facebook RSS # #

22.03.2019 16:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-16 05:02       aktualizacja: 2018-04-16 05:43       WIADOMOŚCI
  A A A

Trzeba uregulować. Kaczyński: na szczeblu samorządowym dochodzi do "skandalicznych zachowań"

Trzeba uregulować. Kaczyński: na szczeblu samorządowym dochodzi do
Fot. PAP/R. Pietruszka
Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę - podkreślił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS na spotkaniu z mediami w Trzciance (wielkopolskie) odniósł się m.in. do kwestii obniżki wynagrodzeń parlamentarzystów oraz zarobków w spółkach skarbu państwa.

Przekonywał, że osoby obecnie zatrudnione w spółkach skarbu państwa, szczególnie na kierowniczych stanowiskach, zarabiają i tak zdecydowanie mniej, niż ich poprzednicy za czasów poprzedniej władzy (PO-PSL). Dodał, że ze względu na wysokie kwalifikacje i specyfikę pracy, zarobki w takich spółkach są z reguły na nieco wyższym poziomie.

"Gdyby nagle w tej dziedzinie gwałtownie obniżyć płace, to ludzie z kwalifikacjami by tam nie pracowali. Jest taka tendencja, żeby porównywać zarobki ludzi mających bardzo wysokie kwalifikacje do przeciętnych" – mówił Kaczyński.
"Nikt tego nie robi wobec adwokatów, radców prawnych. Nie twierdzę, że ja jestem jakimś nadzwyczajnym (...) ale sądzę, że dobrym radcą prawnym w Warszawie bym był - to przecież bym zarabiał parę razy więcej, niż zarabiam. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę, biorąc pod uwagę doktorat z prawa" – powiedział.

Odnosząc się do kwestii nagród ministrów, Kaczyński podkreślił, że "jeśli społeczeństwo wymaga od nas skromności, myśmy to przyjęli do wiadomości, wyciągamy dziś z tego wnioski, ale to musi być wobec wszystkich (...) jak ma być skromnie, to wszędzie ma być skromnie".

Dodał, że obecnie na szczeblu samorządowym dochodzi do bardzo wielu "skandalicznych zachowań" i sytuacji, w których, np. osoby pracujące w spółkach samorządowych zarabiają więcej niż prezydent czy premier. Kaczyński podkreślił, że takie sytuacje muszą zostać ukrócone. "Musimy to wszystko uregulować i chcemy to uregulować" – podkreślił prezes PiS.

Kaczyński poinformował na początku kwietnia, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński zapowiedział też, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu. Czytaj: Pensje do ścięcia. Zmiany nawet w ciągu dwóch miesięcy

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-22 11:57:56
obserwator: oprócz poborów władzy w JST , należy zwrócić uwagę na wysokie diety radnych za posiedzenia komisji, sesje- każda 250 zł( tak u nas) i tak 4 spotkania w miesiącu i 1000 zł poszło za ploteczki, dyskusje o innych, dlaczego zwykły pracownik jak jedzie w delegację to za pobyt ponad 12 godzin otrzymuje 30 zł Diety radnych zrujnują cały budżet gminy. A oni na wzajem tylko adorują się Burmitrz im wymyśla posiedzenia komisji a oni podnoszą mu pobory.
 
2018-04-20 14:00:11
Nia ma jak na własnym: @skarbnik
Jak ktoś jest zdolny niech będzie prezesem dużej firmy. Nie widzę w tym nic złego, ale jak mój były szef podpisywał bez czytania i należało mu zaznaczyć ołówkiem w którym miejscu ma złożyć podpis to dobrze o nim nie świadczyło.
 
2018-04-20 12:09:05
kandydat na emeryta: Po 40 latach pracy na stanowisku kierowniczym (przez 3 lata 0 podwyżki) otrzymałam 200 zł brutto natomiast pracownik zatrudniony w urzędzie 2 lata temu ( na stanowisko pomoc administracyjna, potem podinspektor i szybki awans na stanowisko inspektora) otrzymał 500 zł podwyżki brutto. Zakres Jego obowiązków pokrywa się z obowiązkami pomocy administracyjnej. On jest z PiS a ja nie ...
 
2018-04-20 09:02:17
Sekretarz: O wysokich kwalifikacjach samorządowców świadczy FAKT, że Wójt Pcimia p. Obajtek świetnie sobie radzi jako Prezes ORLENU. Nie wybrano jakiegoś finansisty tylko Wójta Gminy !
 
2018-04-20 08:18:57
Nia ma jak na własnym: @skarbnik
"Czyli w samorządzie można obniżyć, bo tam pracują ludzie z niższymi kwalifikacjami?"
Chodzi o tych z wyboru, a nie wszystkich pracowników samorządu.
Na szczęście dla mnie praca w samorządzie to już historia. W tej chwili są za duże dysproporcje pomiędzy pracownikiem, a szefem JST. Płace wybranego powinny być określone współczynnikiem zależnym od wynagrodzeń pracowników.
Jeżeli ktoś pracuje na wizerunek małej ojczyzny to powinien być DOCENIANY, a nie jak teraz jest kto od szefa ten ma, a reszta niech się cieszy, że ma pracę.
 
