facebook RSS # #

22.03.2019 08:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-25 15:14       aktualizacja: 2018-04-25 15:20       WIADOMOŚCI
  A A A

Bunt sołtysów. Potrzebna jest pilna nowelizacja Prawa łowieckiego

Bunt sołtysów. Potrzebna jest pilna nowelizacja Prawa łowieckiego
Fot. Serwis Samorządowy PAP/A. Banasik
Rozważamy możliwość nowelizacji Prawa łowieckiego – zapowiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Samorządowcy narzekają na nowe przepisy dotyczące szacowania szkód; sołtysi nie chcą brać udziału w tych pracach.

Od początku kwietnia obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o Prawie łowieckim. Zgodnie z nowymi przepisami szacowania szkód łowieckich dokonuje zespół składający się m.in. z przedstawiciela sołtysa (lub – jeśli nie utworzono jednostki pomocniczej jst – przedstawiciela wójta). O potrzebie pilnej zmiany tych rozwiązań mówili na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zarówno przedstawiciele rządu, jak i strona samorządowa.

„Problem mamy na dzień dzisiejszy taki: w skali kraju według naszego rozeznania mamy zgłoszonych 1800 szkód łowieckich wymagających pilnego szacowania wstępnego, mamy powszechną odmowę uczestniczenia sołtysów w tym procederze, mamy również kwestię nie do określenia z ustawy, czy to są zadania własne czy zlecone, czy będą współfinansowane. Nie ruszyła także żadna metodologia, nie ma szkoleń dla członków zespołów szacujących” - wyliczał Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Podkreślił, że zdecydowana większość sołtysów pracuje zawodowo, i to nie w rolnictwie, więc „o kwestiach szkód łowieckich ma czasem mgliste pojęcie”. Na dodatek kwestie związane z rolnictwem nie są zadaniem własnym gminy, więc również w urzędach gmin nie ma pracowników, którzy „potrafią rozróżnić we wstępnym etapie wzrostu pszenicę od pszenżyta czy innego zboża”.

„Ustawa powinna być pilnie nowelizowana” – ocenił Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. „Jesteśmy [nowymi obowiązkami] zaskoczeni. Do mnie nie dotarł żaden głos popierający to rozwiązanie. Sołtysi niektórzy nawet grożą, że odejdą ze stanowiska” - dodał.

Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, temat szacowania szkód łowieckich w ostatnim czasie był podejmowany przez MSWiA we współpracy z Ministerstwem Środowiska.

„Jest to dostrzegane przez MSWiA we współpracy z samorządami, że jest potrzebne wypracowanie pewnej metodologii, co do tego działania, i interpretacji tych przepisów. Trzeba dążyć do tego, aby te działania, które są dziś wpisane jako obligatoryjne, były fakultatywne. Uważamy, że fakultatywnie taką możliwość sołectwa powinny posiadać” – powiedział Szefernaker.

Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska podkreślała, że zgodnie z ustawą w zespole szacowania szkód może zasiadać przedstawiciel sołtysa, a niekoniecznie on sam.

„Docierają do nas sygnały o rezygnacji sołtysów czy odmawianiu przystępowania do szacowania szkód z racji tego, że sołtysi rozumieją, że tylko oni i wyłącznie oni są tymi osobami, które są wskazane do szacowania, co oczywiście jest niezgodne z interpretacją ustawy. Nikt nie scedowałby takich obowiązków na jedną osobę” – powiedziała Golińska. „Sołtysi mogą upoważnić do szacowania inne osoby; mogą to być przedstawiciele izb rolniczych, mogą to być nawet myśliwi, pod warunkiem że nie są to myśliwi z danego koła, żeby nie było kolizji” - wskazała.

W odpowiedzi na postulaty strony samorządowej ze strony resortu środowiska padła jednak deklaracja nowelizacji.

„Rozważamy możliwość zmiany zapisów ustawy. Taką deklarację pana ministra z wczoraj mam, że jeżeli będzie taka konieczność, a pierwsze tygodnie wskazują, że ona się już pojawia, podejmiemy propozycję zmian legislacyjnych” – zapowiedziała.

