facebook RSS # #

13.12.2019 15:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-20 10:35       aktualizacja: 2018-04-20 10:39       WIADOMOŚCI
  A A A

Gang Szczurzaków. Sosnowieckie Wodociągi i tamtejszy magistrat nagłaśniają problem szczurów w kanalizacji

Gang Szczurzaków.  Sosnowieckie Wodociągi i tamtejszy magistrat nagłaśniają problem szczurów w kanalizacji
fot. www.gangszczurzakow.pl
Sosnowiec rozpoczął kampanię edukacyjną, mającą uczulić mieszkańców, by nie wyrzucali resztek jedzenia do zlewów czy toalet i nie dokarmiali w ten sposób szczurów żyjących w kanalizacji.

Kampania pod hasłami „Gang Szczurzaków - stop szczurom w kanalizacji miejskiej” i „Niech śmieci trafiają do kosza” to inicjatywa Sosnowieckich Wodociągów i tamtejszego urzędu miasta.

Pomysł na tę akcję wynika z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego do mieszkańców Sosnowca trafią materiały informacyjne, do instytucji publicznych - plakaty i wlepki, a do internetu - m.in. animowany film opowiadający o zagrożeniach związanych ze szczurami.

Organizatorzy chcą nagłośnić problem obecności tych zwierząt w sieci kanalizacyjnej. Wobec dokarmiania przez wyrzucanie resztek pokarmów do kanalizacji mają one tam dobre warunki do osiedlania się i rozmnażania. Szczury mieszkające w kanalizacji przenoszą poważne choroby, a także niszczą samą sieć, narażając mieszkańców na kosztowne prace remontowe.

Akcja ma charakter prewencyjny oraz edukacyjny.

- Chcemy przestrzegać przed wyrzucaniem jedzenia do toalety, a tym samym uniemożliwić gryzoniom rozwój kolonii w sieciach kanalizacyjnych – mówi Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. - Złe nawyki mogą szkodzić nam wszystkim. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji, stając się pożywieniem dla szczurów.

Organizatorzy akcji wskazują, że aby zachować bezpieczeństwo, najlepiej unikać kontaktu ze szczurami. Zagrożenia związane z przenoszonymi przez nie bakteriami i wirusami to np. choroba Weila, szczurza gorączka, tyfus plamisty czy tasiemce. Szczurze kolonie mogą liczyć po 200 osobników. Gryzonie te są wszystkożerne, żerują w stadzie, nie czują zagrożenia ze strony człowieka.

Najlepiej ich rozwiniętym zmysłem jest węch, pozwalający rozpoznać pokarm i identyfikować inne osobniki. Mają też dobry słuch i dotyk, potrafią rozpoznawać słabe wibracje podłoża i orientować się w ciemności, wykorzystując dotyk łap i wibrysów (włosów czuciowych, wąsów). Doskonale pływają, są w stanie przetrwać w zimnej wodzie do dwóch dni.

Szczury są inteligentne i korzystają z tego. Zapamiętują miejsca, potrafią uczyć się dróg w sieci nor i kanałów. Potrafią przejść przez szczeliny mające 2,5 cm, czyli np. uszczelkę na łączeniu rur kanalizacyjnych. Są ostrożne - kolonia wysyła najsłabszego osobnika, aby zjadł np. imitującą jedzenie trutkę; jeśli po kilku dniach wciąż żyje - dopiero wtedy reszta stada korzysta z jedzenia.

W wielu miastach zakłady komunalne mierzą się z degradacją sieci kanalizacyjnej wobec podgryzania łączeń rur przez szczury. Resztki jedzenia nie są jedynym problemem – do kanalizacji trafiają artykuły higieniczne, szmaty, rajstopy, a także patyczki do uszu, które mogą powodować niedrożności rur. W samym Sosnowcu sieć kanalizacyjna liczy 420 km.

- Wierzymy, że akcja opowiedziana z wykorzystaniem kreatywnych grafik, licznych materiałów informacyjnych czy animowanym filmem wpłynie na zmianę nawyków, a tym samym ograniczy czy wręcz wyeliminuje praktyki wyrzucania resztek jedzenia i artykułów przemysłowych do toalety” – zaznaczyła Magdalena Pochwalska.
Kampania będzie wykorzystywała szereg materiałów, m.in. film animowany, plakaty, ulotki czy naklejki. Ponieważ na postawy rodziców często wpływają dzieci, przedszkolakom i uczniom szkół pokazywana będzie prezentacja multimedialna. W planach są konkursy kierowane do najmłodszych. Szczegółowe informacje o akcji – zawiera strona www.gangszczurzakow.pl.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25