facebook RSS # #

25.03.2018 05:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-09 14:07       aktualizacja: 2018-03-09 14:23       WIADOMOŚCI
  A A A

Głupie dublowanie. Czytelnicy o obowiązkach sprawozdawczych samorządów

Głupie dublowanie. Czytelnicy o obowiązkach sprawozdawczych samorządów
Fot. Fotolia
„Nie bądźmy naiwni. [Minister finansów] mówi o ograniczeniu sprawozdań, a zaczyna od planowania???” – dziwi się Czytelnik.

Przy resorcie finansów zostanie powołany zespół, który weźmie pod lupę obowiązki sprawozdawcze samorządów. „Chcę zrobić rzetelny przegląd i weryfikację sprawozdań i tam, gdzie to możliwe, wprowadzić uproszczenia” – zapowiada prof. Teresa Czerwińska. Czytaj: Prostsze sprawozdania. Minister finansów: Chcę zrobić rzetelny przegląd sprawozdań

„No wreszcie może skończą się idiotyzmy np. z karaniem za przekroczenie w paragrafie. Liczba sporządzanych sprawozdań jest horrendalna” – komentuje Jarek. „Trzeba również dopracować tak system Bestia, by można za pomocą niego sporządzać wszystkie sprawozdania: i budżetowe, i finansowe” – dodaje.

„Proponowałabym zacząć od likwidacji zaangażowania środków budżetowych, bo to zbędny, sztuczny twór” – wskazuje pracownik samorządowy.

„Polecamy szczególnie uwadze sprawozdania z zakresu spraw obywatelskich i usc” – podpowiada z kolei mad. „Od lat oprócz bieżących miesięcznych sprawozdań kilkakrotnie w ciągu roku liczymy liczbę czynności wykonanych w ubiegłych latach. W kółko te same dane za te same okresy, czasem w różnej konfiguracji. Sprawozdania są bezpłatne, więc nie ma oporów, żeby wielokrotnie zlecać, zamiast podejść i wyjąć z szafy. Dane te były przekazywane w formie elektronicznej i papierowej” - zauważa.

I prześmiewa: „Jak ktoś liczy 10 razy to samo, to może raz się pomyli, i wtedy jest "nasz". Aby zabawa była przednia, dajemy krótki termin”.

Ironizuje również Zazi: „Prostsze sprawozdania... a potem dziesiątki dodatkowych ankiet uszczegóławiających te prostsze sprawozdania sporządzanych dla RIO "na prośbę" MF...”. „Wystarczy uprościć sporządzanie i przekazywanie sprawozdań z operacji finansowych samorządowych osób prawnych, włączając je do systemu BeSTi@ - na co czekamy od lat” - pisze.

„Nie bądźmy naiwni. [Minister finansów] mówi o ograniczeniu sprawozdań, a zaczyna od planowania???” – dziwi się Skarbnik. „Liczba i kształt sprawozdań to jedno, a budżet i plany finansowe to drugie. Każdy skarbnik sam sobie kształtuje szczegółowość budżetu i zmiany na pewno nie ciążą mu tak, jak bezsensowne dublowanie danych ze sprawozdania Rb-27S do Rb-PDP, itd.” – wskazuje.

A Tomasz Wojtania przygotował dla minister finansów zagadkę: „Jednostka ma pewną sumę pieniędzy do dyspozycji zgodnie z planem i w związku z podpisanymi umowami wydała 20 jednostek, zostało się jej 30 jednostek umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 15 jednostek i zostało się jej …… umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 9 jednostek i zostało się jej …. umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 6 jednostek i zostało się jej …. umów niezapłaconych - zobowiązań.

Zagadka 1 : Jakie miała wydatki?
Zagadka 2: Jakie miała zaangażowanie ?
Zagadka 3 Jakie miała zobowiązania?”

„Pozwolę sobie zauważyć, iż RIO i NIK sumuje stany zobowiązań (i zaangażowanie traktuje tak jak zobowiązanie) i wykazuje przekroczenia. Rozumie Pani, jaki bezsens mamy w Polsce ze sprawozdawczością budżetową?” – pisze.

aba/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-13 14:07:20
kij: Już urzędy pracują na inne urzędy . Sprawozdania , procedury, okólniki , wytyczne , biegunka legislacyjna itp.
Istota samorządu tak została wypaczona , że brakuje czasu na pracę merytoryczną na rzecz mieszkańców. Na dodatek będzie co chwilę nowy wójt z" konkursu piękności" , który jak ztrudni swój komitet wyborczy to sparaliżuje do końca coraz bardziej zbiurokratyzowany samorząd.A w małej gminie jest raptem dwudziesyu paru urzędników obwieszonych zadaniami jak choinki, bo grosza na nic prawie nie ma, tym bardziej na biurokrację , która mieszkańcom wydaje się i tak niepotrzebna.
Sprawozdawczość to jedno , a po co te wyssane z palca WPF wieloletnie prognozy finansowe na 20 lqt do przodu ?????
 
2018-03-12 13:19:05
Gadał dziad do obrazu a obraz ani razu: Od gmin powinno się wymagać wyłącznie tego czego ministerstwo nie może samo ustalić!
Czemu tworząc raporty w najnowocześniejszym systemie administracji (ŻRÓDŁO) Ministerstwo nie zamówiła ich w COI, w takiej postaci aby były najbardziej przydatne i eliminowały bezsensowne obowiązki w gminach?
 
2018-03-12 10:13:20
1: Odpowiedź jest prosta - każde sprawozdanie to gdzieś w centrali jeden etat. Centrala to zazwyczaj W-wa. Redukcja sprawozdania - redukcja etatu. A zredukowany nie odda głosu na redukującego.
 
2018-03-12 08:18:07
dziara: Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć o sprawozdaniach odpadowych. Brednie jakich mało. Wiele nieścisłości i wpisywania bo tak ma być - ale sensu żadnego. Apogeum to utrata mocy z dniem 01 stycznia 2018 r. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 17 czerwca 2016 r.w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Innymi słowy nie ma wzoru do przygotowania sprawozdania. Totalny pat. Ale widmo kary zarówno dla firm jak i dla samorządów w postaci 100 zł za każdy dzień opóźnienia dalej obowiązuje. Minister nie daje rady a reszta musi. Żeby nie było - za poprzedników były identyczne sytuacje.
 
2018-03-10 18:25:53
Małgorzata: A ja wierzę i wierzyć będę, że ktoś się tym na poważnie zajmie !!! ta biurokracja zaczyna nas przerastać! Ilość sprawozdań często powtarzanie tych samych danych /np.Rb-Z i RB-UZ,RB-27S i przepisywanie paragrafów dotacyjnych do Rb-50 / czemu to ma służyć ? Czemu ma służyć sporządzanie i wysyłanie sprawozdań RB-27S i Rb-28S za miesiąc styczeń, listopad i grudzień kiedy w przypadku błędu, korekt tych sprawozdań się nie sporządza więc czy ktoś to wogóle sprawdza ??? W jakim celu sporządzamy sprawozdania grudniowe jeśli w niedługim po nich czasie robimy sprawozdania za IV kwartał.Termin za terminem, pracownikom ciężko iść na urlop.Może dobrym pomysłem będzie stworzenie ankiety w której pracownicy mogliby się wypowiedzieć co chcieliby zmienić, co jest uciążliwe a przede wszystkim wskazać największe "bezsensy" sprawozdawczości która niczemu nie służy.Trzymam mocno kciuki za Panią Minister.

newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich     Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25