Wiceprzewodniczący Zarządu ZGW RP, Krzysztof Iwaniuk, wskazał, że jego zdaniem naturalnym organem do szacowania szkód jest Agencja Rrestrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Wydaje się, że jedyną organizacją, która jest do tego zawodowo przygotowana jest ARMiR. To oni mają wszystkie dane od rolników – jakie uprawy i gdzie, mają sprzęt, GPS i wszystko inne” – powiedział.

Wiceminister środowiska poinformowała też, że ruszyły szkolenia w związku z nowymi rozwiązaniami Prawa łowieckiego.

„Zgodnie z zapisami ustawy za szkolenia odpowiedzialne są Lasy Państwowe i te szkolenia w tym tygodniu ruszyły. W pierwszej kolejności szkoleni są przedstawiciele nadleśnictw i oni za chwilę wrócą w teren i będą mieli uprawnienia, żeby te szkolenia przeprowadzać dalej” - powiedziała. „Poza tym są przewidziane szkolenia e-learningowe, żeby można było do nich sięgać na bieżąco” - dodała.

Anna Banasik
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-17 10:48:35
lowcabubli: Z przepisów wynika zupełnie coś odwrotnego. Mianowicie zakaz udziału osób będących sołtysami w komisji. Osoby takie jako sołtysi są piastunami organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy a nie jego przedstawicielami. Analogicznie jest z udziałem przedstawiciela organu wykonawczego gminy w komisji konkursowej ws. wyboru na dyrektora szkoły. Orzecznictwo jest jednoznaczne, że w komisji tej nie może zasiadać wójt, bo jest piastunem organu a nie jego przedstawicielem. Co to wnosi do sprawy? Otóż, jak się wydaje, jedynym obowiązkiem sołtysa, wynikającym z tej nieszczęsnej ustawy, jest wskazanie swojego przedstawiciela. Obowiązek ten sam w sobie jest nadal karkołomny. Pozostaje jeszcze pytanie w kwestii odpowiedzialności za prawidłowość szacowania - czy spoczywa ona na przedstawicielu sołtysa, czy na nim samym...
 
2018-05-08 21:26:34
Jacek: E-learning. Dzięki swojej byłej przełożonej ukończyłem parę lat temu kurs pomocy przedmedycznej z wynikiem pozytywnym. Wątpię by byli chętni zweryfikowania moich umiejętności w praktyce. Kolega czeka na e-learningowy kurs jazdy figurowej na lodzie.
 
2018-05-04 10:02:40
sfddgf: gdzie w ustawi ejest napisane że szacować może przedstawiciel sołtysa???? Pani minister może Pani najpierw przeczyta tę ustawę zanim Pani zacznie się wypowiadać?
 
2018-04-27 11:39:15
urzednik: U nas w gminie wszyscy Sołtysi są przeciw tej ustawie. Co ciekawe nawet Ci z PIS-u i Ci popierający PIS!
 
2018-04-27 10:46:25
Andre: A myśliwym kto za to płaci? Nikt. Tak było tez przy wielkiej inwentaryzacji zwierzyny w 2016, kasy miał płacone tylko nie myśliwi. Zrobili z nas chłopców do bicia i dojenia. Albo się dogadujemy o współpracujemy albo idziemy na topory. My nie polujemy, urzędnicy. Ir szacują a rolnicy nie dostają kasy.
 
2018-04-26 15:28:34
wójt: Tak się kończy, jak pisze się ustawy na kolanie, w pośpiechu i bez zapytania o opinię praktyków. Ale to jest "Pikuś"przy bałaganie, jaki zafundowano przy zmianie ustawy-prawo wodne.
 
