nie będzie dostępu do internetu? Jakiś urzędas zgarnie ponad 4 tysiące, a MY mamy zasuwać w ramach pensji i być może z dodatkiem, który być może nam przyznają? Co potem z tymi urządzeniami? Co z nagraniami? Mamy ganiać od lokalu do lokalu? Przecież skończą pracę w różnych godzinach. Sprzęt dla komisji też mamy zapewnić? Kupić? Wypożyczyć z urzędu? Jeśli tak, to co z RODO? Co ze skanerami dla komisji? Co jeśli komisja nie będzie miała dostępu do internetu? Jak ma przekazać skan protokołu? Rozumiem, że urzędnik wyborczy zajmie się także szkoleniem obsługi informatycznej w komisjach. Czy tak? To może gdzieś w wymaganiach na członków komisji jest mowa o tym, że jeden z członków będzie obsługiwał komputer? Ręce dosłownie opadają.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25