2018-04-16 15:46:31
Daniel: To, ze ktoś pracuje i prowadzi inwestycje na szczeblu regionalnym wcale nie znaczy ze ma mniejsze kwalifikacje od kogoś, kto buduje dokładnie to samo ale pod nazwą „krajowe”. Inwestycja to inwestycja i aby ją poprowadzić trzeba mieć dokładnie takie same kwalifikacje, nie łaźnie czy budynek będzie „krajowym centrum (...)” czy „regionalnym centrum (...)” - tak samo sie go buduje. Twierdzenie ze ludzie pracujący w agencjach i spółkach rządowych maja wyższe kwalifikacje jest bezczelne i przypomina mi słynne zdanie : „ te pieniądze im sie po prostu należały!” (W domyśle: bo są z PIS-u)
 
2018-04-16 15:20:05
wlodekk: Skoro jest pan takim najlepszym prawnikiem to dlaczego zajmuje się pan polityką, na której pan traci. Nie rozumiem jak człowiek może nie wykorzystywać swoich możliwości w celu polepszenia sobie dochodów. Zastanawiam się tylko jak pan doszedł do tego, "że obecnie na szczeblu samorządowym dochodzi do bardzo wielu "skandalicznych zachowań" i sytuacji, w których, np. osoby pracujące w spółkach samorządowych zarabiają więcej niż prezydent czy premier". Kaczyński podkreślił, że takie sytuacje muszą zostać ukrócone. "Musimy to wszystko uregulować i chcemy to uregulować" – podkreślił prezes PiS. Po ukróceniu rozpasania dotyczącego wynagrodzeń w samorządach można będzie się spodziewać takiego natłoku chętnych do pracy w urzędach jak komisarzy chętnych do pracy przy wyborach.
 
2018-04-16 14:08:02
1719993: Panie Kaczyński dziwny z pana człowiek, skoro może pan zarobić więcej to dlaczego siedzi pan w polityce. Nie mam pojęcia jak pan to stwierdził"że obecnie na szczeblu samorządowym dochodzi do bardzo wielu "skandalicznych zachowań" i sytuacji, w których, np. osoby pracujące w spółkach samorządowych zarabiają więcej niż prezydent czy premier. Kaczyński podkreślił, że takie sytuacje muszą zostać ukrócone. Musimy to wszystko uregulować i chcemy to uregulować" – podkreślił prezes PiS. Ostatnia moja podwyżka wyniosła 84 zł. netto-to chyba nie pokryła inflacji(po dwóch latach bez podwyżek). Po 42 latach pracy zarabiam w samorządzie na kierowniczym stanowisku 3.200 zł netto. Jeżeli to jest więcej niż zarabia prezydent czy premier to naprawdę można zgłupieć od takiego gadania. Płace w samorządach( dla ludzi którzy zajmują się czynnościami są niskie i jeżeli będzie tak dalej, to niedługo będzie tylu chętnych do pracy w urzędach, jak
 
2018-04-16 12:59:45
skarbnik: Czyli w samorządzie można obniżyć, bo tam pracują ludzie z niższymi kwalifikacjami? Czemu ten pan nas obraża? Czy jego "skromność" przełoży się na brak wydatków pozapłacowych na jego ochronę? Czy podjęto działania w celu wyegzekwowania zwrotu do budżetu państwa środków wypłaconych ministrom jako "nagrody" ? Skoro wypłacano je nie jako nagrody, ale jako stały dodatek, nie znany przepisom, to trzeba to naprawić? Czy w Kancelarii Premiera funkcjonuje kontrola finansowa? Audyt? Czy osoby winne tej sytuacji poniosły konsekwencje służbowe? Może tym by zajął się ten pan, skoro już ma takie zapędy urządzania świata i wyznaczania terminów rodzenia kolejnych dzieci...
 
2018-04-16 09:35:05
Damian: Byc może, jednak w spółkach skarbu państwa jest jeszcze lepiej. W PGE w Warszawie (pracuje tam dwójka moich znajomych) zarabia sie krocie na zwykłych (biurowych) stanowiskach. Specjalista ds. inwestycji zarabia 10.000 brutto - to normalne wg rzadu?
 
2018-04-16 07:46:22
OldestWoman: -Nie twierdzę, że jestem jakaś nadzwyczajna. Ale byłabym niezłą posłanką biorąc pod uwagę doświadczenie i umiejętności. Więc ja na tym, że nie jestem w polityce tracę, mogłabym zarabiać znacznie więcej i mieć z tego tytułu porządną emeryturę.- To jest takie gadanie bez żadnego dowodu, że tak faktycznie mogłoby być. Najpierw należy panie pośle zostać radcą prawnym w Warszawie i pokazać swoje możliwości na tym polu, następnie zrezygnować z dochodów idąc do polityki. Wtedy dopiero można informować społeczeństwo, czy się straciło, czy zyskało. Zresztą w polityce nie są najważniejsze czyste pieniądze, najważniejsza jest wiedza o przyszłych sprawach i władza, którą można wykorzystać dla własnych celów. To samo dotyczy "skandalicznych zachowań" w spółkach samorządowych, twierdzenia i zero dowodu. Może jako prawnik pan poseł przestałby rzucać oskarżenia, nie przedstawiając nic na ich poparcie? Bo inaczej uznam, że marny z pana prawnik i jako radca prawny nie miałby szans. Za to w polityce ....
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25