2018-04-26 15:25:55
mieszkaniec Dalecina: a moze Tak pani wiceminister poslanka pis ze Szczecinka przujedzie do nas i przeszkoli soltysow wszystkich urzednikow w gminach rozpoznawania roslin, przeciez jest corka lesnika, sama chyba tez lesnczka, moze tez pani zabrac pania wice wojt z gminy szczecinek, ta sie to dopiero zna chyba na niczym.
pozwolcie rolnikowi w dalecinie te chlewnie postawic anie protestujecie wy mieszkancy dalecina bo w cieply sobotni czy niedzielny dzien przywiezie wam pod noski slodkiej gnojowicy i porozlewa wam tuz przed grilowaniem, wtedy bedzieciemogli napawac sie zapaszkami. myslicie ze nikt nie umie uprzykrzac zycia drugiemu? a te prawo to hakies kpiny.
mojego glosu na posla pani golinska nie dostanie vo nawet glosowala za ustawa antyaborcyjna. szok.
 
2018-04-26 13:36:41
Ja urzędnik: „Docierają do nas sygnały o rezygnacji sołtysów czy odmawianiu przystępowania do szacowania szkód z racji tego, że sołtysi rozumieją, że tylko oni i wyłącznie oni są tymi osobami, które są wskazane do szacowania, co oczywiście jest niezgodne z interpretacją ustawy. Nikt nie scedowałby takich obowiązków na jedną osobę” – powiedziała Golińska. „Sołtysi mogą upoważnić do szacowania inne osoby; mogą to być przedstawiciele izb rolniczych, mogą to być nawet myśliwi..."
No i znów wesoła odpowiedź na problem ze strony Ministerstwa. Otóż nie wnosi ta odpowiedź żadnego rozwiązania, bo kto za darmo z izby rolniczej czy koła łowieckiego będzie szacował szkody w imieniu zbuntowanego sołtysa? Skąd wziąć taką armię ludzi, którzy chętnie podjęliby się dodatkowego obowiązku i to niełatwego obowiązku, w dodatku za zupełną darmochę. W gminie gdzie jest 10 obwodów łowieckich szacowań rocznie jest od 300 do 500!
Urzędnicy, czy to gmin, czy ARiMR, czy z innych instytucji też mają swoje inne obowiązki służbowe i nie mają czasu na całodniowe szacowania szkód. A ponadto szacowania często odbywają się popołudniami i w weekendy - kto się na to zgodzi? Niech urzędnicy Ministerstwa Środowiska z zawiedzionym postawą sołtysów Panem Ministrem na czele kopsną się na uszkodzone pola i polatają kilka dni na świeżym powietrzu,, to może im głupie pomysły z głów wiaterek przewieje.
 
2018-04-26 12:16:26
urzędnik: Mnie już język boli od komentowania tej ustawy. Sołtysi poszkodowani bo nikt im za to nie zapłaci a urzędnikom ktoś zapłaci? też nikt. Koszty wysyłki pism, dodatkowa praca i jak wszyscy się zbuntują to i pracownik urzędu będzie musiał te szkody oszacować i też za darmo w ramach swoich obowiązków. I nie ważne czy jest zawalony pracą czy inne klęski szacuje guzik to kogo obchodzi ważne że autor tej ustawy śpi spokojnie
 
2018-04-26 11:13:31
Obserwator25: Poraża mnie szybkość wprowadzenia tej ustawy w życie.
Uchwalona w dniu 22 marca 2018 r. Opublikowana w dniu 30 marca 2018 r. Obowiązuje od 1 kwietnia 2018 r.
To kiedy np. miały być przeszkolone osoby biorące udział w pracach zespołów do szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśnych.
 
2018-04-26 09:31:56
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: To niesamowite z jaką łatwością rządzący krajem delegują zadania na innych nie zapewniając ani finansowania ani czasu i środków na zdobycie odpowiednich kompetencji. Wprowadzenie zmian na papierze jest łatwe, szczególnie jeśli nie pyta się ludzi, których dotknie zmiana o ich zdanie. Wdrażanie nowych rozwiązań wymaga jednak zaangażowania ludzi. W tym konkretym przypadku trzeba dodatkowo pamiętać, że sołtysi pełnią funkcję społecznie!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25